Historia Ubuntu w obrazkach

Chciałbym przedstawić Wam krótką, lecz burzliwą historię Ubuntu, prezentując zmiany zachodzące w samym wyglądzie, zestawie aplikacji czy innych elementach systemu. Zachęcam do powrotu wspomnieniami do czasów instalacji Waszej pierwszej wersji Ubuntu i podzielania się wrażeniami w komentarzach.

Ubuntu 4.10 Warty Warthog

  • Wydanie: 20 października 2004.
  • Zakończenie wsparcia: 30 kwietnia 2006.
  • Polskie tłumaczenie: Piegowaty Guziec.
  • Polski remix: brak.
Ubuntu 4.10 Warty Warthog

Ubuntu 4.10 Warty Warthog

Ubuntu 4.10 to pierwsze dziecko Canonical – praprzodek wszystkich późniejszych wydań Ubuntu. Dystrybucja bazowała na Debianie i została stworzona głównie po to, aby użytkownicy zapomnieli o wszelkich problemach związanych z obsługą systemów opartych na jądrze Linuksa. System zyskał popularność dzięki możliwości bezpłatnego zamówienia płyty z dostawą do domu za pomocą ShipIt.

Ubuntu 9.10 – ładowanie systemu w trybie tekstowym

Osoby, które instalowały system Ubuntu w wersji 9.10 mogą napotkać problemy ze zmianą trybu graficznego na tekstowy podczas ładowania systemu. Dlaczego?
Ponieważ polecenie:

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

Wyświetla pusty plik, a to dlaczego? Bo tego pliku już nie ma!

Teraz informacje o GRUBie znajdują się w pliku /boot/grub/grub.cfg. Jednak ma on prawa tylko do odczytu, dlatego, aby do niego dotrzeć posłużymy się innym plikiem, mianowicie /etc/default/grub:

sudo gedit /etc/default/grub

Teraz odszukaj linijkę:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

i zamień ją na:

Ubuntu 9.04 – wrażenia

Płytki z ShipIt-a przyszły już kilka tygodni temu, jednak dopiero dzisiaj znalazłem czas, aby zainstalować system. W tym celu sformatowałem cały dysk twardy i przygotowałem dwie partycje w formacie ext4 – jedna na home, druga na /.

Instalacja:
Proces instalacji nie zmienił się, bo po co zmieniać coś, co jest proste i intuicyjne. Miałem jednak wrażenie, że system instalował się nieco dłużej niż poprzednie wersje.

Pierwsze uruchomienie:
Prędkość – po prostu miażdżąca różnica pomiędzy 8.10 a 9.04. Tuż po instalacji system uruchamiał mi się w 14 sekund. Po wyrzuceniu niepotrzebnych rzeczy udało się przyspieszyć do 13 sekund. Obecnie system startuje w 18 sekund (Compiz, Emerald, Conky, UbuDSL i inne bzdury) – wersja 8.10 startowała w około 28 sekund.
Zmienił się Splash Screen – moim zdaniem na minus. Ten pasek postępu nie przekonywuje mnie, starszy był ładniejszy. W sumie czy by się zmienił czy nie – i tak zawsze go wyłączam :)
Ekran logowania – moim zdaniem miodny, żaden z wcześniejszych nie wywarł na mnie tak wielkiego wrażenia jak ten – mimo to i tak go zmienię :P
Pulpit – tradycyjnie Human, czy tam inna tandetka. Dołączona tapeta jest również beznadziejna. Jednak po kilkudziesięciu minutach konfiguracji „wrócił do normalności”.

Zrzut pulpitu tuż po instalacji


Użytkowanie:
Tak jak pisałem wyżej – żyleta. Rozpakowywanie/kopiowanie plików odbywa się błyskawicznie. System pracuje sprawnie i… odpukać… jeszcze się nie wysypał, chociaż przed chwilą wypluł mnóstwo błędów przy starcie.

A co Wy sądzicie o nowej wersji?

Wyłączenie Splash Screen – przyspieszenie startu systemu

Splash Screen to ekran, który pojawia się podczas ładowania systemu. W przypadku Ubuntu, jest to nazwa systemu i pasek postępu. Wyłączenie tego ekranu sprawi, że cały proces uruchamiania systemu zostanie wyświetlony w wersji tekstowej, mniej atrakcyjnej dla oka, ale szybszej i robiącej „większe wrażenie”. Poza tym Splash Screen kojarzy się z Windows… :)

1. Zainstaluj pakiet sysv-rc-conf:

sudo apt-get install sysv-rc-conf

2. Uruchom go:

sudo sysv-rc-conf