Nowy motyw ikon dla Ubuntu 14.04 Trusty Tahr

Na środowym spotkaniu deweloperów, Matthieu James – grafik firmy Canonical, wstępnie zaprezentował jak będą wyglądały nowe ikony dla systemu Ubuntu. Obecnie głównym celem dla grafika jest wykonanie wszystkich niezbędnych ikon, aby z nich stworzyć cały zestaw, który będzie przeznaczony na każdą wersję Ubuntu (desktop, tablet, smartphone).

Ciekawostka: ikony projektowane są w programie Inkscape ;)

Przedstawiam tutaj kilka screenów, które pokazują jak będą wyglądały przyszłe ikony…

Pulpit Ubuntu Trusty Tahr

Pulpit Ubuntu Trusty Tahr

Chromium prawdopodobnie zastąpi Firefoxa w Ubuntu 13.10 Saucy Salamander

W Ubuntu 13.10 Saucy Salamander prawdopodobnie dojdzie do zmiany domyślnej przeglądarki – Firefoxa zastąpi Chromium.

W dyskusji na ten temat podczas Ubuntu Developer Summit, programiści poparli zamiar zmiany, a Jason Warner dodał, że jego zdaniem jest to dobra decyzja dla zwykłego użytkownika. Dodatkowo przedstawił uzasadnienie swojej opinii:

  • Google Chrome „przeskoczył” w użyciu Firefoxa – wiele zestawień przedstawia wyraźną przewagę Google Chrome nad Firefoxem. Są to badania ogólne, jednak jak sprawa wygląda w środowisku Ubuntu? Ze statystyk odwiedzin Ubuntu-pomoc wynika, że nieco ponad 27% użytkowników wybiera przeglądarkę Googla – czyli decyduje się na jej instalację. 8% należy do Opery, a 3% do wszelkiej maści innych przeglądarek. Reszta to Firefox – i w tym miejscu powstaje kolejne pytanie – jaki procent stanowią osoby, które świadomie korzystają z tej przeglądarki?
  • istnieje wyraźne zapotrzebowanie zmiany przez użytkowników, Chromium ma być przeglądarką, która spełni ich oczekiwania - i tutaj pytanie do Was:
    Czy zmiana Firefoxa na Chromium jest dobrym posunięciem? Czy faktycznie istnieje zapotrzebowanie na nową przeglądarkę?
  • zmiana na przeglądarkę opartą na silniku WebKit oferuje spójność między wszystkimi platformami.

Ubuntu 13.04 zostanie wydane zgodnie z planem?

Ubuntu 13.04 Raring Ringtail

Spore poruszenie wywołała oficjalna propozycja zmiany modelu wydawniczego Ubuntu autorstwa Marka Spencera. Jego zdaniem, konieczne jest porzucenie wydania Ubuntu 13.04 Raring Ringtail w terminie (kwiecień 2013) i jak najszybsze przejście na model rolling release, które to przyspieszy realizację głównego celu Canonical – konwergencji, czyli idei jednego systemu operacyjnego na wielu urządzeniach.

Na wczorajszym Ubuntu Developer Summit (UDS) nie zapomniano o tej sprawie. Jednak tematem dyskusji o rolling release nie było czy wprowadzić ten model, ale jak to zrobić. Zaproponowano trzy rozwiązania:

  • pominięcie wydania Ubuntu 13.04,
  • wydanie Ubuntu 13.04 zgodnie z planem,
  • wydanie Ubuntu 13.04 zgodnie z planem, ale również z krótszym wsparciem technicznym.