Ubuntu Touch w wersji stabilnej jest już gotowe do pobrania

W dniu wczorajszym miały miejsce dwie premiery związane z Ubuntu. Pierwsza to oczywiście wydanie stabilnego Ubuntu 13.10 Saucy Salamander. Druga pozostała nieco w cieniu pierwszej, ale jest niemniej ważna – mowa o stabilnym wydaniu Ubuntu Touch na telefony oraz tablety.

ubuntu-touch-phone

Dziesięć miesięcy od przedstawienia planów stworzenia mobilnej wersji systemu, otrzymujemy gotowy produkt. W tym momencie istnieją cztery oficjalnie wspierane urządzenia, na których można zainstalować Ubuntu Touch – Samsung Galaxy Nexus, LG Nexus 4, ASUS Nexus 7, Samsung Nexus 10. Oczywiście społeczność Ubuntu stworzyła również obrazy przystosowane do innych urządzeń – ich wykaz znajdziesz tutaj.

Obrazy systemu oraz instrukcję instalacji znajduje na stronie http://www.ubuntu.com/phone/install.

Blokada ekranu z Ubuntu Touch w Androidzie

Ubuntu Lockscreen

Ubuntu Lockscreen

Minęło już 8 miesięcy odkąd firma Canonical pokazała światu swoją propozycję mobilnej platformy o nazwie Ubuntu Touch. Od samego początku użytkownicy zachwycali się przepięknym interfejsem, który stanowi świetną alternatywę dla Androida czy iOSa.

Nie jest tajemnicą, że uruchomienie Ubuntu Touch wymaga smarftona z górnej półki. Dla tych, którzy chcą mieć choć namiastkę mobilnego systemu Ubuntu na swoim leciwym – jednak nadal – smartfonie, mogę polecić instalację aplikacji Ubuntu Lockscreen.

Ubuntu Lockscreen

Ubuntu Lockscreen, to aplikacja, która symuluje ekran blokady znany z Ubuntu Touch. Funkcje aplikacji:

  • przesunięcie ekranu w lewo odblokowuje telefon,
  • animowane obrazki,
  • powiadomienia o nieodebranych połączeniach i nieodczytanych wiadomościach tekstowych,
  • przyciski do zarządzania odtwarzaniem muzyki,
  • wyświetlanie nazwy użytkownika,
  • informacje o czasie, dacie i budziku.

Ubuntu Edge – mobilność smartfonów i moc komputerów w jednym urządzeniu

Odliczanie na stronie głównej Ubuntu zakończono, a karty zostały wyłożone na stół. Przewidywania niektórych stały się faktem – już niedługo możemy spodziewać się pierwszego urządzenia z systemem Ubuntu Touch, które w pełni zrealizuję wizję konwergencji, autorstwa Marka Shuttlewortha.

Ubuntu Edge

Ubuntu Edge

MTN Group, czyli afrykański gigant w CAG

mtn

MTN Group to międzynarodowa firma telekomunikacyjna z siedzibą w Johannesburgu. Firma działa na terenie 21 państw – głównie czarnego kontynentu, ale również Cypru czy Iranu. Łączna liczba klientów szacowana jest na 180 milionów.

Grupa Doradcza ds. Ubuntu Touch (Carrier Advisory Group – CAG) to twór Canonical, który ma dostarczyć forum dla operatorów sieci komórkowych, aby mieli realny wpływ na rozwój Ubuntu dla smartfonów.

Największy operator telefonii komórkowej w Stanach Zjednoczonych dołączył do CAG

Verizon Wireless, największy operator telefonii komórkowej w Stanach Zjednoczonych, dołączył do Grupy Doradczej ws. Ubuntu Touch (CAG), która ma za zadanie dostarczyć forum dla operatorów sieci komórkowych, aby mieli realny wpływ na rozwój Ubuntu dla smartfonów.

Po tym jak do CAG dołączył chiński operator China Unicom, który świadczy swoje usługi blisko 300 milionom osób (rok 2012), nie trzeba było długo czekać na krok ze strony Amerykanów. Verizon Wireless obsługuje ponad 115 milionów klientów, co czyni go, pod względem wielkości, pierwszym w Stanach Zjednoczonych oraz 19. na świecie operatorem usług telekomunikacyjnych.