W Ubuntu 13.04 może zabraknąć Wubi

Wubi

Wubi to aplikacja, która pozwala na instalację systemu Ubuntu wprost z poziomu Windowsa. Dzięki temu (a może raczej – przez to) użytkownik nie musi zajmować sobie głowy doborem partycji i ma pewność, że nie utraci żadnych danych. Rozwiązanie to ma zapewne tylu zwolenników co przeciwników…

Steve Langasek z Canonical zauważył, że stale zwiększa się liczba zgłaszanych problemów dotyczących pracy Wubi m.in. problemy z tworzeniem kont użytkowników czy wsparcie dla Windows 8. Nie od dziś wiadomo, że Canonical wysoko stawia poprzeczkę przy realizacji Ubuntu 13.04, a co za tym idzie, nie przewidują, aby Wubi było gotowe do dnia premiery Raring Ringtail.

Moim zdaniem…

Istnienie Wubi jest całkowicie niepotrzebne. Korzystałem z tego narzędzia dwa razy – pierwszy i ostatni raz – i to raczej z obowiązku, niż ze względów praktycznych. Obowiązku, ponieważ chciałem w naszym Przewodniku przedstawić alternatywną metodę instalacji Ubuntu. Możecie się z tym zgodzić lub nie, ale jestem zdania, że osoba, która chce zainstalować dodatkowy system operacyjny powinna mieć chociaż podstawowe pojęcie na temat partycjonowania systemu, a Wubi „zwalnia” użytkownika z takiego obowiązku.