Ręczna konfiguracja wybranych klawiszy funkcyjnych

Wiele jest układów klawiatur, szczególnie laptopy posiadają pokaźny zbiór klawiszy funkcyjnych. Ubuntu z wydania na wydanie całkiem nieźle sobie raził z ich obsługą – do czasu wydania 13.10 Saucy Salamander. Wtedy to w moim Lenovo przestał działać skrót od wstrzymania komputera, więc postanowiłem sam go dorobić. Ubuntu posiada panel, który pozwala szybko i wygodnie dodać kolejne skróty oraz zmienić wiele systemowych – Ustawienia systemu → Klawiatura → Skróty
skroty IMG1

Dodanie skrótu polega na wybraniu nazwy, wpisaniu polecenia aktywowanego po wciśnięciu skrótu oraz wybranie samego skrótu.

skroty IMG2

Poniżej przedstawiłem listę przydatnych poleceń, których brak możemy odczuć jeżeli Ubuntu nie wspiera za dobrze naszej klawiatury. W nawiasach zamieściłem skrót, którego używam do danego polecenia.

  • monitor systemu [Ctrl + Shift + ESC]

[Ubuntu 13.10] Wybór akcji po zamknięciu pokrywy laptopa

W Ubuntu 13.10 Saucy Salamander okrojono liczbę akcji wykonywanych po zamknięciu pokrywy laptopa do dwóch, a właściwie jednej – Wstrzymaj – bo Nie robienie niczego, to żadna akcja… Opcje, o których mowa dostępne są w Ustawieniach zasilania.

Okrojony wybór akcji w Ubuntu 13.10 Saucy Salamander

Okrojony wybór akcji w Ubuntu 13.10 Saucy Salamander

Poznaj poziom żywotności baterii Twojego laptopa

k50ab

Każdy akumulator, nawet ten najlepszy, traci z czasem swoje właściwości do gromadzenia prądu. Skutkuje to tym, że urządzenie zasilane jedynie z akumulatora, z upływem czasu pracuje coraz krócej. Mogłem przekonać się o tym wczoraj, gdy chwilowy zanik prądu sprowokował mnie do kliknięcia w ikonę baterii, w celu sprawdzenia czasu pozostałego do rozładowania. Co zobaczyłem? Zaledwie 30 minut – akumulator w moim laptopie pełni już tylko funkcję UPSa :)

W celu określenia procentowej żywotności akumulatora – a raczej jej spadku na przestrzeni czasu, można skorzystać z systemowego narzędzia Statystyki zasilania. Uruchomisz je, klikając w ikonę baterii znajdującą się w panelu górnym, a następnie w Akumulator (naładowano / czas do rozładowania/naładowania). Interesujące wartości znajdują się w zakładce Akumulator laptopa.

Lenovo Ideapad y580 – Uruchomienie Bumblebee

Dziękujemy naszemu Czytelnikowi – Zen_Xen_ni – za przesłanie tego poradnika

Uruchomienie Bumblebee na laptopie Lenovo y580 mi osobiście napsuło krwi. Na szczęście znalazłem rozwiązanie tego problemu.

Najpierw instalujemy nagłówki jądra (o ile nie były zainstalowane – tutaj na przykładzie jądra 3.5.0-17):

sudo apt-get install linux-headers-3.5.0-17-generic

I potrzebne narzędzia:

sudo apt-get install git dkms

Następnie instalujemy modyfikację:

Wyłączenie przygaszenia ekranu podczas pracy na baterii

Domyślne ustawienia systemu przewidują przygaszenie ekranu podczas pracy na baterii w celu zaoszczędzenia energii. W tym przewodniku pokażę, jak w prosty sposób zatrzymać ten proces.

  1. Kliknij w ikonę koła zębatego znajdującą się w prawym górnym narożniku i wybierz Ustawienia systemowe.
  2. Przejdź do konfiguracji Jasności i blokady.
  3. Odznacz pole Przygaszanie ekranu, aby oszczędzać zasilanie.