[Wine] Ukrycie panelu górnego oraz bocznego dla aplikacji pełnoekranowych

W tym poradniku przedstawię sposób na ukrycie panelu górnego i bocznego Unity w przypadku korzystania z aplikacji pełnoekranowych uruchamianych za pomocą Wine.

Uruchamiając aplikację pełnoekranową za pomocą Wine, panel górny i boczny Unity nie zostaje ukryty, co przedstawiono na poniższym zrzucie ekranu.

Panel górny i boczny pozostają cały czas widoczne - fot. WebUpd8.org

Panel górny i boczny pozostają cały czas widoczne – fot. WebUpd8.org

Aby temu zapobiec, zainstaluj Menedżer Ustawień CompizConfig:

sudo apt-get install compizconfig-settings-manager

Uruchom go:

ccsm

PipeLight – rozwiązanie problemu z SilverLight

vod

Artykuł został zaktualizowany 03.07.2014. dziękuje użytkownikowi: Tomek

Dwóch niemieckich programistów, wykorzystując patche dla Wine z projektu Netfilx Destkop, stworzyło wtyczkę NAPI dla przeglądarek, która pozwala odtwarzać zawartość serwisów VOD w natywnej przeglądarce. Aktualizacja: teraz wtyczka obsługuje również Windows wersje FlashPlayer.

Jak to działa?

Całość wykorzystuje zmodyfikowaną wersję Wine i SilverLighta odpalonego w programie, który udaje przeglądarkę. Wtyczka przesyła informacje pomiędzy nim, a natywną przeglądarką.

Uwaga! Instalacja zmienia systemową wersję Wine (jeśli jest zainstalowane).

Instalacja:

Nie można uruchomić plików *.exe z płyty CD/DVD

Opis problemu

Podczas próby uruchomienia plików wykonywalnych *.exe z płyty CD/DVD pojawia się następujący komunikat:

The file ‚/ścieżka/do/pliku’ is not marked as executable. If this was downloaded or copied form an untrusted source, it may be dangerous to run. For more details, read about the executable bit.

Rozwiązanie

W takim przypadku plik umieszczony na płycie nie jest oznaczony jako wykonywalny. Główną przeszkodą na zmianę tego stanu jest fakt, iż nie można modyfikować danych plików znajdujących się na płycie.

Skuteczne rozwiązania są dwa:

Rozwiązanie pierwsze

CrossOver – udajemy Windowsa pod Ubuntu

Przesiadka z Windowsa na Linuxa to poważna decyzja, chociażby dlatego, że Linux nie wspiera programów działających pod wytworem Microsoftu. W artykule Przesiądź się na Ubuntu kolega Szmitas pisał o zamiennikach aplikacji. Niekiedy to nie wystarczy. W moim przypadku, zamiennik dla MS Office – OpenOffice niestety nie zdał egzaminu.

Jest jednak pewne wyjście, które oferuje nam Linux. Chodzi mi o „emulację” Windowsa pod Linuxem. Piszę w cudzysłowie, bo programów tych nie można nazwać emulatorami. Są to implementacje WinAPI dla Linuxa. Chodzi mi o programy typu Wine, Cedega i CrossOver. W tym artykule opiszę ten ostatni z uwagi na fakt, że Wine kiepsko działa, a Cedega nie testowałem.

CrossOver Games/Linux/Mac, dawniej CrossOver Office, umożliwia odpalenie gier i programów z listy kompatybilnych aplikacji. W tym przypadku będziemy uruchamiać pakiet MS Office 2007. Sam program jest niestety płatny. Kosztuje od 40$ do 70$ w zależności od wersji, jaką chcemy. Można również pobrać wersję 30 dniową ze strony codeweavers.com Procedury ściągania nie będę opisywał :)

Instalka dla Ubuntu to plik *.deb. Można ją zainstalować spod konsoli lub poprzez dwuklik i Centrum Oprogramowania Ubuntu. Program po zainstalowaniu waży ok 120MB.

Po zainstalowaniu program dostępny jest w menu Programy > CrossOver. Oprogramowanie Windows można zainstalować na dwa sposoby:

Motyw Ambiance dla wine i Windowsa XP

Domyślnie aplikacje wine nie integrują się z motywem systemowym i używają tego, który był domyślny w Windows 95 do 2000. Problem ten można jednak łatwo obejść, wystarczy pobrać podobny motyw dla Windows.

 • Ściągamy paczkę: http://www.deviantart.com/download/177514325/ubuntu_light_for_windows_xp_by_freddi67-d2xoqxh.zip
 • Rozpakowujemy
 • Przenosimy do folderu ~/.wine/drive_c/windows/Resources/Themes (jeżeli nie ma takiego to go tworzymy)
 • Uruchamiamy konfigurację wine
 • Przechodzimy na zakładkę integracja z pulpitem
 • Klikamy na zainstaluj motyw
 • Wybieramy plik ~/.wine/drive_c/windows/Resources/Themes/UbuntuLight/Light.msstyles
 • Na liście motyw powinna pojawić się pozycja light, zaznaczamy ją i klikamy na zastosuj
 • Dla lepszego efektu możemy pozamieniać czcionki wine na te systemowe
 • Restartujemy konfigurację wine
 • Cieszymy się z odświeżonego wyglądu wine

Tego motywu mogą również użyć osoby, które używają Windowsa XP i chcą go upodobnić do Ubuntu.