Ikony w stylu Ubuntu Touch w panelu bocznym

Ikony znajdujące się w panelu bocznym Ubuntu Touch nieco odbiegają wyglądem od tych, które znajdują się w wersji desktopowej – krawędzie są znacznie bardziej zaokrąglone. Na ujednolicenie tego przez twórców musimy zapewne poczekać aż do wydania Unity Next.

Poniższy poradnik skierowanych jest do tych, którzy nie chcą czekać na programistów Canonical i nie boją się samemu pogrzebać w plikach systemowych.

Efekt końcwoy

Edycja wyglądu panelu bocznego Unity

Każdy z nas zapewne chciałby, aby Unity było tak łatwo konfigurowalne jak np.: Gnome Shell. Są jednak możliwości, które pozwalają nam na własną – ręczną edycję – wyglądu Unity, a dokładnie panelu bocznego (launchera).

Edycja ikon Launchera i wnętrza Dasha

 • Na początek wchodzimy do katalogu głównego używając praw roota, czyli klikamy Alt + F2 i wpisujemy:
  gksu nautilus

  Polecenie potwierdzamy hasłem.

 • Następnie wchodzimy do System plików/usr/share/unity/6 i tutaj widzimy wszystkie pliki graficzne, które są ikonami. Możemy je dowolnie edytować w GIMPie nie zmieniając ich nazwy. Radzę zrobić sobie kopię zapasową tego katalogu, na wypadek gdyby nam coś nie wyszło lub gdybyśmy postanowili wrócić do oryginalnego wyglądu.

Trwają prace nad Ubuntu 13.04 cz. 2

Drogi Czytelniku! Pamiętaj, że Ubuntu 13.04 Raring Ringtail jest nadal w trakcie tworzenia (Alpha). Korzystanie z systemu w aktualnym stadium wydania może być niekomfortowe. Finalna wersja zostanie wydana w kwietniu 2013 roku.

Tym razem zmiany, które zaszły w samym Unity. Większość z nich jest dość subtelna, ale pamiętajmy, że każda aktualizacja niesie ze sobą również naprawę znanych błędów.

 • Zmiana ikony oraz samego zachowania przełącznika obszarów roboczych.
 • Możliwość zamknięcia okien podczas ich przeglądania („rozsiewanie” okien – skrót Super + W).
 • Zmiana tła ikon znajdujących się w panelu bocznym.
 • Szybsze otwieranie pozycji z panelu bocznego.

[Ubuntu 12.04] Unity – wyłączenie automatycznego ukrywania globalnego menu

Globalne menu w Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin (i wcześniejszych wersjach) pojawia się dopiero po skierowaniu myszki na górny panel – w miejsce, w którym znajduje się nazwa aplikacji itp.

[Ubuntu 12.04] Unity – wyłączenie automatycznego ukrywania globalnego menu

Globalne menu pojawia się po skierowaniu myszy w tytuł okna.

Funkcjonalność, o której mowa w tytule, będzie standardowo dostępna dopiero w Ubuntu 12.10, ale już teraz możesz dodać repozytorium, które zaktualizuje Unity i doda kilka brakujących rzeczy (np. minimalizacja aplikacji po kliknięciu w jej ikonę na panelu bocznym).

 1. Dodaj repozytorium ppa:ikarosdev/unity-revamped:
  sudo apt-add-repository ppa:ikarosdev/unity-revamped
 2. Zaktualizuj listę pakietów:

[Unity] Zmiana kolejności ikon w zasobniku systemowym

Odkąd pojawiło się Unity, kolejność ikon w zasobniku systemowym jest stała – niemożliwa jest tak prosta konfiguracja, jak w przypadku GNOME.

Pozycja ikon zdefiniowana jest globalnie w pliku /usr/share/indicator-application/ordering-override.keyfile:

sudo gedit /usr/share/indicator-application/ordering-override.keyfile

Konfiguracja dla pojedynczego użytkownika znajduje się w jego katalogu domowym – ~/.local/share/indicators/application/ordering-override.keyfile. Plik jest domyślnie pusty, dopiero po jego utworzeniu i zapisaniu konfiguracji zostaną zastosowane indywidualne ustawienia.

gedit ~/.local/share/indicators/application/ordering-override.keyfile