Tajemnicze odliczanie pojawiło się na stronie głównej Ubuntu

Każdy kto odwiedził w ostatnim czasie stronę główną Ubuntu, musiał natknąć się na licznik. Za 4 dni (licząc od 18 lipca) będzie miało miejsce wydarzenie, które zatytułowano: „The line where two surfaces meet” (Linia, w której spotkają się dwie powierzchnie).

The line where two surfaces meet

The line where two surfaces meet

Od razu pojawiły się spekulacje na temat tajemniczego hasła. Nie jest to pierwszy tego typu wybryk Canonical. Wystarczy przypomnieć odliczanie, które pojawiło się na stronie Ubuntu na początku tego roku i zbiegło się z podobnym odmierzaniem czasu na stronie HTC – odliczanie kończyło się o tej samej godzinie! Spekulowano wówczas na temat smartfonu czy tabletu ze stajni HTC z systemem Ubuntu. Niestety zakończenie było dla wielu rozczarowaniem, ponieważ oba wydarzenia nie miały żadnego punktu wspólnego – Canonical zaprezentowało nowy interfejs Ubuntu dla tabletów, a HTC nową odsłonę HTC One.

Tym razem „dociekliwi” poszli krok dalej i zaczęli szukać informacji w kodzie źródłowym strony – nazwach plików graficznych, identyfikatorach elementów HTML itp.

Pierwsze przypuszczenia zostały wysunięte na podstawie nazwy pliku graficznego zastosowanego w tle – teaser_fri.png. Spekulanci sądzili, że fragment fri jest skrótem angielskiego słowa fridge oznaczającego… lodówkę. Ubuntu Touch zainstalowany w lodówce? Nie takie cuda świat już widział…

Następnie uwaga padła na identyfikatory elementów blokowych, w których znajduje się licznik – id = "edge". Ciekawe jest to, że firma Canonical zgłosiła niedawno wniosek o zastrzeżenie znaku towarowego „Ubuntu Edge„. Również na początku tego tygodnia została zarejestrowana strona internetowa ubuntuedge.com. Czyżby taką nazwę nosił telefon z systemem Ubuntu Touch?

W następnej kolejności skupiono się na widocznym pokreśleniu trzech liter w słowie surfacefac. Skrót ten w teleinformatyce pochodzi od Final Assembly Code, co można zinterpretować jako powstanie finalnego kodu gotowego do testowania – oczywiście chodzi o Ubuntu Touch. Może czas na fazę beta testów?

A może Grupa doradcza ds. Ubuntu Touch coś zaprezentuje?

Z niecierpliwością oczekuję na efekty pracy Grupy doradczej ds. Ubuntu Touch (CAG). Grupa została stworzona już jakiś czas temu, prężnie się rozwija, jednak poza doniesieniami o przystąpieniu kolejnych firm telekomunikacyjnych, nie dowiadujemy się o niczym konkretnym. Może za kilka dni się to zmieni?

Jedno jest pewne…

Za kilka dni wszelkie spekulacje zostaną rozwiane i prawda ujrzy światło dzienne. Miejmy nadzieję, że gdy bańka już pęknie, nie będzie kolejnego zawiedzenia czy nawet rozczarowania, a informacje przedstawione przez Canonical będą adekwatne do całej otoczki, która wokół nich została stworzona.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Tomek Korycki

  A ja obstawiam, że mir wyjdzie :P

  • Kiro

   Wg mnie prędzej jakaś super integracja kompa z komórą!

 • magic74

  Ciekawe ile jeszcze czasu Ubuntu będzie naprawiać usługę szpiegowania i żądania co drugi dzień autoryzacji w Gnome Shell!? Może to po to ten zegar bije?

  Swoją drogą po co ta dodatkowa nakładka z Ubuntu jak w Gnome Empathy działa poprawnie,

  Tylko w Ubuntu z Gnome ( nie wiem jak z Unity bo tego badziewia nie używam) tak się dzieje w Fedora, Open Suse Empathy działa bez zastrzeżeń

  • michal636

   Człowieku jakie szpiegowanie, najpierw zajrzyj w kod systemu, zanim zaczniesz się ośmieszać…

   • magic74

    To po co co chwila proszą o autoryzacje dla Ubuntu?

    Ta Usługa Lens to myślisz po co jest? Właśnie po to żeby zbierać dane na twój temat a potem serwować ci spersonalizowane ścierwo reklamowe.

    Już teraz widać pierwsze tego efekty wpisując cokolwiek w dash dostajemy stertę hłamu z Amazon etc…

    • kangur

     Po pierwsze ja nie uzywam np. Nigdzie imion ani nazwisk wiec im to nic nie da. Po 2 to po co im SA moje dane :D jak reklamy maja być w dashu to nic na to nie poradzimy a wole żeby były to reklamy spersonalizowane pod moja osobę bo może przynajmniej mnie cos zainteresuje. Payrzycie na ubuntu. Oni ton sa pikuś. Prawdziwy szpiegnto google. A aż 45% ludzi chce takiego szpiega jaka głowna przegladarke.

     • Michal334

      Bo jeśli chodzi o google to widzę same plusy tego że zbierają o mnie informacje. Na co drugiej stronie są reklamy google, zawsze są dopasowane do mnie i bardzo często dzięki temu dowiaduje się nowych informacji, ostatnio nawet ofert pracy. Dodatkowo centrum informacji google now, wie gdzie chodzę i po co, przy tym ułatwia mi poruszanie się, przysyła mi stosowne informacje o ruchu na drodze przed wyjazdem do pracy itp.

      To są na prawdę ułatwienia, w Ubuntu o ile będzie to bardziej inteligentne to będzie to super funkcjonalność, a nie tylko reklamy.

    • Michal232

     Ale na prawdę zobacz sobie w kod, jest dostępny na launchpad.

     Jeśli nie potrafisz odczytać pewnych informacji, w postaci bardzo zrozumiale pisanego kodu, to uwierz mi na słowo – nie jesteś przez nikogo śledzony.

     Całe mechanizm dasha również jest otwarty, i możesz zobaczyć jak to wszystko działa, dlatego zupełnie nie rozumiem po co piszesz takie bzdury, bez upewnienia się czy to w ogóle ma chociaż jakiś 1% prawdy.

     • MSTdzw

      Naczytał się takich „ekspertów” jak Nazir i teraz powiela te bzdury.

    • MSTdzw

     Niby tak, ale można to wszystko wyłączyć, wystarczy wyklikać. Mój dash nie zawiera ścierwa z Amazonu. nie wyszukuje nic online i nie podpowiada co jest w software center.

 • MSTdzw

  Jakiś Nexus pff sorry, Ubuntus ŁAN pokażą w końcu :)

 • kangur

  Na pewno nie jest to telefon z ubuntu touch ponieważ jest jeszcze w fazie alpha. Mir raczej tez nie bo mir wchodzi z 13.10 czyli jeszcze chwile trzeba poczekać.

  • Nie oczekuję urządzenia gotowego do użytku, a jedynie jego zapowiedzi.

   • kangur

    W takim razie niecierpliwie się kto wyda pierwszy telefon z ubuntu touch :)

  • A jednak telefon;)

 • yyy

  hmm nie ma już tego odliczanie?? bo coś nie widzę :)
  no jestem bardzo ciekawy co to będzie spekulować można do woli chociaż najbardziej wydaje mi się prawdopodobe ze to będzie coś związenego z ubuntu touch :) aby nie było jakiejś strasznej wtopy po tej ‚zapowiedzi’ :)

  • Faktycznie, zniknęła. Może ekipa z Canonical się przestraszyła? :)

   • yyy

    hehe może i tak tylko czego? :D hmm teraz być może nigdy nie dowiemy się co to za ‚linia’ :)

    • MSTdzw

     Odliczali do weekendu, impreza integracyjna czy jakaś inna popijawa :)