Deweloperzy Ubuntu Touch wstrzymują wsparcie dla Nexusa 5

Ubuntu-Nexus

Deweloperzy Ubuntu Touch ogłosili tymczasowe wstrzymanie prac nad systemem dla urządzeń Nexus 5. Prace zostaną ponownie rozpoczęte nie wcześniej niż w kwietniu 2014 roku, po premierze Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr. Decyzja uargumentowana jet tym, że koszt pracy nad systemem dla dwóch smartfonów jest obecnie zbyt wysoki, biorąc pod uwagę aktualne plany.

Dodatkowo Canonical zrezygnowało ze wsparcia dla starszych urządzeń z serii Nexus – Nexus 7 i Nexus 10 – skupiając się nad rozwojem systemu dla dwóch urządzeń – Nexusa 4 oraz nowego Nexusa 7.

Zapytacie pewnie co teraz z Nexusem 5, w końcu tylu z Was z niego korzysta… Spokojnie, nie ma powodów do zmartwień. W tym momencie głównym celem Canonical jest wydanie wolnego od poważnych błędów Ubuntu 14.04 LTS w terminie. Po wydaniu Trusty Tahr Nexus 5 wróci ponownie na listę wspieranych urządzeń. Do tego czasu nie będą wydawane żadne aktualizacje, jednak obrazy przygotowane dla tego telefonu pozostaną dostępne.

Zmniejszenie liczby dostępnych urządzeń dla Ubuntu Touch można rozpatrywać w kategorii wpadki, jednak decyzja ta nie powinna tak bardzo dziwić. Tworzenie oprogramowania wymaga sporego nakładu czasu i pieniędzy, więc wydaje się zrozumiałe, że lepiej skupić się na najnowszych urządzeniach, z którymi można wiązać przyszłość, niż „rozmieniać” się na kilka i stworzyć co najwyżej średni produkt.

Mark Shuttleworth wreszcie znalazł partnera sprzętowego dla Ubuntu Touch

shuttlworth-touch

Blisko rok od pierwszych zapowiedzi Ubuntu Touch, Mark Shuttleworth osiągnął zamierzony cel. A przynajmniej tak uważa, ponieważ póki co nie chce podzielić się żadnymi szczegółami. O co chodzi? Ubuntu Touch wreszcie pozyskał partnera sprzętowego. Niestety nie ujawniono informacji na temat firmy, która nawiązała współpracę z Canonical.

Mark Shuttleworth, w jednym z wywiadów wspomniał, że jest to ogromny impuls dla całego zespołu pracującego nad Ubuntu Touch – projekt, z koncepcji, ma szanse trafić do regularnej sprzedaży.

Pierwsze hi-endowy smartfon z Ubuntu Touch ma trafić do sprzedaży w 2014 roku – jednak nie liczyłbym na to, że będzie miało to miejsce w pierwszej połowie roku.

4 powody, dla których NIE powinieneś instalować Ubuntu Touch

ubuntu-touch-update

Nie powinieneś… jeszcze … instalować Ubuntu Touch…

Wspólnie z premierą Ubuntu 13.10 Saucy Salamander wydano wersję „stabilną” Ubuntu Touch, które dedykowano dla programistów, twórców oprogramowania. Jednak każda osoba, która posiada urządzenie z linii Nexus, komputer stacjonarny z zainstalowanym Ubuntu, kabel USB oraz podstawowe umiejętności obsługi terminala, jest w stanie zainstalować Ubuntu Touch na swoim smartfonie/tablecie.

Nie chcę Was w żaden sposób odwodzić od instalacji, lecz chciałbym przedstawić 4 powody dla których aktualna wersja Ubuntu Touch jest bardziej „rozwojowa” niż „stabilna” – czyli realnie ocenić aktualny etap prac nad mobilnym Ubuntu.

Ubuntu Touch w wersji stabilnej jest już gotowe do pobrania

W dniu wczorajszym miały miejsce dwie premiery związane z Ubuntu. Pierwsza to oczywiście wydanie stabilnego Ubuntu 13.10 Saucy Salamander. Druga pozostała nieco w cieniu pierwszej, ale jest niemniej ważna – mowa o stabilnym wydaniu Ubuntu Touch na telefony oraz tablety.

ubuntu-touch-phone

Dziesięć miesięcy od przedstawienia planów stworzenia mobilnej wersji systemu, otrzymujemy gotowy produkt. W tym momencie istnieją cztery oficjalnie wspierane urządzenia, na których można zainstalować Ubuntu Touch – Samsung Galaxy Nexus, LG Nexus 4, ASUS Nexus 7, Samsung Nexus 10. Oczywiście społeczność Ubuntu stworzyła również obrazy przystosowane do innych urządzeń – ich wykaz znajdziesz tutaj.

Obrazy systemu oraz instrukcję instalacji znajduje na stronie http://www.ubuntu.com/phone/install.