HP wypuściło All-In-One PC z Ubuntu za nieco ponad 1600 złotych

HP rozpoczęło sprzedaż All-In-One PC Pavilion 20 z systemem Ubuntu!

HP Pavilion 20

Nie jest to urządzenie stworzone do gier czy skomplikowanych obliczeń. Jego parametry całkowicie zaspokoją przeciętego użytkownika komputera, który większość czasu spędza na przeglądaniu Internetu, wysyłaniu mailu, pracy z programami biurowymi – czyli do pracy na co dzień.

Ubuntu na 8-bitowym PC? Bez problemu!

Jak myślicie, jak niskie są minimalne wymagania do zainstalowania Ubuntu?

Dmitry Grinberg pokazał, że bardzo niskie… Zbudował prosty komputer oparty o 8-bitowy mikrokontroler. Warto dodać, że owy mikrokontroler, ATmega1284P, nie został do tego stworzony.

  • taktowanie 20MHz,
  • 128KB pamięci,
  • 16KB RAM,

Mało, dużo? Wystarczająco, aby uruchomić Ubuntu w trybie graficznym w oszałamiającym czasie 6 godzin (po upływie dwóch godzin jest dostęp do wiersza poleceń)!

Oczywiście wszystko nie jest takie proste na jakie wygląda – o wszystkich „kombinacjach” przeczytacie na blogu autora „tego wynalazku” – Linux on an 8-bit micro? – mimo wszystko, robi wrażenie!

Relacja z procesu bootowania

Kontrola GPU oraz częstotliwości taktowania pamięci kart graficznych ATI Radeon

rovclock to konsolowe narzędzie pozwalające na kontrolę GPU oraz częstotliwości taktowania pamięci kart graficznych ATI Radeon. Aplikacja działa zarówno na komputerach stacjonarnych jak i przenośnych.

Aplikacja może być wykorzystywana do obniżenia częstotliwości taktowania GPU oraz pamięci, co ma wpływ na pobór mocy, a co za tym idzie, prowadzi do wydłużenia pracy na baterii w przypadku komputerów przenośnych. Zmniejszony pobór mocy związany jest również z obniżeniem emisji ciepła.

Uwaga! Wszelkie zmiany wprowadzasz na własną odpowiedzialność. Nawet poprawne stosowanie komend nie daje 100% bezpieczeństwa i może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu!

Instalacja

rovclock dostępny jest z repozytorium i zainstalować go można poleceniem: