Ubuntu Edge nie zejdzie z desek kreślarskich

ubuntuedge

22 sierpnia zakończyła się publiczna zbiórka na rozpoczęcie produkcji super smartofonu sygnowanego logo Canonical – Ubuntu Edge. Niestety, założony cel – 32 miliony dolarów – nie został osiągnięty.

Sam pomysł cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mediów, celebrytów oraz samych użytkowników – nie tylko Ubuntu! Canonical nie pomogły obniżki cen, zakupy w pakietach oraz wsparcie zagranicznych gwiazd – zbiórka zatrzymała się na poziomie 12 813 501 dolarów. Jedynym „większym” sponsorem okazał się Michael Bloomberg, który jako jedyny wykupił pakiet o wartości 80 tysięcy dolarów, pozwalający na otrzymanie 115 urządzeń Ubuntu Edge. 8 osób chciało otrzymać pierwszy z 50 egzemplarzy smartfona, płacąc za to bagatela 10 000 dolarów. Wszystkie wpłaty, zgodnie z założeniem kampanii, zostaną zwrócone.

Przez 30 dni zbiórki, wzięło w niej udział ponad 27,5 tysiąca osób, a zebrana kwota sprawiła, że została ona największą zbiórką crowdfundingową w historii.

Ubuntu Edge

Ubuntu Edge

Co dalej?

Zaprezentowano finalny prototyp Ubuntu Edge

ubuntu-edge-final

Słowo „design” jest bardzo ważne w projekcie Ubuntu Edge: design aplikacji, design interakcji, design samego urządzenia. Żmudny proces projektowania supersmartfonu Canonical został zakończony, a do sieci trafił film z ostatecznym wyglądem prototypu.

Ale wygląd to nie wszystko. Ubuntu Edge będzie cechował się również bardzo dobrymi parametrami:

  • wielordzeniowy procesor,
  • co najmniej 4GB RAM,
  • co najmniej 128GB SSD,
  • 4.5″ ekran wykonany ze szkła szafirowego (1280×720 HD),
  • dwa aparaty fotograficzne (tył – 8 Mpix, przód – 2 Mpix),
  • żywotna bateria,
  • Dual-LTE (szybki transfer w szerokopasmowych sieciach mobilnych),
  • możliwość korzystania zarówno z Androida jak i Ubuntu Touch.

Mark Shuttleworth: „Nie poddamy się, póki cel jest w naszym zasięgu!”

shuttleworth-ubuntu-edge

Mark Shuttleworth podziękował osobom wspierającym kampanię Ubuntu Edge mówiąc, że zarówno on, jak i nikt w Canonical nie podda się, dopóki osiągnięcie założonego celu jest możliwe.

Przypomnijmy – 20 dni temu została uruchomiona publiczna zbiórka pieniędzy na uruchomienie produkcji super smartfonu sygnowanego logo Ubuntu i Canonical – Ubuntu Edge. Smartfonu, który po podłączeniu zewnętrznego monitora zamieni się w komputer! Cel jest bardzo ambitny – 32 miliony dolarów w 30 dni – i jeśli zostanie zrealizowany, będzie to największa w historii zbiórka crowdfundingowa w historii Internetu. Na 9 dni przed zakończeniem zbiórki udało się zebrać blisko 10 milionów dolarów, czyli nieco ponad 30% założonej kwoty.

Jeśli projekt zakończy się niepowodzeniem, tj. do 21 sierpnia nie zostanie uzbierana wymagana kwota, wszystkie wniesione pieniądze zostaną zwrócone.

Niesamowity odzew

Shuttleworth przyznał, że odzew na uruchomioną kampanię był niesamowity:

To ostatnia obniżka ceny Ubuntu Edge – taniej już nie będzie!

ubuntuedge

Canonical po raz kolejny obniżyło cenę super smartfona Ubuntu Edge. Wszystkie dotychczasowe „pakiety” zostały zniesione i zastąpione jednym o wartości 695 dolarów.

Na stronie zbiórki firma Canonical ogłosiła

Od teraz, aż do końca kampanii, ustaliliśmy cenę Ubuntu Edge na 695 dolarów. Nie ustanawiamy limitów urządzeń, jednak kolejnych obniżek nie będzie. Chciałeś, aby Ubuntu Edge był bardziej przystępny – teraz to masz!

Nie jest to najniższa cena, za którą można było nabyć Ubuntu Edge. W pierwszych dniach zbiórki cena najtańszych „pakietów” mieściła się w przedziale 600-675 dolarów. Każdy kto wpłacił taką kwotę miał pewność otrzymania super smartfona – oczywiście w przypadku pozytywnego zakończenia kampanii.

Już tylko 11 dni pozostało do zakończenia zbiórki, a stan konta zbliża się do 9,5 miliona dolarów. Początkowe przewidywania analityków zostały skorygowane i prognozowana kwota, wg różnych źródeł oscyluje między 18 a 22 milionami dolarów. W najlepszym wypadku to i tak o 10 milionów mniej od założonej sumy. Wszystkim, którzy wpłacili już pieniądze i zamiast ich zwrotu oczekują otrzymania smartfona, pozostaje wiara w potężnego prywatnego inwestora, który pokryje różnicę. A może sam Mark Shuttleworth wyłoży coś ze swojej głębokiej kieszeni?

Porównanie Ubuntu Edge, iPhona 5 oraz Samsunga Galaxy S4

Tempo pozyskiwania funduszy na uruchomienie produkcji supersmartfonu Ubuntu Edge nie zachwyca. Jednak wygląda na to, że Canonical nie przejmuje się tym za bardzo, a sam zespół odpowiedzialny za projekt publikuje w sieci ciekawe zestawienie Ubuntu Edge z dwoma topowymi smarfotnai – iPhonem 5 oraz Samsungiem Galaxy S4.

Przed zagłębieniem się w porównanie należy pamiętać o jednym – Ubuntu Edge to prototyp, a pozostałe smartfony istnieją na rynku i ich sprzedaż ma się całkiem dobrze.

Porównanie trzech smartfonów

Porównanie trzech smartfonów