[Ubuntu 12.10] Instalacja VLC 2.0.5

Kolejna aktualizacja tego popularnego odtwarzacza multimediów przyniosła blisko 100 aktualizacji, poprawiających stabilność aplikacji.

VLC w wersji 2.0.5 dostępne jest dla Ubuntu 12.10.

Otwórz terminal i dodaj repozytorium ppa:n-muench/vlc:

sudo add-apt-repository ppa:n-muench/vlc

Zaktualizuj listę pakietów:

sudo apt-get update

Jeśli w systemie zainstalowany był pakiet VLC, nastąpi jego aktualizacja. Jeśli nie, zainstaluj go:

sudo apt-get install vlc

[11.04] Instalacja najnowszej wersji Banshee

Dziś pokażę jak dodać do Ubuntu repozytorium, dzięki któremu będziemy mieć zawsze najnowszą wersję odtwarzacza multimedialnego Banshee.

Jest to PPA z wersjami niestabilnymi Banshee, którego użycie może powodować problemy ze stabilnością odtwarzacza. Zalecane tylko dla zaawansowanych użytkowników!
  1. Uruchamiamy terminal.
  2. Wpisujemy do konsoli:
    sudo add-apt-repository ppa:banshee-team/banshee-unstable
  3. Teraz odświeżamy listę pakietów:
    sudo apt-get update

Opcja podglądu w Gloobus Preview w menu kontekstowym

Zapewne wielu z Was słyszało o programie Gloobus Preview. Program umożliwia szybki podgląd plików PDF, graficznych, MP3 lub filmów. W dawnych wersjach Gloobus Preview wystarczyło wcisnąć spację, aby można było obejrzeć zawartość pliku w podglądzie lub przesłuchać ulubioną mp3, plik muzyczny czy obejrzeć fragment filmu. Najnowszej wersji programu proces ten znacznie się skomplikował. Po instalacji programu należy w System > Preferencje > Menedżer ustawień CompizConfig wejść w opcje Polecenia a następnie ją włączyć. W zakładce Polecenia w polu Command line 0 wpisać:

gloobus-preview

Dalej w zakładce Skróty klawiszowe w polu Run command 0 wpisać ustalony przez nas skrót który będzie aktywował opcje podglądu.
Gdy to zrobimy i zaznaczmy plik, który chcemy podejrzeć i wciskamy CTRL + C a następnie skrót który aktywuje Gloobus Preview.

Ta metoda jest dość niepraktyczna, gdyż w danym momencie możemy mieć otwarte tylko jedno okno z podglądem. Gdy chcemy to zrobić z innym plikiem, musimy zamknąć poprzednie okno, zaznaczyć nowy plik wcisnąć CTRL + C i później znów ustalony skrót.

Istnieje jednak inny sposób, moim zdaniem bardziej praktyczny. Można dodać opcje podglądu pliku do menu kontekstowego. Ale zacznijmy od początku, czyli od instalacji Gloobus Preview, w terminalu należy wykonać polecenie:

SMPlayer – instalacja, polski interfejs i polskie napisy.

SMPlayer to nakładka na odtwarzacz filmów MPlayer, która jest znacznie wygodniejsza w konfiguracji i użytkowaniu od samego MPlayera. Bez problemu możemy w nim wyświetlać polskie napisy, wystarczy tylko w panelu konfiguracyjnym wybrać odpowiednie opcje.

Artykuł celowo został napisany bardzo szczegółowo-krok po kroku, aby nawet początkujący użytkownicy Ubuntu nie mieli żadnych problemów z instalacją i konfiguracją SMPlayera.

Instalacja
1. Uruchamiasz: Synaptic (System > Administracja > Menedżer pakietów Synaptic).
2. Logujesz się jako root
3. Klikasz guzik z lupką Szukaj
4. W okienko które się pojawi wpisujesz smplayer klikasz Szukaj
5. Zaznaczasz smplayer do instalacji – automatycznie zostaną zaznaczone także inne pakiety, w tym także mplayer jeśli go wcześniej nie instalowałeś.
6. Kliknij guzik Zastosuj, potem znów Zastosuj i w zależności od szybkości łącza internetowego po chwili będziesz miał zainstalowanego SMPlayera
7. Zamykasz Synaptica – nie będzie już potrzebny.

Uruchamianie
SMPlayer uruchomisz wybierając w menu: Programy > Dźwięk i wideo > SMPlayer
lub wpisując w terminalu smplayer, jak Ci wygodniej.

Konfiguracja
a) polski interfejs
Wybierz: Options > Preferences > Interface > Language: Polish(pl)
Kliknij Apply
b) polskie napisy:
Wybierz Opcje > Ustawienia > Napisy > Kodowanie > Domyślne kodowanie napisów: Slavic/Central European Languages (ISO-8859-2)