Naprawa ekranu bootsplash po instalacji sterowników Nvidia

Witam wszystkich, tym artykułem chciałbym przywitać się ze społecznością Ubuntu-Pomoc.org jako nowy redaktor. W dzisiejszym poradniku przedstawię Wam, jak przywrócić graficzny bootsplash w Ubuntu po instalacji sterowników do kart Nvidia. Jest to nieszkodliwy problem, ale znacząco może wpływać na odczucia estetyczne z codziennego użytkowania systemu.

Za wyświetlanie ekranu wczytywania odpowiada program Plymouth. Może być wyświetlany w dwojaki sposób – domyślny, czyli ładna grafika ciesząca oko w trakcie wczytywania systemu, albo alternatywny, czyli tekstowy tryb, kiedy z jakichś powodów nie działa tryb graficzny.

Nieestetyczny, tekstowy bootsplash

Nieestetyczny, tekstowy bootsplash


Aby po instalacji własnościowych sterowników Nvidia powrócić do graficznego trybu Plymouth’a, należy uruchomić Terminal i wkleić do niego następującą komendę, która umożliwi nam edycję pliku odpowiedzialnego za GRUB – jednego z programów odpowiadających za wczytywanie Ubuntu:

sudo gedit /etc/default/grub
Uwaga! Gedit to domyślny edytor tekstu w Ubuntu, odpowiednik Notatnika w systemach Windows. W innych edycjach systemu Ubuntu mamy inne programy, przez co słowo „gedit” należy posiadając taki system zmienić na:

Konfiguracja Asus Zenbook UX32VD

Poradnik został opracowany przez Jakuba Kandulskiego, który recenzował Zenbooka na łamach Surething

181066911_1980541321_o

Komputer Asus Zenbook jest w głębi rzeczy nastawiony do poprawnej pracy z systemem Ubuntu. Problem pojawia się jednak, gdy chcemy skorzystać z dedykowanej karty graficznej laptopa – Nvidia Geforce GT 620M. Pokażę wam, jak to naprawić. Zaczynamy od instalacji sterowników:

sudo apt-get install nvidia-prime nvidia-319 nvidia-settings-319

Od tej chwili używany jest wyłącznie układ graficzny Nvidia GeForce – co niestety, negatywnie wpływa na pracę przy jednym ładowaniu. Niestety rozwiązanie to nie jest idealne. Nie działa tu wstrzymanie systemu, a po wybudzeniu komputera z „drzemki” zobaczymy tylko podświetloną matrycę i pusty ekran. Zaradzić temu można wciskając Ctrl + Alt + F1 a następnie Ctrl + Alt + F7, jednak nawet to nie gwarantuje pełnego sukcesu – czasami zanika tapeta, a wokół okien aplikacji pojawia się nieestetyczna obwódka – tak jakby Unity się uszkodziło.

Nvidia wydała już nowszą wersję nvidia-prime oznaczona numerem 0.5, w której udoskonalono wykrywanie sprzętu, włączono kontrolowanie włączenia karty podczas zamykania systemu. Dodano także przełącznik prime-select, który ma umożliwić użytkownikowi ręczne wyłączanie dedykowanej karty graficznej na wzór rozwiązania Catalyst w układach AMD. W programie Nvidia-Settings równolegle dodano opcje przełączania się pomiędzy układami.

Instalacja sterowników Nvidia Geforce 331.38

nvidiaLogo

Posiadacze kart graficznych Nvidia – radujcie się! Nvidia udostępniła nowy sterownik do kart graficznych, również dedykowany platformie Linux. Sterowniki sprawdziłem na moim komputerze opartym o Ubuntu 13.10 i najnowszy kernel (tj. 3.12.7), czego efektem był znaczny wzrost wydajności interfejsu i gier.

Aby zainstalować nowe sterowniki, zastosuj się do poniższych komend wykonywanych w terminalu:

  • dla Ubuntu 32-bit:
    wget -c us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/331.38/NVIDIA-Linux-x86-331.38.run
    chmod +x NVIDIA-Linux-x86-331.38.run
  • dla Ubuntu 64-bit:

Instalacja sterowników Nvidia Geforce 331.20

nvidiaLogo

Jako, że jestem użytkownikiem komputera klasy „blaszak” (PC), posiadam w nim kartę graficzną Nvidia Geforce 9500GT, która nie jest może najpotężniejsza i najwydajniejsza – jednak jest nadal wspierana przez kanał aktualizacji Nvidii. Niedawno Nvidia wydała sterowniki 331.20, które wraz z połączeniem z kernelem 3.12 dają gigantycznego kopa wydajnościowego, zarówno w interfejsie jak i w grach.

Sterownik jest przeze mnie używany bez żadnych mankamentów na kernelu 3.12.6

Jak je zainstalować? Posłuży nam do tego repozytorium Xorg-Edgers – zacznijmy od dodania repozytorium przez wykonanie polecenia:

sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa -y

Następnie aktualizujemy listę pakietów oraz instalujemy sterownik poleceniem:

Instalacja jądra 3.12.2, 3.12.3, 3.12.4

Uprzedzając pytania – jeśli korzystasz z jądra 3.12.1, możesz wykonać bezpośrednią instalacją 3.12.4.

Terminal

Uwaga! Poniższe czynności wykonujesz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj, że instalacja jądra spoza głównej linii Ubuntu, może uniemożliwić uruchomienie systemu lub doprowadzić do jego uszkodzenia. Zawsze zachowuj poprzednią wersję jądra!

Instalacja jądra 3.12.2

Druga poprawka dla jądra 3.12 wnosi:

  • poprawki dla architektur ARM, x86,
  • aktualizacje sterowników dla Nvidia,
  • poprawki dla Bluetooth, WiFi, USB.