Konfiguracja HP Pavilion G7

762894988_1491304391_o

Laptopa HP Pavilion G7 mam w domu od 2012 roku. Komputer ten jest bardzo unikatowy, ponieważ posiada procesor Intela i kartę graficzną Radeona – co za tym idzie, korzysta z układu hybrydowego. Odkąd go używam, zawsze miał gigantyczne problemy z Ubuntu – wczoraj zainstalowałem na nim wydanie 13.10, które udało się skonfigurować tak, aby wszystko działało jak należy – jak tego dokonać? To nic trudnego!

Zacznijmy od tego, że to bardzo problemowa maszyna. Częste przegrzewanie układu graficznego i procesora, uciążliwe przełączanie się między kartami graficznymi, nieobsługiwana karta sieciowa czy choćby niewspierane gesty w touchpadzie – tak było przy premierze 12.04, kiedy to próbowałem zainstalować Ubuntu na laptopie mojej mamy, ponieważ mój osobisty komputer wyzionął ducha.

Instalacja CUDA Toolkit 5.5

nvidia-cuda

W tym poradniku przedstawię sposób instalacji CUDA Toolkit 5.5.

Poradnik przeznaczony jest dla użytkowników Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin oraz Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal, ponieważ dla tych wersji systemu twórcy przygotowali odpowiednie repozytoria z pakietami.
Zakładam, że sprzęt, w który wyposażony jest Twój komputer pozwala na korzystanie z CUDA!
 1. Przejdź na stronę developer.nvidia.com/cuda-downloads i pobierz paczkę DEB z repozytorium przeznaczoną dla Twojego systemu.
 2. Przejdź do katalogu, w którym znajduje się pobrana paczka i zainstaluj ją np.:
  sudo dpkg -i cuda-repo-ubuntu1210_5.5-0_amd64.deb
 3. Zaktualizuj listę pakietów:

Ailurus

Wielu się pewnie zastanawia co to za program i do czego służy, a więc już wyjaśniam.

Niektórzy mówią, że jest to wspaniałe narzędzie, które pozwala na lepszy start z Linuxem, zwłaszcza dla tych, którzy wcześniej nie mieli zbytnio do czynienia z tego typu systemem. Nadto mówiono, że jest on przejrzysty i wygodny w obsłudze. Po przeczytaniu tych opinii postanowiłem to sprawdzić.

Tego programu nie ma w repozytorium Ubuntu, ale można go szybko pobrać w paczce .deb stąd.

Opis programu

Po odpaleniu na pierwszy rzut oka wydaje się, że ma on sporo fajnych i ciekawych funkcji do konfiguracji systemu, ale niestety tak nie jest. Możemy jedynie dosyć szczegółowo skonfigurować naszą przeglądarkę Firefox, zmienić nazwę naszego komputera, ustawić sprawdzanie aktualizacji itp. W sumie nic ciekawego, ani zbyt przydatnego.

Jego atutem jest natomiast wyświetlanie przydatnych informacji na temat naszego systemu operacyjnego, a także komputera. Informuje nas także jaki mamy procesor, ile pamięci RAM, jaką posiadamy płytę główną, kartę graficzną, która mamy wersję jądra systemu, przeglądarki itp. Dla większości z nas będzie to przydatna funkcja.

W Ubuntu 12.10 zabraknie Unity 2D

Unity 2D, lekki odpowiednik Unity, zostanie wyłączony z Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal. Przypomnę, że wersja 2D przeznaczona jest (nadal) dla użytkowników, których komputery nie posiadają wystarczającej karty graficznej, aby pozwolić sobie na korzystanie ze wszystkich możliwości Unity – nie muszę chyba dodawać, że było to świetne rozwiązanie dla starszych komputerów, których posiadacze chcieli korzystać z nowego interfejsu.

Po niedawnej aktualizacji systemu, z menu sesji zniknęła opcja Unity 2D, a użytkownicy mogą korzystać jedynie z „regularnego” Unity. Dlaczego te zmiany? Główną ideą jest ujednolicenie interfejsu dla wszystkich. Cel ten twórcy systemu chcą osiągnąć dzięki OpenGL. Karty graficzne, które nie spełniają norm „regularnego” Unity zostaną wsparte akceleracją OpenGL LLVMpipe, gdzie w przypadku dobrego sprzętu nic takiego nie będzie miało miejsca. Ale jak to wpłynie na osiągi Unity? Czy będzie ono działało tak samo płynnie jak 2D (oczywiście na starszych maszynach)? Czas pokaże…

Czy jest to dobre rozwiązanie?

LLVMpipe w procesie renderowania wykorzystuje procesor zamiast karty graficznej. I od razu nasuwa się pytanie – a co jeśli procesor również nie należy do najszybszych? Warto mieć na uwadze to, że jego dodatkowe obciążenie odbije się na długości pracy na baterii. Posiadacze niewielkich netbooków mogą mieć spore problemy…

Moja rada

[Ubuntu 12.04] Wskaźnik temperatury sprzętu na panelu Unity

Dzięki indicator-sensors w łatwy sposób wyświetlisz na panelu górnym Unity temperaturę podzespołów swojego komputera:

 • CPU (u mnie akurat nie działa :) ),
 • GPU,
 • HDD.
[Ubuntu 12.04] Wskaźnik temperatury sprzętu na panelu Unity

Wskaźnik temperatury sprzętu

Instalacja

 1. Otwórz terminal i dodaj repozytorium:
  sudo add-apt-repository ppa:alexmurray/indicator-sensors
 2. Zaktualizuj listę pakietów: