[Ubuntu 13.04] Instalacja BlueJ

BlueJ to środowisko programistyczne Javy, służące przede wszystkim do nauki tego języka. Oczywiście można tworzyć w nim pełnoprawne aplikacje, ale nie jest tak rozbudowane jak np. Eclipse. Narzędzie to jest wykorzystywane m.in. przez studentów. W dzisiejszym wpisie przedstawię jego instalację.

Do dzieła!

 1. Najpierw instalujemy Oracle JDK przy użyciu poniższych poleceń:
  sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java
  sudo apt-get update
  sudo apt-get purge openjdk*
  sudo apt-get install oracle-jdk7-installer
 2. Teraz pobieramy i instalujemy BlueJ:
  wget http://www.bluej.org/download/files/bluej-309.deb
  sudo dpkg -i bluej-309.deb

Anki – łatwa nauka obcych języków

Myślę, że wielu z odwiedzających tą stronę jest jeszcze uczniami, czy też studentami.
Sam jestem uczniem, a więc postanowiłem poszukać jakiegoś przydatnego programu, dzięki któremu będę mógł się przygotować do matury z jęz. angielskiego w przyjemny sposób.
No i właśnie tak napotkałem bardzo ciekawy program Anki.

Opis programu

Jest to zaawansowany program do nauki obcych języków. Daje nam możliwość wyszukania interesującej nas paczki językowej z ogromnej bazy słownictwa i pobrania jej. Oprócz pobierania gotowych zestawów słownictwa, możemy tworzyć własne, a także dodawać słówka do już istniejących. Anki jest o tyle fajny, iż daje nam wiele możliwości. Po pobraniu danej paczki językowej program wyświetla słowa, a także zwroty w języku obcym i polskim. W wielu zestawach dołączony jest lektor, który wymawia dane słowa – dzięki czemu uczymy się nie tyko pisowni, ale także wymowy. Kolejną zaletą programu jest możliwość oznaczania słówek jako nauczonych, lub jeszcze nie zapamiętanych. Takie oznaczanie słówek daje nam możliwość powtarzania materiału którego jeszcze nie opanowaliśmy. W programie możemy ustalić ile słówek, czy też zwrotów (kart) na dzień mamy się uczyć. Po włączeniu Anki, pokazuje on ile mamy kart do obejrzenia dziś, a także ile powtórek do zrobienia. Program daje nam możliwość rysowania wykresów postępu, a także stworzenia konta i synchronizacji danych w sieci.