Mark Shuttleworth wreszcie znalazł partnera sprzętowego dla Ubuntu Touch

shuttlworth-touch

Blisko rok od pierwszych zapowiedzi Ubuntu Touch, Mark Shuttleworth osiągnął zamierzony cel. A przynajmniej tak uważa, ponieważ póki co nie chce podzielić się żadnymi szczegółami. O co chodzi? Ubuntu Touch wreszcie pozyskał partnera sprzętowego. Niestety nie ujawniono informacji na temat firmy, która nawiązała współpracę z Canonical.

Mark Shuttleworth, w jednym z wywiadów wspomniał, że jest to ogromny impuls dla całego zespołu pracującego nad Ubuntu Touch – projekt, z koncepcji, ma szanse trafić do regularnej sprzedaży.

Pierwsze hi-endowy smartfon z Ubuntu Touch ma trafić do sprzedaży w 2014 roku – jednak nie liczyłbym na to, że będzie miało to miejsce w pierwszej połowie roku.

„Prestiżowa” nagroda przyznana sugestiom produktów Amazon

Statuetka Big Brother

Statuetka Big Brother

Rozszerzenie wyszukiwarki Unity, które pozwala na przeglądanie wyników Amazon, otrzymało niechlubną „nagrodę” o nazwie Big Brother 2013 w kategorii Komunikacja i marketing. Statuetki „wielkiego brata” przyznawane są regularnie od 1999 roku rządom, firmom, osobom oraz wynalazkom, które w sposób znaczący przyczyniły się do zmniejszenia prywatności.

Zwycięzcy zostali wyłonieni 25 października, na gali, która miała miejsce w stolicy Austrii – Wiedniu. „Zwycięzcy” zostali wyłonieni w sześciu kategoriach:

  • Komunikacja i marketing – sugestie produktów Amazon, Mark Shuttleworth, Ubuntu,
  • Biznes i finanse – XBox One – multimedialne centrum rozrywki jako szpieg w domu, Steve Ballmer, Microsoft,
  • Rząd i administracja – Beatrix Karl, Austriacka Partia Ludowa,
  • Polityka – NSA i milczenie owiec, Werner Faymann, cały rząd federalny,
  • Globalny głód danych – czeski standard ITU monitorowania zawartości sieci, Hamadoun Touré, ITU,
  • Dożywotni skandal – NSA – Yes we Scan.

Kontrowersje wokół wyników wyszukiwania online

Już wstępna wizja mechanizmu wyszukiwania online spotkała się z falą krytyki zarówno ze strony organizacji stojących na straży prywatności, jak i prywatnych osób. Jako przykład można podać brytyjską Privacy International lub amerykańską Electronic Frontier Foundation, które skrytykowało sam pomysł oraz implementację oraz Richarda Stallmana, który o wszystkim pisze krótko: „spyware”.

Znamy nazwę kodową Ubuntu 14.04 LTS!

Trusty Tahr, czyli wierny tar, taką nazwę będzie nosić jedno z najbardziej rewolucyjnych wydań Ubuntu. Dlaczego rewolucyjnych? Ubuntu 14.04 LTS ma być urzeczywistnieniem wizji Marka Shuttlewortha o konwergencji urządzeń oraz wprowadzeniu serwera wyświetlania Mir. Co z tego wyjdzie, dowiemy się w przyszłym roku, póki co poznajmy bliżej niezwykle przesympatyczną maskotkę.

Tar himalajski

Tar himalajski

Ubuntu Edge nie zejdzie z desek kreślarskich

ubuntuedge

22 sierpnia zakończyła się publiczna zbiórka na rozpoczęcie produkcji super smartofonu sygnowanego logo Canonical – Ubuntu Edge. Niestety, założony cel – 32 miliony dolarów – nie został osiągnięty.

Sam pomysł cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mediów, celebrytów oraz samych użytkowników – nie tylko Ubuntu! Canonical nie pomogły obniżki cen, zakupy w pakietach oraz wsparcie zagranicznych gwiazd – zbiórka zatrzymała się na poziomie 12 813 501 dolarów. Jedynym „większym” sponsorem okazał się Michael Bloomberg, który jako jedyny wykupił pakiet o wartości 80 tysięcy dolarów, pozwalający na otrzymanie 115 urządzeń Ubuntu Edge. 8 osób chciało otrzymać pierwszy z 50 egzemplarzy smartfona, płacąc za to bagatela 10 000 dolarów. Wszystkie wpłaty, zgodnie z założeniem kampanii, zostaną zwrócone.

Przez 30 dni zbiórki, wzięło w niej udział ponad 27,5 tysiąca osób, a zebrana kwota sprawiła, że została ona największą zbiórką crowdfundingową w historii.

Ubuntu Edge

Ubuntu Edge

Co dalej?

Mark Shuttleworth: „Nie poddamy się, póki cel jest w naszym zasięgu!”

shuttleworth-ubuntu-edge

Mark Shuttleworth podziękował osobom wspierającym kampanię Ubuntu Edge mówiąc, że zarówno on, jak i nikt w Canonical nie podda się, dopóki osiągnięcie założonego celu jest możliwe.

Przypomnijmy – 20 dni temu została uruchomiona publiczna zbiórka pieniędzy na uruchomienie produkcji super smartfonu sygnowanego logo Ubuntu i Canonical – Ubuntu Edge. Smartfonu, który po podłączeniu zewnętrznego monitora zamieni się w komputer! Cel jest bardzo ambitny – 32 miliony dolarów w 30 dni – i jeśli zostanie zrealizowany, będzie to największa w historii zbiórka crowdfundingowa w historii Internetu. Na 9 dni przed zakończeniem zbiórki udało się zebrać blisko 10 milionów dolarów, czyli nieco ponad 30% założonej kwoty.

Jeśli projekt zakończy się niepowodzeniem, tj. do 21 sierpnia nie zostanie uzbierana wymagana kwota, wszystkie wniesione pieniądze zostaną zwrócone.

Niesamowity odzew

Shuttleworth przyznał, że odzew na uruchomioną kampanię był niesamowity: