[Go Quickly!] Podsumowanie + przykładowa aplikacja

W tym krótkim kursie przedstawiłem podstawy tworzenia aplikacji w Framework’u Quickly. Mimo, że Canonical przestało go dynamicznie wspierać i postawiło na Qt jest nadal ciekawym narzędziem, w którym szybko stworzymy aplikacje dzięki mocy PyGTK. Poniżej zgromadziłem pomocne linki przy tworzeniu aplikacji w PyGTK i Quickly.

[Go mobile!] Tworzymy pierwszą aplikację cz. 1

Wszystkie artykuły z serii Go mobile! znajdziesz tutaj.

Jeśli na bieżąco śledzisz artykuły z serii Go mobile!, masz już wystarczającą wiedzę teoretyczną, aby napisać pierwszy program.

W tym oraz kolejnym artykule przedstawię instrukcję, dzięki której napiszesz swoją pierwszą aplikację w Ubuntu SDK. I nie będzie do klasyczny Hello world!, a narzędzie do konwersji grid unit na piksele i odwrotnie. W pierwszej części zajmiemy się stworzeniem interfejsu graficznego, w drugiej – logiką aplikacji.

Do dzieła!

Otwórz narzędzie Qt Creator i utwórz w nim nowy plik QML – nazwij go konwerter. Pierwszym krokiem będzie zaprojektowanie interfejsu graficznego. Pozwól, że zrobię to za Ciebie – wyobraź sobie, że poniższy obraz powstał na kartce papieru i jest jedynie szkicem interfejsu.

Do tego będziemy dążyć

Do tego będziemy dążyć

[Go mobile!] Lista dostępnych komponentów w bibliotece Ubuntu.Components 0.1

Wszystkie artykuły z serii Go mobile! znajdziesz tutaj.

Jesteśmy już o krok od napisania pierwszej aplikacji w Ubuntu SDK. Zanim to jednak nastąpi, chciałbym przedstawić Wam listę dostępnych komponentów dostarczanych z biblioteką Ubuntu.Components 0.1.

Używanie komponentów staje się możliwe po zaimportowaniu biblioteki:

import Ubuntu.Components 0.1

Unity zostanie przepisane do Qt/QML

Qt

Po ogłoszeniu przez Canonical nowego serwera wyświetlania dla Ubuntu, zapowiedziano kolejną wielką zmianę w projekcie Unity: Unity Next.

Unity Next ma na celu stworzenie zbieżnej implementacji Unity, pracującej zarówno pod desktopami jak i urządzeniami przenośnymi – tabletami czy smartfonami. Unity Next zostanie zintegrowane z Mirem a interfejs użytkownika będzie wykorzystywać Qt. Wszystko ma na celu ujednolicenie wyglądu (oraz kodu źródłowego) Unity na każdym urządzeniu, na którym będzie można w przyszłości zainstalować Ubuntu.

Wszystkie nadchodzące zmiany – zmiana modelu wydawniczego, nowy serwer wyświetlania, plany konwergencji urządzeń – nasuwają jedno pytanie: co z przyszłością takich odmian Ubuntu jak Kubuntu, Xubuntu czy Lubuntu? W końcu bazują one na Ubuntu w aktualnej formie – czy będzie tak samo po wprowadzeniu zmian? Czy plany Marka Shuttlewortha będą dla nich gwoździem do trumny?

Instalacja Qtcreator 2.6.1 i najnowszych bibliotek 5.0

Ze strony QT-project można pobrać najnowsze biblioteki QT w wersji 5.0 wraz z najnowszą wersją QT creatora w wersji 2.6.1. Informacja może być przydatna dla wszystkich, którzy programują lub chcą zacząć programować w QT.

Aby zainstalować najnowszą wersję bibliotek QT i QT creator, należy wykonać poniższe kroki:

  1. Pobieramy plik .run stąd:
  2. Otwieramy terminal i uruchamiamy plik .run. W oknie które się pojawi klikamy Next: