Wersja demonstracyjna Unity 8 na Mirze wygląda imponująco

Zaprezentowano działanie Unity 8 – kolejnej wersji Unity – na serwerze wyświetlania Mir i należy przyznać, że początki wyglądają obiecująco.

Zarówno Unity 8 jak i Mir są w fazie rozwoju, więc, aby zobaczyć ich połączenie w akcji, zapraszam do obejrzenia filmu, którego autorem jest Michael Zanetti – facet uruchamiający Ubuntu… na MACu… w koszulce KDE.

Unity 8, znane również jako Unity Next, pojawi się na desktopach z wydaniem Ubuntu 14.04.

Unity zostanie przepisane do Qt/QML

Qt

Po ogłoszeniu przez Canonical nowego serwera wyświetlania dla Ubuntu, zapowiedziano kolejną wielką zmianę w projekcie Unity: Unity Next.

Unity Next ma na celu stworzenie zbieżnej implementacji Unity, pracującej zarówno pod desktopami jak i urządzeniami przenośnymi – tabletami czy smartfonami. Unity Next zostanie zintegrowane z Mirem a interfejs użytkownika będzie wykorzystywać Qt. Wszystko ma na celu ujednolicenie wyglądu (oraz kodu źródłowego) Unity na każdym urządzeniu, na którym będzie można w przyszłości zainstalować Ubuntu.

Wszystkie nadchodzące zmiany – zmiana modelu wydawniczego, nowy serwer wyświetlania, plany konwergencji urządzeń – nasuwają jedno pytanie: co z przyszłością takich odmian Ubuntu jak Kubuntu, Xubuntu czy Lubuntu? W końcu bazują one na Ubuntu w aktualnej formie – czy będzie tak samo po wprowadzeniu zmian? Czy plany Marka Shuttlewortha będą dla nich gwoździem do trumny?