Ubuntu Touch dla telefonów będzie nadawał się do użytku pod koniec maja!

Dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych instalacją Ubuntu Touch na swoim telefonie – już na koniec tego miesiąca zapowiedzieli wydanie systemu, który, ich zdaniem, będzie nadawał się do codziennego użytku!

Zaprezentowana kilkanaście tygodni temu wersja poglądowa (preview) była jedynie namiastką tego, czym ma być wydanie finalne. Oferowała jedynie ograniczoną liczbę rzeczy, które można zrobić – nie można określić tego funkcjonalnością, ponieważ wszystko było zaprogramowane „na sztywno”.

Sytuacja ma się zmienić pod koniec miesiąca. Już za nieco ponad dwa tygodnie do użytkowników ma trafić wydanie, które będzie nadawać się do użytkowania – czy to nie za wcześnie?

Ubuntu Phone

Wydano Ubuntu Touch Developer Preview

Ubuntu Touch, czyli Ubuntu na tablety, doczekało się pierwszego wydania. Póki co jest to wersja oznaczona jako Developer Preview i jak sama nazwa wskazuje, ma na celu jedynie wstępne zaprezentowanie systemu – jego „podgląd”. Jest to system przeznaczony dla deweloperów, więc nie powinien być instalowany do codziennego użytku.

Ubuntu Touch

Własna bramka SMS

Co potrzebujemy:

  • Modem 3G podłączony do komputera lub telefon,
  • System Linux np. Ubuntu.

Gdy podłączyliśmy nasz modem do komputera, musimy zainstalować program Gammu.

sudo apt-get install gammu

Po instalacji musimy sprawdzić, pod który port podpięty nasz modem:

dmesg|grep tty

Po zadaniu tej komendy powinniśmy zobaczyć taki obraz:

Teraz już mamy wiedzę, pod który port jest podłączony nasz modem czy też telefon. Musimy teraz stworzyć plik konfiguracyjny, który musi znajdować się w naszym katalogu domowym i mieć nazwę .gammurc.

gedit ~/.gammurc

Domyślna zawartość pliku to: