[Unity Web Apps] Część 3 – Powiadomienia

Powiadomienia (Notify-OSD) pojawiają się w prawym górnym rogu ekranu, pełnią one ważną część integracji strony z systemem. Należy jednak pamiętać, aby nie „przesadzić” z ich ilością.

Wspomniane powiadomienia wyglądają w ten sposób:

powiadomienie

W jakich przypadkach je dodawać? Po wykonaniu jakichś zdarzeń, przy pojawieniu się nowych informacji itp.

Funkcja odpowiadająca za powiadomienia to:

Unity.Notification.showNotification(arg1, arg2, arg3);

Zobacz, jak Ubuntu Touch powiadomi Cię o zdarzeniach w Twoim telefonie

Kilka dni temu został osiągnięty kolejny kamień milowy w rozwoju Ubuntu Touch – system zainstalowany na telefonie komórkowym nadaje się do codziennego użytku.

W aktualnej fazie rozwoju system pozwoli użytkownikowi na odbieranie i wykonywanie połączeń głosowych oraz wiadomości tekstowych, czyli funkcji, do których telefony zostały stworzone. Ponadto system oferuje możliwość połączenia z siecią bezprzewodową oraz wykorzystanie wbudowanego aparatu cyfrowego.

Wizja konwergencji zapowiedziana przez Marka Shuttlewortha staje się coraz bardziej realna, a jej ważnym elementem jest system powiadomień. Notify OSD Next Generation, nad którym pracuje od dłuższego czasu Mirco Müller, ma zagwarantować spójność notyfikacji, niezależnie od wykorzystywanego urządzenia.

Konfigurowalne powiadomienia NotifyOSD dla Ubuntu 13.04 Raring Ringtail

NotifyOSD w Ubuntu 13.04 Raring Ringtail

NotifyOSD w Ubuntu 13.04 Raring Ringtail

Autor projektu NotifyOSD, Leonik, zaktualizował repozytorium, aby użytkownicy Ubuntu 13.04 Raring Ringtail mogli cieszyć się w pełni konfigurowalnymi powiadomieniami wyświetlanymi na ekranie monitora.

NotifyOSD pozwala między innymi na:

  • Funkcje umieszczone w NotifyOSD:
  • konfiguracja koloru czcionki i tła, przezroczystości, rozmiaru, zaokrąglenia brzegów,
  • ustawienie czasu, po którym powiadomienia znikną,
  • ustawienie pozycji powiadomień na ekranie,
  • wybranie jednego z dwóch typów pozycjonowania – dynamic (bezpośrednio pod panelem górnym) i fixed (w pewnej odległości od panelu górnego),
  • wyłączenie zanikania,
  • zamykanie powiadomień poprzez kliknięcie,
  • wykorzystanie koloru Dasha jako tła powiadomień.

Undistract Me powiadomi Cię, gdy terminal zakończy pracę

Czy zdarzyło się Tobie…

Terminal

… wykonujesz jakąś pracę, która wymaga wykonywania w terminalu poleceń, których obsługa pochłania sporą część czasu. Aby nie tracić go zbyt wiele, w czasie realizacji komend przeglądasz pocztę czy strony internetowe.

Lektura ich jest tak ciekawa, że nie zauważasz upływu czasu – po kilkunastu minutach przypominasz sobie, że miałeś coś wykonać.

Po powrocie do okna terminala okazuje się, że polecenie zostało już wykonane. Jednak nie wiesz, czy miało to miejsce kilka sekund czy kilka minut temu. Ciężko przewidzieć rzeczywisty czas realizacji polecenia np. podczas aktualizacji systemu. Terminal informuje o szacowanym czasie pobrania aktualizacji, ale nie wlicza czasu ich instalacji.

Ale to już przeszłość!

Undistract Me

Undistract Me

Aplikacja Undistract Me poinformuje Cię, gdy terminal zakończy realizację ostatnio wydanego polecenia – o ile wykonanie trwało dłużej niż 10 sekund (bo taką wartość przyjmuje domyślnie zmienna środowiskowa LONG_RUNNING_COMMAND_TIMEOUT). Aby powiadomienie zostało poprawnie wyświetlone, okno terminala musi być nieaktywne.

Wyłączenie potwierdzenia wylogowania, wyłączenia, ponownego uruchomienia komputera

Każdorazowe wylogowanie lub wyłączenie czy ponowne uruchomienie komputera poprzedzane jest wyświetleniem okna potwierdzającego decyzję – takiego jak to poniżej.

Potwierdzenie wyłączenia komputera

Jeśli nie chcesz za każdym razem potwierdzać swoich decyzji, skorzystaj z poniższego poradnika.

Testowano na Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin.

Otwórz terminal i wydaj polecenie:

gsettings set com.canonical.indicator.session suppress-logout-restart-shutdown true