[Ubuntu 12.04] Instalacja PostgreSQL 9.3

postgres-java-logo

Aby zainstalować PostgreSQL w wersji 9.3 w Ubuntu 12.04, otwórz terminal i dodaj repozytorium:

sudo su -c "echo 'deb http://apt.postgresql.org/pub/repos/apt/ precise-pgdg main' > /etc/apt/sources.list.d/pgdg.list"

Dodaj klucz GPG:

wget --quiet -O - https://www.postgresql.org/media/keys/ACCC4CF8.asc | sudo apt-key add -

Zaktualizuj listę pakietów:

Ubuntu 15.04 Vivid Vervet – instalacja krok po kroku

vivid-vervet

Na dzień dzisiejszy zaplanowana jest premiera Ubuntu 15.04 Vivid Vervet. W tym poradniku przedstawię krok po kroku, proces instalacji najnowszej wersji systemu.

Co będzie potrzebne?

  • płyta bądź pendrive z nagranym obrazem systemu – niezbędne materiały znajdziesz na stronie domowej Ubuntu – www.ubuntu.com/download/desktop,
  • wydzielona przestrzeń na dysku twardym,
  • 30 minut czasu.

Partycje

W tym poradniku cały system zostanie zainstalowany na jednej partycji /. O partycjonowaniu możesz poczytać tutaj – pamiętając, że teraz tworzymy partycje ext4 z księgowaniem.

Ponadto

Warto wydzielić już trzy partycje:

  • pierwszą partycję pod katalog główny /,
  • drugą (opcjonalnie) partycję pod katalog /home.
  • trzecią partycję na przestrzeń wymiany (SWAP),

Jednak nie jest to konieczne – zrobimy to sami podczas instalacji.

Wiemy jak będzie wyglądać tapeta w Ubuntu 15.04 Vivid Vervet!

W dniu wczorajszym przedstawiono oficjalną tapetę, która zagości na pulpitach użytkowników Ubuntu 15.04 Vivid Vervet. Projektanci kolejny raz nie popisali się, przez co na pierwszy rzut okna nie widać wyraźnej różnicy między tapetą z poprzedniej wersji.

Przypominamy, że premiera najnowszej wersji 23 kwietnia 2015.

Tapeta Ubuntu 15.04 Vivid Vervet

Tapeta Ubuntu 15.04 Vivid Vervet

App Grid – alternatywa dla Centrum Oprogramowania Ubuntu

Centrum Oprogramowania Ubuntu bardzo uprościło użytkownikom zarządzanie pakietami w systemie. Dzięki niemu widzimy spis dostępnych aplikacji i informacje na ich temat w przystępny sposób, a nie w formie suchego spisu pakietów i ich zależności (jak np. w programie Synaptics). Niestety, Centrum Oprogramowania samo w sobie jest ciężką aplikacją, co może zepsuć nasze pozytywne odczucia podczas korzystania z aplikacji. W dzisiejszym artykule zaprezentuję Wam aplikację która jest świetnym zamiennikiem domyślnego instalatora programów – App Grid.

AppGrid jest aplikacją tworzoną przez zespół wolontariuszy. Jest on co prawda jeszcze wersją beta, ale działa już w sposób bardzo stabilny, jednocześnie oferując nam bardzo wysoką szybkość działania i bardzo elegancki wygląd.

Główny ekran aplikacji AppGrid

Główny ekran aplikacji AppGrid

Instalacja

Aby zainstalować AppGrid, możemy zainstalować po prostu paczkę *.deb ze strony projektu – http://www.appgrid.org/. Po instalacji, znajdziemy ją w naszym systemowym Menu.

Tor – czyli prywatność podczas korzystania z Internetu

Czym jest sieć Tor?

Tor-logo
Tor – z angielskiego „The onion router”, to sieć pośrednicząca, która pozwala użytkownikom
na zadbanie o swoją anonimowość i prywatność w Internecie. Ma to wielkie znaczenie dla osób, które z jakichś przyczyn chcą zmienić swój adres IP, albo nie dopuścić do wycieku jakichkolwiek informacji na temat komputera poprzez wszelakie skrypty czy pliki cookie. Tor jest wykorzystywany między innymi do anonimowego kontaktu z gazetami, omijania cenzury, a także dla zwyczajnego zachowania poczucia bezpieczeństwa w Internecie. Działa ona, najprościej tłumacząc, korzystając z wielu komputerów pośredniczących pomiędzy serwerem, a komputerem docelowym. Dzięki temu, nawet w sytuacji gdyby ktoś chciał uzyskać naszą lokalizację, może być to wysoce trudne. Sygnał z serwera zostaje zaszyfrowany, tafia do komputera przykładowo w USA, następnie idzie do Izraela, Niemiec, a dopiero potem jest rozkodowywany i trafia do nas. Dodatkowo, w międzyczasie nigdzie nie są zapisywane informacje o drodze pakietu – także, ślady naszej obecności w Sieci w pewnym momencie się urywają.

Uwaga! Sieć Tor powstała w szczytnych celach, takich jak obchodzenie cenzury czy chronienie swojej tożsamości przed reżimami politycznymi. Jest ona udostępniana na licencji Open Source, także każdy ma prawo do jej używania i udoskonalania. Niestety może ona zostać tak samo wykorzystana do łamania prawa poprzez próby hakerstwa, czy wymiany nielegalnych danych w Internecie, takich jak informacje na temat pornografii dziecięcej czy handlu narkotykami. Jednakże należy pamiętać, iż żaden sposób nie daje nam 100% pewności na ukrycie naszej tożsamości. Próby złamania polskiego prawa poprzez to narzędzie mogą się skończyć odpowiedzialnością karną. Autor artykułu nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie sieci Tor w nielegalny sposób.

Instalacja Tor

Instalacja Tor-a pod Linuksem jest bardzo prosta, wystarczy pobrać paczkę odpowiednią dla naszej architektury sprzętowej oraz języka z oficjalnej strony projektu i rozpakować ją w dowolnym miejscu na dysku. Potem uruchamiamy program Tor Browser i po jego załadowaniu cieszymy się możliwością przeglądania zasobów Internetu poprzez Tor. Przed rozpoczęciem użytkowania Tor Browser, warto zaznajomić się z podstawowymi informacjami na temat chronienia prywatności w Tor, co nam oferuje strona główna przeglądarki. Najważniejsze z nich:

  • nie instalować wtyczek, ponieważ mogą potajemnie przesyłać nasz adres IP i lokalizację
  • w miarę możliwości nie korzystać z Java Script oraz technologii Flash z podobnego powodu
  • przeszukiwać zasoby Internetu przez wyszukiwarkę TOR, nie Google