Znamy nazwę kodową Ubuntu 14.04 LTS!

Trusty Tahr, czyli wierny tar, taką nazwę będzie nosić jedno z najbardziej rewolucyjnych wydań Ubuntu. Dlaczego rewolucyjnych? Ubuntu 14.04 LTS ma być urzeczywistnieniem wizji Marka Shuttlewortha o konwergencji urządzeń oraz wprowadzeniu serwera wyświetlania Mir. Co z tego wyjdzie, dowiemy się w przyszłym roku, póki co poznajmy bliżej niezwykle przesympatyczną maskotkę.

Tar himalajski

Tar himalajski

Ubuntu 13.10 Saucy Salamander Final BETA jest już gotowe do pobrania!

Ubuntu 13.10 Saucy Salamander Final BETA jest już gotowe do pobrania!

Do premiery Ubuntu 13.10 Saucy Salamander pozostało około 3 tygodni. To dobry czas, aby sprawdzić co nowego znajdzie się w najnowszym wydaniu stabilnej wersji Ubuntu.

Unity Smart Scopes

To jedna z największych zmian, jaka zajdzie w porównaniu do poprzedniej wersji. Twórcy tego rozszerzenia uznali, że jest wystarczająco „dojrzałe”, aby umieścić je w stabilnej wersji systemu.

Czym są Unity Smart Scopes? To rozszerzenie, które usprawnia i wzbogaca wyszukiwarkę systemową, poprzez dodanie dziesiątek soczewek (scopes) – docelowo ma być ich około 100. Podczas wpisywania frazy w wyszukiwarce, system automatycznie postara się dobrać najlepszą kategorię tak, aby proces wyszukiwania był najefektywniejszy.

Unity Smart Scopes

Krótki film prezentujący działanie Mir i Unity 8 w Ubuntu Touch

ubuntu-touch-landscape

Didier Roche z ekipy Ubuntu przesłał do sieci film, w którym prezentuje działanie systemu Ubuntu Touch wyposażonego w kombajn – Mir oraz Unity 8.

Chociaż osiągi są dalekie od doskonałości – zwróćcie uwagę na migotanie obrazu – to należy pochwalić Canonical za tempo prac nad nowym serwerem wyświetlania. Z drugiej strony nie powinno to zbytnio dziwić, wszak premiera Ubuntu Touch w wersji 1.0 będzie miała miejsce już w przyszłym miesiącu!

Ktoś z Was regularnie testuje Ubuntu Touch? Jeśli jesteście spragnieni większej ilości artykułów dot. mobilnej wersji Ubuntu w Ubuntu-pomoc.org, zapraszam do zapoznania się z tym postem.

Mir gotowy do testów. Instalacja w Ubuntu 13.10

ubuntu-tv-pc-smartphone-tablet

Uwaga! Ubuntu 13.10 Saucy Salamander jest obecnie w fazie testów. Odradzamy jego instalację oraz zastosowanie poniższych instrukcji niedoświadczonym użytkownikom.

Mir to serwer wyświetlania nowej generacji, którego zadaniem będzie zastąpienie wysłużonego serwera X. Już dziś, każdy użytkownik Ubuntu 13.10 Saucy Salamander może przetestować jego działanie – wystarczy zastosować się do poniższych instrukcji.

Na początek zaktualizuj system:

sudo apt-get update

Zainstaluj pakiety mir-demos, unity-system-compositor:

[Ubuntu 13.10] Instalacja serwera wyświetlania Mir

ubuntu-tv-pc-smartphone-tablet

Mir jest serwerem wyświetlania nowej generacji, stworzonym jako zamiennik serwera X. Zadaniem Mir jest zapewnienie użytkownikowi zupełnie nowych doznań płynących z pracy zarówno na komputerach stacjonarnych jak i urządzeniach przenośnych wyposażonych w system operacyjny Ubuntu. Mir umożliwi również znaczny rozwój nowej generacji Unity.

Jeśli jesteś użytkownikiem Ubuntu 13.10 Saucy Salamander (aktualnie w fazie testów!), możesz sprawdzić działanie Mir na obecnym etapie rozwoju.

Otwórz terminal i dodaj repozytorium ppa:mir-team/system-compositor-testing:

 sudo add-apt-repository ppa:mir-team/system-compositor-testing

Zaktualizuj listę pakietów: