Tilda – terminal na pulpicie

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Aplikacja Tilda sprawi, że na Twoim pulpicie pojawi się terminal. Ale nie jest to taki zwykły terminal – dzięki specjalnej konfiguracji wtopi się w Twój pulpit i będzie jedynie widać linię poleceń.

Aby zainstalować aplikację Tilda, otwórz terminal i wydaj polecenie:

sudo apt-get install tilda

Gdy aplikacja zostanie zainstalowana, otwórz ją klikając Programy > Akcesoria > Tilda. Przy pierwszym uruchomieniu powinno ukazać się okno konfiguracji programu. Skonfiguruj go w następujący sposób (kliknij w miniaturę, aby powiększyć):

Okno konfiguracji programu Tilda


Karty Wygląd i Kolory uzupełnij według własnego uznania tak, aby terminal ładnie pasował kolorystycznie do pulpitu.

Efekt:

Tilda na pulpicie

Automatyczne uruchomienie programu:
Teraz pora dodać program do aplikacji startowych, aby uruchamiał się razem z całym systemem: System > Preferencje > Programy startowe.
Kliknij na Dodaj. W polu Nazwa wpisz Tilda, w polu Polecenie: tilda. Komentarz możesz pozostawić pusty.

Przyklejenie programu do pulpitu:
Z założenia Tilda ma znajdować się na pulpicie i nie znikać, więc trzeba zrobić coś, aby po kliknięciu w „Pokaż pulpit” nadal została. Przydatnym programem w tym celu okaże się Compiz.
Kliknij System > Preferencje > Menedżer ustawień CompizConfig > Opcje ogólne i odptaszkuj Ukryj okna spoza paska zadań (w końcu wcześniej ustawiliśmy, aby program Tilda był niewidoczny na pasku zadań).

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Ed

  Jak mogę ustawić Tildę tak, zeby okno nigdy nie znikało, jeśli nie używam Compiza?

 • Swojego czasu szukałem informacji na ten temat, jednak nic konkretnego nie znalazłem.

 • pankamyk

  lepszy jest guake

 • sj65

  Dawno to było i pewnie problem rozwiązany.Gdyby kto miał wspomniany problem to wszystko znajdzie pod prawym przyciskiem myszy po kliku na obszarze ekranu Tildy. Preferencje i dalej wszystko jasne. Jedynie z tłem pracuje dziwnie, a może tak zamierzyli twórcy. Wyświetla tło tapety, a pod Fluxboxem ekranu logowania.

  Pozdrawiam