Jak grać w gry z konsoli PSX na Ubuntu?

W dzisiejszym poradniku przedstawię jak pod dystrybucją Ubuntu emulować konsolę PSX. A więc…

Jak grać w gry z konsoli PSX na Ubuntu?

Główne okno emulatora

Zaczynamy!

  1. Najpierw instalujemy emulator. Wystarczy do tego polecenie:
    sudo apt-get install pcsx
  2. Teraz gdy mamy emulator potrzebny nam będzie BIOS konsoli, aby móc uruchamiać gry w emulatorze. Ściągamy go za pomocą polecenia:

Emulacja na Linuksie #4: Playstation, PS2, PSP.

Bieżąca część kończy mój cykl o emulacji, jednak pomimo tego zawiera ona informacje o emulacji niewątpliwie najbardziej znanej konsoli PlayStation od renomowanego producenta Sony.
Jeśli jednak spodobała Wam się ta seria i chcecie jej kontynuacji proszę o powiadomienie mnie lub redakcji Ubuntu-Pomoc.org drogą mailową.

Wpis dzieli się na 3 części, pierwsza jest poświęcona emulacji najstarszemu modelowi konsoli czyli PSX inaczej zwane PSOne i Playstation. Druga zaś chronologicznie zawiera dokładne opisy aplikacji emulujących Playstation 2, ostatnia zaś opisuje emulację PSP.

Playstation (PSX, PSOne) to 32 bitowa konsola do gier, jej premiera odbyła się w 1994 roku, początkowo bardzo droga wyparła SNES, NES, Amigę i wiele innych konsol z lat 80. i początku 90-tych. PlayStation miała zostać stworzona we współpracy z Nintendo – Sony miało dostarczyć czytnik CD-ROM oraz ogólnie pomóc przy architekturze systemu. Jednak z powodu różnicy zdań, w 1993 roku Sony samo zaczęło prace nad swoją konsolą, dodając literę X do jej nazwy – przy premierze systemu litera została usunięta, jednak skrót pozostał – PSX. Na Linux istnieją 4 najbardziej popularne emulatory, wśród nich są produkcje wieloplatformowe (czyli dostępne też na inne OS) takie jak między innymi pSX, PCSX, ePSX.

PCSX jest jednym z emulatorów open-surce – jego kod źródłowy jest ogólnie dostępny i każda osoba, która ma ochotę napisać własny emu systemu PSX może wesprzeć na nim swe starania. Pomimo faktu, że emulator nie grzeszy kompatybilnością na najwyższym poziomie, ani też wyszukanym i pełnym bajerów wyglądem PCSX stał się jednym z najbardziej rozpowszechnionym emu PSX`a. Dlaczego? Cóż, oprócz tradycyjnej już wersji dla systemu Windows i dodawanego na ogół portu dla Linux`a emulator PCSX wydany został również dla platform tj. DreamCast i X-Box co jest na ogół niespotykane u innych emu systemu PSX. Jeśli zsumujemy wszystkich użytkowników tego emulatora, zarówno tych pracujących na PieCu jak i tych grających na wymienionych wcześniej konsolach bez problemów zaryzykować można stwierdzeniem, że jest to jeden z najbardziej znanych i rozpowszechnionych emulatorów konsoli Sony PlayStation.

Instalacja jest prosta, program instaluje się z paczki deb/rpm. PCSX jest dodany do repozytoriów Ubuntu i RPMBone.net stąd nie powinniście mieć problemów ze znaleziem go w internecie. Na stronie oficjalnej jest dostępna paczka .tar.gz z plikami źródłowymi dzięki której możemy sami skompilować sobie ten emulator.

Uruchamianie PCSX również nie stanowi problemu, instalator tworzy skrót w menu Programy > Gry > PCSX.

Instalacja Ubuntu 9.04 na konsoli PlayStation 3

Konsola PS3 daje możliwość zainstalowania innego systemu operacyjnego, niż standardowy – np. Ubuntu. Jako, że Mój kolega jest szczęśliwym (?) posiadaczem tej konsoli, postanowiliśmy zainstalować na niej nowy system operacyjny, aby sprawdzić jak to wszystko działa. W naszym przypadku był to Ubuntu 9.04.

Zanim przystąpisz do zmian w ustawieniach konsoli, upewnij się, że masz następujące rzeczy:
– poprawnie nagraną płytę z wersją Ubuntu 9.04 przeznaczoną na konsole PS3 – i to jest ważne, oryginalna płyta z systemem nie zostanie poprawnie odczytana. Wersja przeznaczona na konsole ma troszkę ponad 600MB i możesz ją pobrać stąd – klik. Oczywiście ściągnij wersję desktop. Na stronie możesz pobrać plik bezpośrednio lub poprzez torrent.
– klawiaturę i mysz z możliwością podłączenia pod USB. W naszym przypadku był to bezprzewodowy zestaw firmy Logitech.
– pamięć zewnętrzną z możliwością podłączenia pod USB – aby zrobić backup danych – w naszym przypadku była to konsola PlayStation Portable :P

Backup danych:
To pierwsza sprawa, od której należy zacząć. Na początek usuń wszystkie pliki, które wiesz, że nie będą Ci potrzebne, gdyż może się okazać (tak jak w naszym przypadku), że nośnik, na którym znajdzie się backup, jest zbyt mały. U nas wyszło ponad 40GB :)
Jeśli zrobiłeś już porządek, wybierz z menu System Settings > Backup Utility. Potem tradycyjnie – Next, next, next, next… ;)

Przygotowanie partycji:
Backup zrobiony, teraz czas na formatowanie partycji.
Wybierz kolejno: System Settings > Format Utility.
Zaznacz Format Hard Disk i zaakceptuj (przycisk X).
Teraz wybierz Custom i Allot 10GB to the Other OS.
Wybierz Quick Format i potwierdź. Po zakończonym formatowaniu, konsola uruchomi się ponownie.

Instalacja systemu:
Konsola przygotowana, przystępujemy do instalacji. Włóż do czytnika płytę z Ubuntu 9.04 na konsole PS3. Podłącz też klawiaturę i myszkę.
Z menu konsoli wybierz System Settings > Install Other OS.
Powinien zostać wykryty na płycie plik otheros.bld.
System zainstalowany – ale jeszcze nie do końca ;) Konsola powinna uruchomić się ponownie. Na ekranie pojawią się dwa pingwiny i bardzo dużo, bardzo dziwnego kodu. Gdy zobaczysz linijkę:

kboot: