Przywrócenie systemu do działania po nieudanej aktualizacji

awaria

Jeśli Twój system Ubuntu nie uruchamia się z powodu przerwanej aktualizacji – brak prądu, błędy pakietów – możesz wspomóc się wersją LiveCD Ubuntu i dokończyć cały proces.

 1. Utwórz płytę CD/DVD lub nośnik USB z Ubuntu, uruchom go i wybierz „Try Ubuntu without installing” (Wypróbuj Ubuntu bez instalacji).
 2. Kolejnym krokiem jest zlokalizowanie partycji, na której zainstalowany jest system. Jeśli korzystasz z jednego systemu, będzie to prawdopodobnie /dev/sda1. Jeśli na dysku twardym gości ich więcej, skorzystaj z polecenia:
  sudo fdisk -l

  Odszukaj oznaczenie partycji w formacie ext4 o rozmiarze, który podałeś podczas instalacji – na pewno o tym pamiętasz! Dla pewności możesz z poziomu menedżera plików zamontować partycję i sprawdzić, czy znajdują się na niej podstawowe katalogi systemowe np. sys, proc„, run oraz dev.

 3. Teraz kolej na zamontowanie partycji:
  sudo mount OZNACZENIE-PARTYCJI /mnt
  for i in /sys /proc /run /dev; do sudo mount --bind "$i" "/mnt$i"; done
  sudo chroot /mnt

Adding read ACL for uid 1000 failed

Opis problemu

Podczas próby zamontowania partycji w Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal pojawia się komunikat:

Adding read ACL for uid 1000 to '/media/Twoja nazwa użytkownika' failed

Rozwiązanie

Prawdopodobnie problem dotyczy wyłącznie systemu, który był aktualizowany z poprzedniej wersji. W Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal partycje domyślnie montowane są do katalogu /media/Twoja nazwa użytkownika, który… w przypadku aktualizacji 12.04 → 12.10 nie został utworzony lub nie może zostać utworzony.
Rozwiązanie jest proste:

sudo mkdir /media/Twoja nazwa użytkownika

Instalator Ubuntu 12.10 umożliwi szyfrowanie całego systemu

Programiści Canonical zaimplementowali mechanizm szyfrowania całej instalacji systemu z poziomu instalatora Ubuntu zwiększając w ten sposób poziom bezpieczeństwa. Szyfrowanie zapewnia ochronę Twoich plików w przypadku utraty komputera – dane są zaszyfrowane podanym przez Ciebie kluczem, który znasz tylko Ty.
Wspomniana funkcjonalność była dotychczas dostępna przy instalacji systemu z Alternate CD (z której twórcy zrezygnowali przy okazji wydania Ubuntu 12.10 Beta 1). Teraz opcja ta została dodana do standardowego instalatora Ubuntu.

Instalator Ubuntu 12.10 umożliwi szyfrowanie całego dysku twardego

Szyfrowanie w instalatorze Ubuntu 12.10

Montowanie dysków z system plików exFAT

Czasami może Wam zdarzyć się sytuacja kiedy będziecie musieli podłączyć dysk zewnętrzny lub pendrive z system plików exFat. Nośnik zostanie wykryty ale nie będzie możliwość jego zamontowania. Na szczęście można poradzić sobie z tym w bardzo szybki sposób.

Rozwiązanie:

 1. Otworzyć terminal i dodać repozytorium:
  sudo add-apt-repository ppa:relan/exfat
 2. Wykonać aktualizacje pakietów:
  sudo apt-get update

Optymalizacja wykorzystywania partycji SWAP

Na temat SWAP powstał już artykuł – Partycja SWAP – fakty i mity, więc wszelki komentarz jest zbędny.

Wartość parametru vm.swappiness, który odpowiada za to, kiedy system skorzysta ze SWAP, domyślnie ustawiona jest na 60, co możesz sprawdzić poleceniem (o ile nic wcześniej nie zmieniałeś):

sysctl vm.swappiness

Nie jest to optymalna wartość i może dojść do sytuacji, w której nawet w przypadku 4GB RAM system zapisze coś na dysku – co wiąże się ze zmniejszeniem komfortu pracy – zapis i odczyt z dysku twardego jest o wiele dłuższy niż z pamięci RAM. Im mniejsza wartość tego parametru, tym system rzadziej będzie korzystać ze SWAP – będzie wykorzystywał RAM do maksimum. Wartość 0 oznacza całkowite wyłączenie partycji SWAP.

Aby tymczasowo (do ponownego uruchomienia komputera) zmienić ten parametr użyj polecenia:

sudo sysctl vm.swappiness=wartość