Ubuntu Server jako NAS i serwer udostępniający wiele usług – Instalacja – cz.1

Jeśli zabierasz się za instalację Ubuntu Server, to pewnie już wcześniej instalowałeś zwykłe Ubuntu i to nie stanowi dla Ciebie problemu. Dla osób zupełnie początkujących podpowiem, że Ubuntu Server można pobrać z oficjalnej strony www.ubuntu.com i tam jest też opis jak pobrany obraz ISO wypalić na płycie (uwzględniono różne systemy operacyjne).

Po wypaleniu płyty, możemy przystąpić do instalacji. Aby instalacja z płyty CD/DVD rozpoczęła się po restarcie komputera, należy, podobnie jak to ma miejsce przy instalacji zwykłego Ubuntu czy też Windowsa, ustawić w BIOSie, uruchamianie z CD/DVD jako pierwszego nośnika.

Gdy uruchomisz komputer z płyty CD z Ubutnu Server pojawi się ekran umożliwiający wybór języka. Po wyborze języka pojawi się ekran z wyborem możliwych wariantów instalacji Ubuntu Server. Nas obecnie interesuje Ubuntu Server, więc wybieramy pierwszą opcję i klikamy Enter (pozostałe opcje instalacji jak chociażby wykorzystanie Ubuntu Enterprise Cloud, będą w kolejnych artykułach z tej serii).

W kolejnym kroku należy wybrać klawiaturę, wybieramy ustawienia domyślne klikając klawisz Enter. Po wyborze klawiatury uruchamia się mechanizm wykrywania sprzętu, konfigurowania sieci. Jeśli Twój komputer jest podpięty kablem do routera i korzystasz z DHCP to automatycznie zostanie skonfigurowane połączenie z Internetem.

Na następnym ekranie należy wprowadzić nazwę hosta – nazwa komputera w sieci np. ubuntuserver.