Obsługa sensorów płyty głównej w Linuksie

Jest to artykuł konkursowy nadesłany do nas przez Szymona S.

Wstęp

Z pewnością każdy zatroskany użytkownik z wielką radością wita wszystkie rewelacje pozwalające zdiagnozować aktualną kondycję podzespołów swojego ulubionego komputera i zapobiec ewentualnym efektownym, acz niepożądanym fajerwerkom w skrzyni komputera.
Informacje o temperaturze i napięciu procesora oraz obrotach wentylatora mogą być też przydatne overclockerom, ponieważ zlustrowane ich chłodnym okiem pozwalają stwierdzić, czy warto jeszcze katować biedny procesor w imię przesuwania granicy wytrzymałości i szybkości sprzętu.
Na szczęście nasz ulubiony system operacyjny udostępnia wręcz nieprzyzwoitą liczbę narzędzi spełniających to niewdzięczne zadanie. W niniejszym artykule zajmiemy się konfiguracją pakietu lm-sensors – zbioru narzędzi pozwalającym na dostęp do informacji o sensorach płyty głównej z poziomu konsoli – który jest wykorzystywany przez masę innych aplikacji monitorujących nasz informatyczny ekwipunek.

Instalacja

Na początku warto by zassać z bezdennych czeluści repozytorium Debiana wspomniany pakiet lm-sensors:

sudo apt-get install lm-sensors

Po, miejmy nadzieję, udanej instalacji należy zgrabnie przebierając palcami po klawiaturze napisać w terminalu następujący ciąg znaków:

[Ubuntu 12.04] Wskaźnik temperatury sprzętu na panelu Unity

Dzięki indicator-sensors w łatwy sposób wyświetlisz na panelu górnym Unity temperaturę podzespołów swojego komputera:

 • CPU (u mnie akurat nie działa :) ),
 • GPU,
 • HDD.
[Ubuntu 12.04] Wskaźnik temperatury sprzętu na panelu Unity

Wskaźnik temperatury sprzętu

Instalacja

 1. Otwórz terminal i dodaj repozytorium:
  sudo add-apt-repository ppa:alexmurray/indicator-sensors
 2. Zaktualizuj listę pakietów:

Obniżenie temperatury procesora

W Internecie na różnych forach związanych z Linuksem, można znaleźć posty związane z przegrzewaniem się procesora. Sam miałem z tym dość duży problem, w pewnym momencie spędzałem więcej czasu pod Windosem. Powodem była własnie temperatura, która była czasem tak wysoka, że bałem się o procesor oraz płytę główną. Przyczyną tego zjawiska jest kernel Linuksa, który źle zarządza energią. Postanowiłem za wszelką cenę znaleźć sposób, na ten uporczywy problem. Po przeczytaniu kilkunastu wpisów oraz po metodzie prób i błędów, nareszcie mi się udało i postanowiłem się z Wami tym podzielić. Być może komuś to rozwiązanie pomoże, tak jak mi.

W pierwszej kolejności dodajemy do GRUBa klika wpisów:

 1. Otworzyć terminal i wpisujemy:

  Dla Ubuntu

  sudo gedit /etc/default/grub