Zwolnienie nieużywanej pamięci RAM

Czyścimy pamięć RAM

W tym poradniku pokażę jak w prosty sposób zwolnić nieużywaną pamięć RAM. W tym celu posłużymy się drop_caches, którego zadaniem jest sprawienie, aby jądro systemowe zwolniło bufor stronicowania, dentries i i-węzły – w zależności od wartości, którą wyślemy.

I tak:

 • Zwolnienie buforu stronicowania:
  echo 1 > /proc/sys/vm/drop_caches
 • Zwolnienie dentries i i-węzłów:
  echo 2 > /proc/sys/vm/drop_caches
 • Zwolnienie buforu stronicowania, dentries i i-węzłów:
  echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches

Ailurus

Wielu się pewnie zastanawia co to za program i do czego służy, a więc już wyjaśniam.

Niektórzy mówią, że jest to wspaniałe narzędzie, które pozwala na lepszy start z Linuxem, zwłaszcza dla tych, którzy wcześniej nie mieli zbytnio do czynienia z tego typu systemem. Nadto mówiono, że jest on przejrzysty i wygodny w obsłudze. Po przeczytaniu tych opinii postanowiłem to sprawdzić.

Tego programu nie ma w repozytorium Ubuntu, ale można go szybko pobrać w paczce .deb stąd.

Opis programu

Po odpaleniu na pierwszy rzut oka wydaje się, że ma on sporo fajnych i ciekawych funkcji do konfiguracji systemu, ale niestety tak nie jest. Możemy jedynie dosyć szczegółowo skonfigurować naszą przeglądarkę Firefox, zmienić nazwę naszego komputera, ustawić sprawdzanie aktualizacji itp. W sumie nic ciekawego, ani zbyt przydatnego.

Jego atutem jest natomiast wyświetlanie przydatnych informacji na temat naszego systemu operacyjnego, a także komputera. Informuje nas także jaki mamy procesor, ile pamięci RAM, jaką posiadamy płytę główną, kartę graficzną, która mamy wersję jądra systemu, przeglądarki itp. Dla większości z nas będzie to przydatna funkcja.

[Ubuntu 12.04] This kernel requires the following features not present on the CPU: pae Unable to boot – please use a kernel appropriate for your CPU.

Komunikat, który możesz ujrzeć podczas próby instalacji Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin:

This kernel requires the following features not present on the CPU:
pae
Unable to boot - please use a kernel appropriate for your CPU.

PAE jest rozszerzeniem umożliwiającym 32-bitowym procesorom dostęp do pamięci RAM o rozmiarze większym niż 4 gigabajty. Moduł ten jest domyślnie dostępny w jądrze Ubuntu 12.04 LTS – wcześniej tego nie było. Powyższy komunikat informuje o tym, że procesor Twojego komputera nie jest w stanie obsłużyć PAE i należy zdecydować się na inne jądro.

Rozwiązaniem (obejściem) tego problemu jest instalacja systemu z jądrem, w którym PAE nie ma. Obraz ISO możesz pobrać stąd http://people.canonical.com/~diwic/12.04-nonpae/.

Drugi sposób polega na ściągnięciu obrazu ISO Xubuntu bądź Lubuntu, których jądra nie posiadają domyślnie tego rozszerzenia, a następnie instalacja pakietu ubuntu-desktop, aby móc korzystać z Unity.

Ubuntu na 8-bitowym PC? Bez problemu!

Jak myślicie, jak niskie są minimalne wymagania do zainstalowania Ubuntu?

Dmitry Grinberg pokazał, że bardzo niskie… Zbudował prosty komputer oparty o 8-bitowy mikrokontroler. Warto dodać, że owy mikrokontroler, ATmega1284P, nie został do tego stworzony.

 • taktowanie 20MHz,
 • 128KB pamięci,
 • 16KB RAM,

Mało, dużo? Wystarczająco, aby uruchomić Ubuntu w trybie graficznym w oszałamiającym czasie 6 godzin (po upływie dwóch godzin jest dostęp do wiersza poleceń)!

Oczywiście wszystko nie jest takie proste na jakie wygląda – o wszystkich „kombinacjach” przeczytacie na blogu autora „tego wynalazku” – Linux on an 8-bit micro? – mimo wszystko, robi wrażenie!

Relacja z procesu bootowania

Lokalizacja plików konfiguracyjnych programu Pidgin

Niedawno zgłosił się do nas Czytelnik, który miał problem z Pidginem – aplikacja konsumowała ponad 1,5GB pamięci RAM. Całkowita reinstalacja nie pomogła, wyłączanie modułów także. Wskazówką był fakt, że na nowym koncie w systemie, aplikacja zachowywała się normalnie. Dlatego należało zainteresować się plikami konfiguracyjnymi Pidgina (dokładniej, należało je usunąć).

Ale gdzie one są? Ano gdzieś w katalogu domowym… dokładnie w ~/.purple/ – niestety dosyć mało intuicyjna lokalizacja.

Przy okazji zapraszam do lektury wpisów dotyczących konfiguracji Pidgina: