Nowy styl dla Ubuntu

Ostatnimi czasy, nie mogąc doczekać się na nowy odświeżony wygląd Ubuntu, postanowiłem pobawić się trochę motywami i nauczyć się zmieniać w nich podstawowe parametry wyglądu. Tak oto powstał nowy styl dla Ubuntu, którym chcę się z Wami podzielić.

pulit

Informacje o stylu

Styl GTK jest robiony praktycznie od podstaw, oparty o motyw dla dotykowych wersji Ubuntu. Wykorzystany launcher jest nam dobrze znany – na pewno wielu z nas miało go już nieraz zainstalowanego. Pochodzi on z Ubuntu Touch. Odświeżony Styl GTK i stylowy Launcher z Ubuntu Touch to świetne połączenie, które daje nam naprawdę piękny nowy motyw.

Instalacja

Pobieramy cały styl stąd.

Vokoscreen 1.8.10 już dostępny dla Ubuntu 14.04 LTS w repozytoriach

Vokoscreen to bardzo lekki, a zarazem ambitny program do nagrywania naszego pulpitu. Został on dodany do repozytoriów Ubuntu 14.04 LTS, a więc można go będzie znaleźć i zainstalować z Centrum Oprogramowania Ubuntu w nieco odświeżonej wersji 1.8.10.

Vokoscreen 1.8.10

Vokoscreen 1.8.10

Program ten posiada kilka ciekawych i bardzo przydatnych funkcji, które między innymi pozwalają nam wybrać czy chcemy nagrywać cały pulpit, dane okno, czy też wyznaczony obszar pulpitu.

Dodatkowo program potrafi obsługiwać naszą kamerkę, dźwięk, możemy w nim również ustawić ilość klatek przy nagrywaniu oraz wybrać jeden z dwóch formatów (.mkv .avi), w którym nasz filmik zostanie zapisany.

Ponadto program świetnie integruje się z Unity – po jego włączeniu na górnym panelu pojawiają się nam ikony, które pozwalają na włączenie nagrywania, pauzy lub zakończenie nagrywania pulpitu. Dzięki tej opcji, kiedy ustawimy wszystkie parametry naszego filmu możemy zminimalizować Vokoscreen i zarządzać nagrywaniem z górnego panelu.

Kilka przydatnych programów dla Ubuntu 13.10 Saucy Salamander

SS
Zaprezentuję Wam dzisiaj kilka ciekawych i przydatnych programów, które pozwolą nam nie tylko na efektywniejszą pracę systemu, ale także na jego upiększenie.

Konfiguracja systemu

Na początek zainstalujemy aplikację Unity Tweak Tool, która pozwala na szczegółową edycję naszego interfejsu Unity. Możemy go spokojnie zainstalować z Centrum Oprogramowania Ubuntu, gdyż znajduje się on w podstawowych repozytoriach Ubuntu.

Unity Tweak Tool

Unity Tweak Tool

Następnym przydatnym programem jest Ubuntu Tweak, który pozwala na instalację dodatkowych programów, konfigurację systemu, czyszczenie, dodawanie i edytowanie źródeł oprogramowania i repozytoriów. Pozwala także na zarządzanie stylami.
Nie jest on dostępny standardowo w Ubuntu, więc możemy pobrać go ze strony Ubuntu Tweak, a następnie zainstalować przez Centrum Oprogramowania Ubuntu.
Ubuntu Tweak możemy także zainstalować korzystając z repozytorium:

[Ubuntu 13.10] Migający kursor myszy po instalacji systemu

Tuż po instalacji systemu Ubuntu 13.10 Saucy Salamander możecie napotkać na problem polegający na migotaniu czy też nawet „wariowaniu” kursora myszy. Spowodowane jest to faktem, że w trakcie instalacji zostały błędnie wykryte dwa ekrany. Możemy przekonać się o tym wciskając klawisz odpowiedzialny za pobranie zrzutu ekranu – Prt Sc. Narzędzie służące do pobrania zrzutu ekranu przechwyci obraz dwóch pulpitów – właściwego oraz „wyimaginowanego” – widać to na poniższym obrazku:

Narzędzie do pobrania zrzutu ekranu wyświetla dwa pulpity mimo, że podpięty jest jeden monitor!

Narzędzie do pobrania zrzutu ekranu wyświetla dwa pulpity mimo, że podpięty jest jeden monitor!

Stwórz tapetę dla Ubuntu 13.10 Saucy Salamander

Cacomixtle Ubunteño

Cacomixtle Ubunteño

Dwa razy do roku ogłaszany jest konkurs, w którego zwycięzcy mają realny wpływ na wygląd Ubuntu. Nie są w nim wymagane zdolności programistyczne czy myślenie abstrakcyjne, a poczucie dobrego smaku i znajomość ciekawych miejsc/rzeczy etc.

Oczywiście mowa tutaj o konkursie na tapety, które znajdą się w Ubuntu 13.10 Saucy Salamander. Więc jeśli twierdzisz, że jesteś dobrym fotografem lub/i programy graficzne nie mają przed Tobą tajemnic, weź udział, zgłaszając swoją pracę przez Flickr.

Jednocześnie musisz pamiętać o kilku wytycznych (pełna lista tutaj:

  • nie twórz przepełnionych obrazów, z wieloma kolorami i kształtami,
  • wykorzystaj jeden punkt, na którym widz skupi swój wzrok,
  • unikaj umieszczania elementów w lewym oraz górnym brzegu, aby nie kolidowały z elementami interfejsu Unity,
  • sprawdź jak wygląda Twój obraz w różnych rozmiarach i rodzajach wypełnienia,
  • minimalna rozdzielczość obrazu powinna wynosić 2560 x 1600 pikseli.