Instalator Ubuntu 13.04 Raring Ringtail wykryje systemy zainstalowane na partycjach

Podczas instalacji Ubuntu 13.04 Beta 1 zauważyłem coś, czego nie było w poprzednich wersjach instalatora. Wybierając opcję ręcznej konfiguracji partycji, zostaje wyświetlona standardowa lista rozszerzona o jedną kolumnę – System. Jeśli na wybranej partycji znajduje się system operacyjny, w kolumnie pojawi się jego nazwa.

Instalator Ubuntu 13.04

Instalator Ubuntu 13.04

Brak możliwości zapisu podczas pracy z konsolą root w trybie ratunkowym

Poradnik ten powstał m.in. na potrzeby jutrzejszego wpisu, który opisywać będzie sposób zmiany hasła użytkownika z poziomu trybu ratunkowego.

Jeśli pracujesz z konsolą roota w trybie ratunkowym i nie masz możliwości zapisu informacji na zamontowanych partycjach, zwróć uwagę na to, czy są one zamontowane w trybie odczytu i zapisu.

Informację znajdziesz w menu trybu awaryjnego, na samej górze – (stan systemu plików: tylko do odczytu):

Brak możliwości zapisu podczas pracy z konsolą root w trybie ratunkowym

Menu trybu awaryjnego (stan systemu plików: tylko do odczytu)

Automatyczne montowanie partycji NTFS cz. 2

Pierwszy wpis, który pojawił się na blogu ponad 3 lata temu – Automatyczne montowanie partycji NTFS opisywał ręczny sposób montowania partycji NTFS. Sam artykuł jest jednym z najczęściej czytanych oraz komentowanych wpisów na blogu. Teraz przedstawię znacznie łatwiejszy sposób na osiągnięcie tego samego efektu z aplikacją ntfs-config.

Otwórz terminal i zainstaluj pakiet ntfs-config:

sudo apt-get install ntfs-config

Po zakończonej instalacji uruchom aplikację poleceniem:

sudo ntfs-config

Zmiana lub reset hasła Windows z poziomu Ubuntu Live CD

Zmiany hasła można dokonać zarówno z poziomu systemu Ubuntu jak i z Ubuntu Live CD – procedura jest identyczna. Ja cały proces testowałem z poziomu Ubuntu 11.10 Live CD, a zamiana hasła dotyczyła użytkownika w systemie Windows 7.

Zmiana lub reset hasła Windows z poziomu Ubuntu Live CD

 1. Uruchom komputer z płyty Ubuntu Live CD.
 2. Uruchom wyszukiwarkę systemową i wpisz w niej Źródła oprogramowania (Software Sources). W przypadku systemów z zainstalowanym Menedżerem pakietów Synaptic, wykonasz wszystko z jego poziomu.
 3. Zaznacz pozycję widoczną na obrazku – Community-maintained Open Source Software (universe).
  Zmiana lub reset hasła Windows z poziomu Ubuntu Live CD

  Źródła oprogramowania


  Zamknij okno Źródła oprogramowania (Software Sources).
 4. Otwórz terminal i zaktualizuj listę pakietów:
  sudo apt-get update
 5. Zainstaluj pakiet chntpw:
  sudo apt-get install chntpw
 6. Z lewego menu wybierz Katalog domowy (Home directory), aby uruchomić Nautilusa. Następnie z lewego panelu wybierz partycję, na której zainstalowany jest Windows. Na górnej belce pojawi się jego numer UUID – zapamiętaj go.
  Zmiana lub reset hasła Windows z poziomu Ubuntu Live CD

  Otwórz katalog domowy i wybierz partycję systemową

 7. W terminalu wydaj polecenie:

Ubuntu Server jako NAS i serwer udostępniający wiele usług – Instalacja – cz.1

Jeśli zabierasz się za instalację Ubuntu Server, to pewnie już wcześniej instalowałeś zwykłe Ubuntu i to nie stanowi dla Ciebie problemu. Dla osób zupełnie początkujących podpowiem, że Ubuntu Server można pobrać z oficjalnej strony www.ubuntu.com i tam jest też opis jak pobrany obraz ISO wypalić na płycie (uwzględniono różne systemy operacyjne).

Po wypaleniu płyty, możemy przystąpić do instalacji. Aby instalacja z płyty CD/DVD rozpoczęła się po restarcie komputera, należy, podobnie jak to ma miejsce przy instalacji zwykłego Ubuntu czy też Windowsa, ustawić w BIOSie, uruchamianie z CD/DVD jako pierwszego nośnika.

Gdy uruchomisz komputer z płyty CD z Ubutnu Server pojawi się ekran umożliwiający wybór języka. Po wyborze języka pojawi się ekran z wyborem możliwych wariantów instalacji Ubuntu Server. Nas obecnie interesuje Ubuntu Server, więc wybieramy pierwszą opcję i klikamy Enter (pozostałe opcje instalacji jak chociażby wykorzystanie Ubuntu Enterprise Cloud, będą w kolejnych artykułach z tej serii).

W kolejnym kroku należy wybrać klawiaturę, wybieramy ustawienia domyślne klikając klawisz Enter. Po wyborze klawiatury uruchamia się mechanizm wykrywania sprzętu, konfigurowania sieci. Jeśli Twój komputer jest podpięty kablem do routera i korzystasz z DHCP to automatycznie zostanie skonfigurowane połączenie z Internetem.

Na następnym ekranie należy wprowadzić nazwę hosta – nazwa komputera w sieci np. ubuntuserver.