Przesyłanie plików między komputerami za pomocą Samby

Prawdopodobnie każdy z nas dochodzi czasami do momentu, w którym musi wymienić sporo plików między komputerami, a nie chce bawić się nam w dyski twarde, pendrive czy wrzucanie wszystkiego do dysków chmurowych, aby następnie pobrać to – tracąc na tym masę czasu.

Aby transfer plików był możliwy, oba komputery muszą pracować w jednej sieci.

Przygotowania.

Przed przenoszeniem plików pomiędzy komputerami z systemem Ubuntu (jeżeli komputer nadawca posiada system Windows, lub OS X – nie musicie) należy zainstalować pakiet samba, który to pozwala na konfigurację i działanie wszelkich rodzajów sieci:

sudo apt-get install samba

Następnie, po poprawnej instalacji pakietu, należy wejść do katalogu domowego, za pomocą Nautilusa i aktywować udostępnianie plików zawartych w katalogu. Polecam do tego celu użyć katalogu Publiczny.

Samba – udostępnianie plików w domowej sieci – cz. 3

W trzeciej części może trochę odbiegnę od tematu, bo nie o plikach a o drukarkach (i nie tylko). Sposób na udostępnienie drukarki w Ubuntu jest z automatu dosyć prosty, po prostu klikologia, jednak często mamy w sieci rożne systemy, więc aby się dogadały odnośnie drukowania, prezentuję przykładową konfigurację.
W najnowszej wersji samba bardzo mocno (i domyślnie) współpracuje z Common Unix Printing System (CUPS), więc do poprawnego działania będzie nam on potrzebny:

sudo apt-get install cups

Zaczynamy od dodania wpisów w pliku konfiguracyjnym samby /etc/samba/smb.conf. W sekcji [global] dodajemy:

printcap name = cups
printing = cups
load printers = yes

Następnie dodajemy sekcję, której nazwa będzie taka sama, jak nazwa drukarki dodanej później w CUPS:

Samba – udostępnianie plików w domowej sieci – cz. 2

W kolejnej części pokażę w jaki sposób zabezpieczyć udziały samby. Każdy będzie miał swoje hasło, aby skorzystać z udostępnionego katalogu.
Ma to woje wady i zalety, jednak może się bardzo przydać w sieci firmowej lub domowej przy większej ilości użytkowników. Hasła Samby mogą być przesyłane drogą szyfrowaną lub nieszyfrowaną. Opiszę tutaj bezpieczniejszą według mnie metodę szyfrowaną. Przed rozpoczęciem należy pamiętać, że aby dodać usera do Samby musi wcześniej istnieć w systemie (możemy go dodać poprzez useradd z powłoką /bin/false aby uniemożliwić samo logowanie do systemu).A więc zaczynamy.

Na początek należy w znanym już pliku smb.conf (/etc/samba/smb.conf) w sekcji [global] dopisać dwie linijki:

encrypt passwords = yes
smb passwd file = /etc/smbpass

Oraz zmienić wartość parametru security z share na user.

Pierwsza dopisana linijka określa czy hasła mają być szyfrowane czy nie. Druga natomiast określa plik w którym będą zapisywane nazwy użytkowników i ich hasła. Nazwa i lokalizacja pliku może być dowolna.
Następnie w sekcji udostępnionego katalogu (u nas [share]) należy zmienić wartość parametru guest ok na no. Restartujemy Sambę:

Samba – udostępnianie plików w domowej sieci – cz.1

W pierwszej części serii artykułów o Sambie, jak i moim pierwszym, chcę przedstawić jakże pomocny w wielu domach sposób na udostępnianie plików (drukarek również, ale o tym może innym razem :) ) między systemami Windows i Linux. Oczywiście Samba sama w sobie jest dosyć potężnym oprogramowaniem, niemniej jednak my wykorzystamy ją do bardzo prostych rzeczy. Często się zdarza, że potrzebujemy udostępnić pliki na Windowsie i dostać się do nich z naszego Ubuntu i odwrotnie. Poniższy sposób, to minimum konfiguracji, aby szybko dostać się do zasobu bez usera i bez hasła.

Przede wszystkim musimy pobrać i zainstalować Sambę:

sudo apt-get install samba

Następnym krokiem do utworzenia udostępnionego katalogu jest edycja pliku konfiguracyjne smb.conf znajdującego się najpewniej w /etc/samba/. Oczywiście utworzymy sobie najpierw kopię:

cd /etc/samba
sudo cp smb.conf smb_old.conf
sudo gedit smb.conf