Instalator Ubuntu 13.10 Saucy Salamander pozwoli na konfigurację konta Ubuntu One!

Już jutro, 17 października, premiera Ubuntu 13.10 Saucy Salamander. Patrząc na wyniki ankiety, znaczna większość z Was zdecyduje się na instalację najnowszego wydania naszego ulubionego systemu.

I tutaj mała niespodzianka! Do instalatora systemu została dodana nowa funkcjonalność – połączenie z kontem Ubuntu One. Jeśli posiadasz konto w usłudze Ubuntu One, wystarczy podczas instalacji podać adres email oraz hasło, aby po pierwszym uruchomieniu posiadać w pełni skonfigurowaną aplikację do przechowywania plików w chmurze i nie tylko. Instalator umożliwia również założenie nowego konta użytkownikom, którzy jeszcze z Ubuntu One nie korzystają.

Mała rzecz, a cieszy.

Konfiguracja konta Ubuntu One

Konfiguracja konta Ubuntu One

Ubuntu 13.10 Saucy Salamander Final BETA jest już gotowe do pobrania!

Ubuntu 13.10 Saucy Salamander Final BETA jest już gotowe do pobrania!

Do premiery Ubuntu 13.10 Saucy Salamander pozostało około 3 tygodni. To dobry czas, aby sprawdzić co nowego znajdzie się w najnowszym wydaniu stabilnej wersji Ubuntu.

Unity Smart Scopes

To jedna z największych zmian, jaka zajdzie w porównaniu do poprzedniej wersji. Twórcy tego rozszerzenia uznali, że jest wystarczająco „dojrzałe”, aby umieścić je w stabilnej wersji systemu.

Czym są Unity Smart Scopes? To rozszerzenie, które usprawnia i wzbogaca wyszukiwarkę systemową, poprzez dodanie dziesiątek soczewek (scopes) – docelowo ma być ich około 100. Podczas wpisywania frazy w wyszukiwarce, system automatycznie postara się dobrać najlepszą kategorię tak, aby proces wyszukiwania był najefektywniejszy.

Unity Smart Scopes

Konto Ubuntu One połączy wszystkie konta online użytkownika

Firma Canonical zapowiedziała unifikację wszystkich kont online powiązanych z Ubuntu pod jednym – kontem Ubuntu One.

Dotychczas użytkownicy takich usług jak Launchpad, oficjalne forum Ubuntu, ShipIt czy Centrum Oprogramowania Ubuntu (płatności) musieli zakładać osobne konta. Teraz to się zmienia – wystarczy jedno, aby mieć dostęp do swoich ulubionych stron, a cały projekt nosi nazwę ‘Ubuntu Single Sign On’.

Zmiany nie będą w żaden sposób dotyczyć funkcjonalności samych usług – twórcom chodzi wyłącznie o ujednolicenie systemu logowania.

7 rzeczy, o których należy pamiętać po instalacji Ubuntu 13.04 Raring Ringtail

Po pomyślnej instalacji systemu zapytasz zapewne: co dalej? Oto 7 punktów na które należy zwrócić uwagę przy pierwszym uruchomieniu systemu!

1. Skonfiguruj Unity

Jednym z najpopularniejszych narzędzi do konfiguracji Unity jest Unity Tweak Tool. Aplikacja pozwala na konfigurację setek ustawień systemu – zaczynając od rozmiaru ikon panelu uruchamiania, przez ustawienia obszarów roboczych, kończąc na rozmiarze i kroju czcionki. Opis instalacji i pełną listę możliwości znajdziecie na naszym blogu – Unity Tweak Tool znajdzie się w repozytorium Ubuntu 13.04 Raring Ringtail.

Unity Tweak Tool

Unity Tweak Tool