Automatyczne montowanie partycji NTFS cz. 2

Pierwszy wpis, który pojawił się na blogu ponad 3 lata temu – Automatyczne montowanie partycji NTFS opisywał ręczny sposób montowania partycji NTFS. Sam artykuł jest jednym z najczęściej czytanych oraz komentowanych wpisów na blogu. Teraz przedstawię znacznie łatwiejszy sposób na osiągnięcie tego samego efektu z aplikacją ntfs-config.

Otwórz terminal i zainstaluj pakiet ntfs-config:

sudo apt-get install ntfs-config

Po zakończonej instalacji uruchom aplikację poleceniem:

sudo ntfs-config

Zmiana lokalizacji montowania partycji NTFS/EXT3/EXT4

Zmiana miejsca montowania partycji jest praktycznie identyczna dla tych trzech formatów (NTFS/EXT3/EXT4) jednak w pewnym miejscu jest niewielka różnica. Jeśli chcesz jedynie zmienić lokalizację aktualnie montowanej partycji, przejdź pod koniec artykułu.

Na początek utwórz katalog, w którym montowana będzie partycja. W tym celu użyj komendy mkdir, np.:

sudo mkdir /media/partycja

Teraz odszukać UUID partycji, którą chcesz zamontować. W tym celu wpisz w terminalu:

sudo fdisk -l

oraz

Usuwanie do kosza plików na partycjach NTFS

Gdy z poziomu Ubuntu spróbujemy usunąć jakieś pliki znajdujące się na partycjach NTFS, zostaną one od razu usunięte – nie znajdą się ani w koszu Ubuntu, ani w koszu Windows.

Jest do dosyć nieprzyjemna sytuacja, zwłaszcza, gdy przez pomyłkę usuniemy jakiś ważny plik.

Poniżej przedstawię sposób, dzięki któremu pliki usuwane pliki będą przenoszone do kosza w Ubuntu.

1. Otwórz terminal i wydaj polecenie:

sudo gedit /etc/fstab

2. Odszukaj wpis dotyczący partycji, na której chcesz zastosować tą opcję, np.:

UUID=92701CA6701C9359 /media/Pliki ntfs-3g defaults,locale=pl_PL.UTF-8 0 0

Instalacja Ubuntu – partycjonowanie dysku

Partycjonowanie to dosyć powszechny problem dla osób, które chcą zainstalować system Ubuntu. Napiszę tutaj kilka porad i gotowych przykładów podziału dysku, mam nadzieję, że okażą się przydatne.

Do podziału partycji możesz użyć dowolnego (oczywiście przeznaczonego w tym celu) programu. Możesz to zrobić nawet w trakcie instalacji systemu Ubuntu, dzięki wbudowanemu programowi partycjonującemu.

Podstawą jest partycja w formacie ext4 z księgowaniem. Na niej będzie bazował cały system. Już na samym początku pojawiają się dwie drogi:
1. Utworzenie jednej partycji dla katalogu home i pozostałych plików.
2. Utworzenie osobnych partycji dla katalogu home i pozostałych plików.

Drugi sposób wydaje się korzystniejszy, ponieważ w razie formatowania partycji, na której umieszczone są pozostałe pliki, zostanie zachowany folder home, w którym zawarta jest m.in. konfiguracja Twojego konta.

Potrzebna Ci będzie również partycja SWAP. Przyjęło się, że rozmiar pamięci SWAP to 2xRAM. Moim zdaniem jest to gruba przesada i niepotrzebne „zużywanie” dysku twardego. System Ubuntu będzie korzystał z partycji SWAP wtedy, gdy pamięć RAM będzie już przepełniona, a system będzie potrzebował jej na nowe procesy. Łatwo można wywnioskować, że im więcej pamięci RAM, tym partycja SWAP może być mniejsza. Dla pamięci RAM z przedziału od 1-2GB wystarczy w zupełności ok. 500MB. Dla większej ilości pamięci można tą liczbę stopniowo zmniejszać lub pozostawić bez zmian.

Kilka przykładowych podziałów dysku:

Automatyczne montowanie partycji NTFS

Wiele osób (spośród posiadaczy Ubuntu) jest równocześnie użytkownikiem Windowsa. Zdarza się, że dla zaoszczędzenia miejsca posiadają wydzielone partycje NTFS, na których magazynują takie dane jak muzyka, zdjęcia. System Ubuntu gwarantuje do nich dostęp, jednak standardowo taka partycja nie jest automatycznie montowana i przed wejściem na nią trzeba podać hasło. W tym artykule zaprezentuję sposób na automatyczne montowanie partycji od razu po starcie systemu.

Na początek zainstaluj pakiet, dzięki któremu Twój system będzie mógł obsługiwać partycje NTFS:

sudo apt-get install ntfs-3g

Teraz musisz sprawdzić jaki „numerek” przypisał system dyskom, które chcesz zamontować. Otwórz terminal i wydaj polecenie:

sudo fdisk -l