Nagranie obrazu płyty Ubuntu na nośnik USB za pomocą Asystenta nośnika rozruchowego

Podstawowym sposobem instalacji systemu jest tradycyjna instalacja z płyty. Jednak czasami może zaistnieć taka sytuacja, która uniemożliwi nam użycia płyty: komputer nie posiada napędu DVD lub nie mamy możliwości nagrania obrazu na nośnik.

W takiej sytuacji zmuszeni jesteśmy do utworzenia nośnika rozruchowego z pendrive.

Tworzenie nośnika rozruchowego

Aby stworzyć taki nośnik potrzebujemy:

  • plik .iso z wybranym systemem,
  • program Asystent nośnika rozruchowego (dostępny w Centrum Oprogramowania Ubuntu),
  • endrive.

Kiedy jesteśmy już zaopatrzeni w niezbędne nam rzeczy, przechodzimy do działania:

Logowanie do systemu przy pomocy pendrive’a

W tym poradniku przedstawię rozwiązanie, które pozwoli na logowanie do systemu przy pomocy urządzenia przenośnego jakim może być np. pendrive, karta pamięci czy nawet telefon. Aby osiągnąć zamierzony efekt, potrzebne będzie narzędzie PAMUSB (Pluggable Authentication Modules USB) oraz pamięć USB – w moim przypadku zwykły pendrive. Rozwiązanie jest kompatybilne z wieloma menedżerami logowania (LightDM, GDM, MDM i innymi).

Po przygotowaniu urządzenia, otrzymamy również możliwość uwierzytelnienia użytkownika, gdy przyjdzie konieczność skorzystania z praw roota.

[Ubuntu 12.04] Wyłączenie automatycznego montowania dysków oraz innych nośników pamięci

W Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin wszelkie zewnętrzne nośniki po podpięciu oraz poprawnym wykryciu są montowane automatycznie, a następnie wyświetlana jest ich zwartość.

Oczywiście jest to bardzo wygodne, jednak w niektórych przypadkach może być uciążliwe, a nawet niebezpieczne, dlatego lepiej samemu decydować kiedy montowane będzie dane urządzenie.

Aby wyłączyć automatyczne montowanie / wyświetlanie zawartości dysków oraz nośników przenośnych, skorzystaj z narzędzia dconf-editor, które zainstalujesz poleceniem:

sudo apt-get install dconf-tools

Uruchom dconf Editor:

dconf-editor

WinUSB – Tworzenie bootowalnego instalatora Windows z poziomu Ubuntu

Jakiś czas temu zmuszony byłem do reinstalacji Windowsa 7 na swoim laptopie. Bardzo tego nie lubię, ponieważ wiem, że ZAWSZE coś pójdzie nie tak – i nie myliłem się. Pierwszym problemem był brak płytki z systemem… Podczas pobierania nowego obrazu z MSDNAA skoczyłem do sklepu po dwie płytki DVD. Dwie, ponieważ podczas nagrywania mogą się pojawić kolejne kłopoty – na szczęście do tego nie doszło. Obraz nagrany, restart, bootowanie, uruchomienie instalatora… trach. Krzyczy o brak jakichś sterowników i tyle – instalacja dalej nie pójdzie. Co pomogło? Nagranie obrazu systemu na pendrive’a i wskazanie tego nośnika (podczas instalacji z płyty!), jako źródło pobrania koniecznych sterowników. Nie wiem po co, dlaczego i jak, ale się udało…
Do czego zmierzam? Do tego, że mając w rozsypce Windowsa 7 nie miałem możliwości (a raczej nie wiedziałem, że takowa jest) nagrania obrazu na pendrive’a z poziomu Ubuntu i zmuszony byłem skorzystać z innego komputera.

Ale teraz już będę wiedział, że istnieje WinUSB

WinUSB pozwoli Ci na utworzenie bootowalnego instalatora systemu Windows z poziomu Ubuntu.

Instalacja

  1. Otwórz terminal i dodaj repozytorium:

Montowanie dysków z system plików exFAT

Czasami może Wam zdarzyć się sytuacja kiedy będziecie musieli podłączyć dysk zewnętrzny lub pendrive z system plików exFat. Nośnik zostanie wykryty ale nie będzie możliwość jego zamontowania. Na szczęście można poradzić sobie z tym w bardzo szybki sposób.

Rozwiązanie:

  1. Otworzyć terminal i dodać repozytorium:
    sudo add-apt-repository ppa:relan/exfat
  2. Wykonać aktualizacje pakietów:
    sudo apt-get update