[Ubuntu 13.04] Nie można zainstalować przeglądarki Google Chrome

Przy próbie instalacji przeglądarki Google Chrome w Ubuntu 13.04 Raring Ringtail możecie napotkać na problem związany z brakiem biblioteki libudev0.

Problem pojawia się wyłącznie w przypadku świeżej instalacji systemu. Jeśli dokonywałeś aktualizacji z poprzedniego wydania, informacja o niespełnionych zależnościach nie powinna się pojawić.

Google Chrome

Póki programiści Google nie naprawią tej usterki, użytkownicy chcący korzystać z przeglądarki Google Chrome muszą pobrać i zainstalować brakującą bibliotekę:

Paczkę zainstalujesz za pomocą Centrum oprogramowania Ubuntu lub wydając w terminalu polecenie (zakładam, że pliki pobierane są do katalogu Pobrane):

Niespełnione zależności podczas instalacji

Podczas instalacji aplikacji możesz spotkać się z takim komunikatem:

thunderbird-globalmenu : Wymaga: thunderbird (= 14.0+build1-0ubuntu0.12.04.1) ale 13.0.1+build1-0ubuntu0.12.04.1 jest zainstalowany

Oznacza to, że pakiet, w tym przypadku thunderbird-globalmenu wymaga thunderbird w wersji nowszej, niż jest zainstalowana.
Może też zdarzyć się sytuacja inna:

deluge-console : Wymaga: deluge-common (= 1.3.0-0ubuntu1) ale 1.3.0-1~getdeb1 jest zainstalowany

W systemie zainstalowana jest nowsza wersja pakietu niż ta, wymagana do instalacji.

Rozwiązanie jest zależne od przypadku. W pierwszym przypadku najlepiej zaktualizować listę pakietów oraz system i liczyć na to, że zainstalowana zostanie nowsza wersja aplikacji:

sudo apt-get udpate && sudo apt-get upgrade

Pobieranie pakietów wraz z zależnościami do instalacji na komputerze bez dostępu do sieci

Jest to wpis nadesłany do nas przez jednego z Czytelników – William.sys – dziękujemy!

APT (Advanced Packaging Tool) jest świetnym narzędziem, które umożliwia pobranie interesujących nas pakietów wraz z zależnościami z repozytoriów sieciowych. Co jednak zrobić, gdy komputer z Linuksem nie może zostać podłączony do sieci? Rozwiązaniem jest ten oto prosty skrypt:

#!/bin/bash
apt-get install $* –print-uris –yes –force-yes | grep ^\’ | cut -d\’ -f2

Plik ze skryptem zapisujemy w katalogu /usr/local/bin i nadajemy prawa wykonania:

sudo chmod +x /usr/local/bin/nazwapliku

Gdy użyjemy tego skryptu w ten sposób: