Ubuntu 13.10 Saucy Salamander jednak bez XMir

Ubuntu

Zespół pracujący nad Mir miał dwa główne cele dotyczące Ubuntu 13.10:

  • dostarczenie Mir + XMir + Unity 7 na desktopy, dla tych kart graficznych, które będą go wspierały oraz pozostawienie serwera X dla pozostałych kart,
  • dostarczenie natywnego Mir + Unity 8 dla urządzeń mobilnych w Ubuntu Touch.

Już wiemy, że realizacja obu postanowień będzie niemożliwa. Oliver Ries poinformował, że z powodu pewnych problemów technicznych dostarczenie Mir + XMir + Unity 7 na desktopy nie dojdzie do skutku.

Jego zdaniem, Mir zrobił już ogromny postęp i jest aktualnie dostępny w repozytoriach do instalacji, jednak istnieją nadal pewne kwestie jakościowe, które chcą rozwiązać, zanim wdrożą go domyślnie do Ubuntu. Wiele z tych problemów leży w części dotyczącej XMir, który zapewnia integrację między serwerem X, a Mirem. Dokładniej, problem dotyczy obsługi wielu monitorów, która działa, jednak nie w stopniu zadowalającym twórców. Sam rdzeń Mira pracuje stabilnie, jednak XMir jest jednym z jego kluczowych komponentów w Ubuntu 13.10, a twórcy nie chcą prezentować częściowych rozwiązań.

Ubuntu 13.10 Saucy Salamander Final BETA jest już gotowe do pobrania!

Ubuntu 13.10 Saucy Salamander Final BETA jest już gotowe do pobrania!

Do premiery Ubuntu 13.10 Saucy Salamander pozostało około 3 tygodni. To dobry czas, aby sprawdzić co nowego znajdzie się w najnowszym wydaniu stabilnej wersji Ubuntu.

Unity Smart Scopes

To jedna z największych zmian, jaka zajdzie w porównaniu do poprzedniej wersji. Twórcy tego rozszerzenia uznali, że jest wystarczająco „dojrzałe”, aby umieścić je w stabilnej wersji systemu.

Czym są Unity Smart Scopes? To rozszerzenie, które usprawnia i wzbogaca wyszukiwarkę systemową, poprzez dodanie dziesiątek soczewek (scopes) – docelowo ma być ich około 100. Podczas wpisywania frazy w wyszukiwarce, system automatycznie postara się dobrać najlepszą kategorię tak, aby proces wyszukiwania był najefektywniejszy.

Unity Smart Scopes