Więcej FPS w grach bez potrzeby przełączania się na lżejsze środowisko

Jest to rozwiązanie nadesłane do nas przez Czytelnika jeremi360 – dziękujemy!

Terminal

Było tu sporo o różnych sposobach na przyśpieszenie gier.
Większość z nich wymagała przelogowywania się do jakiegoś innego środowiska graficznego, co powodowało to iż musieliśmy wszystko zamykać, wylogowywać, zalogować i dopiero uruchamiać grę. Wnerwiające na dłuższą metę.

Ale wczoraj wieczorem odkryłem sposób o wiele prostszy nie wymagający od nas tych ceregieli :) Jest on bardzo prosty, polega na utworzeniu osobnej sesji X.org dla danej aplikacji – nadaje się tylko dla aplikacji pełnoekranowych. Może brzmi to zawile, ale wcale takie nie jest.

  1. Wydajemy plecenie rekonfigurujące pakiet x11-common, aby zmienić to kto może uruchamiać sesję X.org:
    sudo dpkg-reconfigure x11-common

    i wybieramy „Każdy Użytkownik„.

AMD Catalyst Control Center 13.1 – instalacja sterowników dla układów hybrydowych

Kilka dni temu pokazały się nowe sterowniki od AMD. Nowa wersja oferuje wsparcie dla X.org 1.13 oraz jądra do 3.5.0 dlatego, że przy nowszych wersjach nie zbuduje modułu. Wczoraj znalazłem patch na forum Ubuntu dzięki któremu możemy zainstalować te sterowniki na nowszych wersjach kerneli. Dokładny opis zmian znajduje się tutaj.

1. Pobieranie, instalacja, konfiguracja systemu

Pobieranie sterowników i łatek

Sterowniki dla naszej karty pobieramy ze strony support.amd.com, a patch stąd.

Instalacja zależności:

[Ubuntu 12.10] Instalacja sterownika dla kart graficznych ATI/AMD

Jest to wpis nadesłany do nas przez jednego z Czytelników, za co kolejny raz serdecznie podziękowania dla jeremi360.

Najnowsze Ubuntu ma problem z wykryciem kart graficznych ATI/AMD i zainstalowanie sterowników własnościowych do nich. Problem dotyczy modeli Radeon HD 4000, HD 3000 i HD 2000.

Problem wynika z faktu, że twórcy Ubuntu umieścili przestarzałą już wersję sterownika, która jest niekompatybilna z Xorg 1.13.

Ale na szczęście istnieje rozwiązanie tej sytuacji – wystarczy dodać repozytorium: ppa:makson96/fglrx, w nim znajduje się najnowsza wersja sterownika.

X.Org 1.11 – poważny błąd w blokadzie ekranu

Niedawno ukazała się nowa wersja podsystemu grafiki X.Org. Jest on odpowiedzialny za pracę urządzeń takich jak myszka, klawiatura oraz za tworzenie okien, na których może stworzyć obraz.

Niestety najnowsza wersja X.Org posiadała bardzo poważną lukę w zabezpieczeniach systemu. Luka ta znajdowała się w blokadzie ekranu. Można było ją obejść używając CTRL + ALT + Multiply (Klawisz * na klawiaturze numerycznej). Dotyczy ona wersji 1.11 i wyższych.
Na szczęście pechowa wersja X.Org nie trafiła do repozytoriów Ubuntu 11.10 i 12.04 dlatego nie mamy się czego obawiać.

Dystrybucje takie jak Arch Linux, Debian Sid, Fedora 16 i Fuduntu otrzymały poprawkę, która zabezpieczy nasz system. Błąd ten mogłaby wykorzystać osoba, która miałaby fizyczny dostęp do komputera, na którym znajdowałaby się ta luka. Może on ominąć jedną z blokad ekranu: GNOME Screensaver, xscreensaver kscreenlocker.

Aby sprawdzić jaką mamy zainstalowaną wersję X.Org należy wpisać w terminalu:

X -version
X.Org 1.11 - poważny błąd w blokadzie ekranu

X -version