Ubuntu Touch w wersji stabilnej jest już gotowe do pobrania

W dniu wczorajszym miały miejsce dwie premiery związane z Ubuntu. Pierwsza to oczywiście wydanie stabilnego Ubuntu 13.10 Saucy Salamander. Druga pozostała nieco w cieniu pierwszej, ale jest niemniej ważna – mowa o stabilnym wydaniu Ubuntu Touch na telefony oraz tablety.

ubuntu-touch-phone

Dziesięć miesięcy od przedstawienia planów stworzenia mobilnej wersji systemu, otrzymujemy gotowy produkt. W tym momencie istnieją cztery oficjalnie wspierane urządzenia, na których można zainstalować Ubuntu Touch – Samsung Galaxy Nexus, LG Nexus 4, ASUS Nexus 7, Samsung Nexus 10. Oczywiście społeczność Ubuntu stworzyła również obrazy przystosowane do innych urządzeń – ich wykaz znajdziesz tutaj.

Obrazy systemu oraz instrukcję instalacji znajduje na stronie http://www.ubuntu.com/phone/install.

Zmiany w systemie aktualizacji Ubuntu Touch

ubuntu-touch-upgrader

Kilka dni temu nastąpiły znaczące zmiany w systemie aktualizacji Ubuntu Touch – systemu Ubuntu przeznaczonego na smartfony i tablety.

Użytkownicy Ubuntu Touch nie muszą już za każdym wgrywać nowych obrazów systemu, aby otrzymać aktualne wersje pakietów. Deweloperzy udostępnili możliwość pobierania aktualizacji w sposób znany z Ubuntu desktop. Narzędzie na wzór Menedżera aktualizacji sprawdzi czy dostępne są nowsze wersje pakietów i w razie konieczności – pobierze i zainstaluje je.

Mechanizm nie jest do końca dopracowany np. brakuje „żyjącego” paska postępu, który w sposób graficzny przedstawi postęp w procesie aktualizacji.

Ubuntu Touch w wersji 1.0 ukaże się w październiku tego roku. System będzie dostępny dla czterech urządzeń z rodziny Nexus: smartfony Samsung Galaxy Nexus i Nexus 4 oraz tablety Nexus 7 i 10. Inne urządzenia będą wspierane dzięki portom stworzonym przez użytkowników w projekcie Ubuntu Touch Ports.

Bezprzewodowy hotspot (access point) ze wsparciem dla urządzeń z systemem Android

Bezprzewodowy hotspot pozwala zamienić komputer w ruter WiFi. Domyślny menedżer sieciowy w Ubuntu pozwala na utworzenie takiego hotspota, jednak jest to połączenie typu Ad-Hoc i większość telefonów z systemem Android nie wykrywa, bądź nie może połączyć się z taką siecią.

W tym poradniku przedstawię sposób udostępnienia Internetu za pośrednictwem sieci bezprzewodowej na komputerze z systemem Ubuntu. Utworzony punkt dostępowy widoczny jest zarówno dla urządzeń z systemem operacyjnym Windows, Linux jak i Android (smartfony, tablety).

Co będzie potrzebne?

  • komputer łączący się przewodowo z Internetem, wyposażony w interfejs bezprzewodowy (wlan),
  • narzędzie ap-hotspot autorstwa kolegów z webupd8.org.

[Go mobile!] Niezależność rozdzielczości

Zanim stworzysz pierwszą aplikację z wykorzystaniem Ubuntu SDK, musisz przyswoić pewne elementy teoretyczne – w tym wpisie przybliżę temat niezależności rozdzielczości.

gomobile

O co w tym chodzi?

Ubuntu można już zainstalować na kilku grupach urządzeń m.in: telefonach, tabletach, laptopach czy komputerach stacjonarnych. Każda z tych grup charakteryzuje się inną rozdzielczością. Interfejs użytkownika tworzonych przez Ciebie aplikacji powinien być niezależny od urządzenia, na którym zostaną uruchomione. Przyjęte podejście łączy w sobie prostotę dla projektantów i programistów z „jednością” wizualną, jakością i użytecznością.

Intermatrix U7 – pierwszy tablet z system Ubuntu Touch dostępny w przedsprzedaży. Wysyłka już w październiku 2013

Intermatrix U7

Wygląda na to, że pierwszy tablet z systemem Ubuntu Touch będzie dostępny już w październiku tego roku. Póki co nie jest to oficjalny produkt Canonical, ale na stronie www.ubuntutablet.com.au/ ogłoszono Intermatrix U7 jako: „The world’s first Ubuntu Tablet„. Producenci wyraźnie podkreślają, że nie mają żadnego związku z firmą Marka Shuttlewortha.

Wszystkie osoby zainteresowane zakupem urządzenia mogą już teraz skorzystać z oferty pre-order. Na dzień dzisiejszy cena tabletu szacowana jest na 269 dolarów australijskich, co w przeliczeniu daje ponad 850 złotych. Koszt pakowania oraz przesyłki wliczony jest w cenę urządzenia. Tak jak pisałem wcześniej, jest to cena szacunkowa i może ulec zmianie – ewentualna nadwyżka zostanie zwrócona. Zamówienia można dokonać pod adresem www.intermatrix.com.au.