[Go Quickly!] Podsumowanie + przykładowa aplikacja

W tym krótkim kursie przedstawiłem podstawy tworzenia aplikacji w Framework’u Quickly. Mimo, że Canonical przestało go dynamicznie wspierać i postawiło na Qt jest nadal ciekawym narzędziem, w którym szybko stworzymy aplikacje dzięki mocy PyGTK. Poniżej zgromadziłem pomocne linki przy tworzeniu aplikacji w PyGTK i Quickly.

Speedtest – sprawdź prędkość swojego łącza

Większość z nas podczas sprawdzania prędkości swojego internetu korzysta z przeglądarki internetowej i odpowiednich do tego stron. Speedtest jest testerem prędkości naszego łącza.
W Ubuntu dzięki temu narzędziu możesz obejść się bez szukania odpowiednich stron, które testują łącza. Rozwiązanie to jest o wiele szybsze i wygodniejsze.

Speedtest - sprawdź prędkość swojego łącza

Speedtest – sprawdź prędkość swojego łącza

Autotrash – zaawansowane usuwanie plików z kosza

Kosz

Autotrash to prosty skrypt napisany w Pythonie, który pozwala na zaawansowane usuwanie plików. Dlaczego zaawansowane? Skrypt może obsłużyć reguły, dzięki którym usuwane będą pliki, które przechowywane są w koszu dłużej niż X dni lub opróżnienie nastąpi dopiero wtedy, gdy na głównej partycji zostanie mniej niż Y MB wolnej przestrzeni.

Instalacja

Otwórz terminal i wydaj polecenie:

sudo apt-get install autotrash

Przykłady użycia

[Go Quickly!] Przedstawiam Quickly

Jest to artykuł nadesłany do nas przez Grzegorza – dziękujemy.

Quickly jest Frmeworkiem opartym na Pythonie, PyGTK oraz Glade, pozwalającym w łatwy sposób rozpocząć oraz rozwijać projekty programów przeznaczonych dla Ubuntu. Quickly korzysta z pełnych możliwości PyGTK opierając się na GTK+3.
Ważnym elementem jest także system kontroli wersji Bazaar oraz Launchpad, które pozwalają łatwo publikować i współtworzyć projekty.

Pierwszy projekt

Pierwszym krokiem do stworzenia projektu w Quickly jest:

quickly create ubuntu-application Aplikacja

Po wykonaniu polecenia Quickly utworzy nam katalog z nazwą projektu (małe litery), w którym znajdziemy wygodny szablon projektu wraz z repozytorium Bazaar, a także uruchomi nasza aplikacje.

Wyłączenie monitora za pomocą skrótu klawiszowego

Aby wyłączyć monitor z poziomu terminala, możesz wydać polecenie:

xset dpms force off

Wzbudzisz go za pomocą myszki bądź klawiatury.
Utwórz teraz skrypt, który przypiszesz za chwilę do skrótu klawiszowego:

gedit ~/wylacz_monitor.sh

Wklej do edytora poniższy kod:

#!/usr/bin/bash
xset dpms force off

Przejdź teraz do punktu Przypisanie skryptu do skrótu.

Jeśli nie działa to polecenie, możesz użyć skryptu napisanego w Pythonie. Aby go poprawnie uruchomić zainstaluj potrzebne zależności:

sudo apt-get install python python-xlib

Teraz utwórz plik, w którym znajdzie się kod źródłowy skryptu:

gedit ~/wylacz_monitor.sh