Time to say goodbye…

Nie, nie – nie chcemy się z Wami żegnać! Przynajmniej na razie ;)

Dzisiaj, czyli 10 kwietnia, zakończyło się wsparcie dla Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat. Wszystkich użytkowników tej wersji Ubuntu zachęcamy do aktualizacji systemu.

Premiera Ubuntu 10.10 miała miejsce 10 października 2010 roku o godzinie 10:10 czasu UTC – 10.10.10r. godz. 10:10. Jak widać, nawet takie zabiegi nie sprawią, że system będzie wspierany w nieskończoność. Jego kres nadszedł… 10 kwietnia.

Jak w kilku słowach można podsumować tą wersję Ubuntu?
Jedni stwierdzą, że była to ostatnia „porządna” wersja Ubuntu, która zawierała „jedyne i słuszne” środowisko graficzne GNOME. Inni, w tym ja, stwierdzą, że nic przełomowego nie wniosła i generalnie jej instalacja nie miała większego sensu (mając na uwadze sześciomiesięczne Ubuntu 10.04 LTS).

Na placu boju, godnie reprezentując stare GNOME, pozostał już tylko Ubuntu 10.04 Lucid Lynx. Celowo nie zaliczam do tego grona Ubuntu 11.04 Natty Narwhal, które wyposażone zostało również w Unity.

Przypomina, że drogą mailową nie udzielamy pomocy w przypadku wersji niewspieranych oraz testowych.

A jak Wy wspominacie Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat?
Zespół Ubuntu-pomoc.org stanowczo odcina się od wszelkich analogii do dzisiejszej daty.
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Gracjan

  Ja 10.10 bardzo dobrze wspominam. Moje trzecie podejście do linuxa wcześniej Aurox (wyleciał po tygodniu) później OpenSuse (wyleciał po 40 minutach).
  Co mnie zachwyciło? Szybkość działania, nie wywalał się co kilka minut, radził sobie z badsectorami, bezproblemowa instalacja modemu z iPlusa.
  Czymś, czego wcześniej nie znałem było centrum oprogramowania ubuntu, gdzie jest praktycznie wszystko. Łatwość w instalacji i konfiguracji php i mysql.
  Z minusów hmm właściwie nie zauważyłem poza tym, że nie można było grać.

 • 10.10 – moja pierwsza styczność z Ubuntu. Kompletnie zielony i ciekaw nowego systemu.

 • Geerrr

  Dalej siedze na Mavericku i … czekam na Precise . Przyznaję też , ostatni udany Ubu z gnomem :) .

 • Miras1990

  Ubuntu 10.10 to była dla mnie najlepsza wersja tego systemu. Przygodę z Ubuntu zacząłem właśnie od tej wersji. Gnome 2.32 jest bardzo szybkie i można było dodać sobie np. Cairo dock i wyglądało cudownie. Szybkość, Niezawodność to są cechy tego systemu. Teraz używam Ubuntu 12.04 LTS i przyzwyczaiłem się do Unity. Jest bardzo szybkie i nie wiesza się.

 • new_one

  Ja wlasnie siedze na mavericku 64 bit, dlatego ze 10.04 ma problemy z 64 bitami i grafa Radeona :( zaluje ze to juz koniec wspierania tej wersji, do Unity jakos przyzwyczaic sie nie moglem, jakies takie sztywne to srodowisko…

 • BzykuDK

  mozna powiedzieć, że dopiero w tym systemie zaczelem sie naprawde interesowac ubuntu. pierwsze ubuntu na ktorym pracowalem to bylo 10.04, ale 10.10 bardziej mi sie podobalo:D i mam orginalna plytke nawet:D

 • Qooaczek

  A ja średnio wspominam 10.10, bo nie współgrał za dobrze z moim ThinkPad’em R400 :/ Może to wina wersji 64 bit’owewj…

 • Sławek

  Dzisiaj, czyli 10 kwietnia, zakończyło się wsparcie dla Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat. Wszystkich użytkowników tej wersji Ubuntu zachęcamy do aktualizacji systemu.

  Panowie! Nie musicie przechodzić na wynalazki typu Unity, Gnome3 alb inne Xfce. Jest dla nas ratunek! Stare, dobre, Gnome2 żyje pod nową nazwą: -> M A T E ! Używam właśnie MATE i działa już bardzo stabilnie.
  mate-desktop.org/about

  • Sławek

   więcej informacji na:
   http://mate-desktop.org/about/

   • ARNi

    Sorry Winnetou , ale te Mate do Unity to jak kaloryfer do kominka .
    Czekamy na Precise .

    • Mocne porównanie, ale czy trafne? Nie wiem, bo osobiście nie korzystałem z Mate, ale wiem, że krążą podzielone opinie – zwłaszcza wśród „rdzennych” użytkowników GNOME.

     • ARNi

      Właśnie Panie @Szmitas – rdzenni indiane palą ogniska z Gnoma , za to dym który widzą blade twarze uklada się w pasek Unity . Tak to widać z daleka .Zza winkla oczywiście . :)

 • Najlepsze Ubuntu ever. Najmniej problemowa wersja Ubuntu.

 • Sławek

  Mocne porównanie, ale czy trafne?

  Nietrafne. Nie ma co porównywać Mate do Unity bo to są dwie róże filozofie korzystania z pulpitu skierowane do różnych odbiorców. MATE przywraca wolność wyboru, nam, starym użytkownikom odebraną przez Canonical. I nie piszcie mi tu proszę o G3.Fallbacku bo to jakieś nieporozumienie. MATE jest kompatybilne z nowymi wersjami Ubuntu i można je instalować równolegle z Unity czy Gnome3. Wśród klasycznych pulpitów deklasuje Xfce czy Lxde. Użytkownicy siedzący do tej pory na Mavericku+Gnome2 nie muszą opuszczać Ubuntu albo „na siłę” używać i bluzgać na Unity. To dla nich m.in. właśnie powstał ten fork oraz dla tych którzy cenią sobie szybkie, sprawdzone, wygodne, konfigurowalne, klasyczne środowisko.

  Czekamy na Precise .

  Czekamy na Precise z MATE

  • ARNi

   @Sławek Unity zdeklasuje wszystkie środowiska ,to tylko kwestia czasu . Lxde czy inne wynalazki są szybsze czy bardziej konfigurowalne i co z tego ? Marginalne używanie tylko potwierdza „siłę” większych braci . MATE ? będzie tak samo niszowe – czy będzie „dobre” , pewnie tak – ale królem będzie Unity . Maverick już padł i pora na przesiadkę – większość wsiądzie na Precise z Unity i tak już zostanie . Po pół roku ,jesienią będą zapewne dołączone nowości i uwzględnione ciekawostki przypięte do Unity ,zresztą porównaj Oneirica i funkcjonalność Unity z Precise .
   Zapamiętaj ,pogadamy za rok :) precise z Unity , …. z Unity , …. z Unity .

   • Sławek

    Unity zdeklasuje wszystkie środowiska ,to tylko kwestia czasu .

    wątpię, a zresztą niech deklasuje co mi do tego :)

    MATE ? będzie tak samo niszowe – czy będzie „dobre” , pewnie tak – ale królem będzie Unity

    widzisz, dla mnie Unity nie jest żadnym królem, jest tylko marnym uzurpatorem i nie zdziwię się jak za kilka wydań Unity zostanie porzucone.

    Maverick już padł i pora na przesiadkę – większość wsiądzie na Precise z Unity i tak już zostanie .

    może tak, może nie. Dlaczego Ubuntu straciło tylu starych użytkowników i spadło w rankingach popularności? Król okazał się nagi? :)

    Po pół roku ,jesienią będą zapewne dołączone nowości i uwzględnione ciekawostki przypięte do Unity ,zresztą porównaj Oneirica i funkcjonalność Unity z Precise .Zapamiętaj ,pogadamy za rok :) precise z Unity , …. z Unity , …. z Unity .

    „Po pół roku”, „będą zapewne”, „pogadamy za rok”,… ja tam wole tu i teraz używać środowisko ktore lubię, „Sorry Winnetou” nie przekonasz mnie do Unity niestety :)

    • ARNi

     @Sławek nie umiesz normalnie pisać tylko cytować moje posty ? Tak można każdego wbić w fotel jego własnymi zdaniami . Fakty są takie – ilu ludzi używa MATE , lxde czy innych niszowych środowisk a ilu gnoma ? Pamietasz wieszanie psow na nim ? Fani KDE do dziś pluja na niego i co z tego ? Unity wyznacza nową ścieżkę nie ww. środowiska . Czy tego chcesz czy nie . Unity dopracowane jest dobrym pomysłem przynoszącym powiew świeżości . Zadne inne tyle nie wnosi i nie wniesie , każde kręci się w kółko . Znormalizowane CairoDock , można chyba – myślę że upodobni się do niego – tak nazwać Unity , integrujące się z programami np. jdownloader ,jako przykład. Gdzie to znajdziesz ?
     Pisze to człowiek ktory gnoma używa na co dzień .

     • Sławek

      Wychwalasz mi tu Unity pod niebiosa a Gnoma używasz na co dzień?
      :)

 • Czeslaw

  W porównaniu z 10.10 Ubuntu 11.04 na moim kompie chodzi jak żółw, albo jeszcze wolniej :-(

  • piotr1999ek

   11.04 nie miał dobrze dopracowanego środowiska Unity, w Ubuntu 11.10 jest lepiej,ale znowu u mnie mam cały czas kłopoty z pakietami na dwóch komputerach, dlatego czekam na 12.04

 • ARNi

  @Sławek 26 Unity wejdzie u mnie jak masło . U Ciebie pewnie też :) .

 • Sławek

  @Sławek 26 Unity wejdzie u mnie jak masło . U Ciebie pewnie też :)

  ? , eh, no i wróciliśmy do punktu wyjścia. ARNi przeczytaj mój pierwszy komentarz :) , z mojej strony EOT .

 • sd

  Dobre ubuntu odeszło z wersją 10.10. Na całe szczęście starczyło to do rozpoczęcia przygody z linuksem. Ubu z unity wyleciało po 30 min z komputera. Teraz Arch x64. Dowolność środowiska jak i całej reszty.

 • Szubi

  Ja jeszcze siedzę na Ubuntu 10.04 i na razie nie zamierzam przechodzić na coś innego. Jak się skończy wsparcie dla niego, to będę myślał o MATE, lecz na razie wolę bezproblemowe GNOME2 :)