Ubuntu 14.04 LTS wraca do lokalnego menu aplikacji

Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr udostępni użytkownikowi łatwy interfejs do zmiany między menu lokalnym (wyświetlanym w oknie aplikacji) a menu globalnym (wyświetlanym w górnym panelu).

[Ubuntu 12.04] Wyłącznie globalnego menu

Globalne menu w Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin

Globalne menu pojawiło się w Ubuntu 11.04 Natty Narwhal. Jego wprowadzenie wywołało sporo kontrowersji, a dalsze „poprawki” przynosiły, zdaniem użytkowników, więcej strat niż korzyści np. wyświetlenie menu dopiero po skierowaniu kursora na górny panel.

Początkowo wyłączenie globalnego menu wiązało się z przeszukiwaniem plików konfiguracyjnych. W późniejszych wersjach systemu należało usunąć kilka pakietów… W najbliższym wydaniu Ubuntu, użytkownik otrzyma interfejs do przełączania między lokalnym a globalnym menu. Wszystko znajdzie w zakładce Wygląd w Ustawieniach systemu.

Gdy lokalne menu okaże się zbyt szerokie (szersze od szerokości okna), zostanie automatycznie skrócone do postaci widocznej poniżej: (fot. OMG!Ubuntu!)

Zwijanie zbyt długiego menu

Zwijanie zbyt długiego menu

ClassicMenu Indicator – powracamy do dawnego menu ze starszych wersji Ubuntu!

Autorem tego wpisu jest jeden z naszych Czytelników. Serdeczne podziękowania dla StarterX4.

ClassicMenu Indicator to aplikacja w sam raz dla fanów i osób, które używały starszych wersji systemu Ubuntu ze środowiskiem GNOME i pamiętają jakie było menu aplikacji :) Aplikacja ta przywróci dawne menu aplikacji, będzie ono w górnym panelu.

ClassicMenu Indicator

OpenBox, Conky, tint2 – Ładny pulpit małym kosztem cz. 2

Jest to artykuł konkursowy nadesłany do nas przez Kacpra D.

Instalacja

Instalacja OpenBoxa nie jest trudna i ogranicza się do wpisania jednej komendy, bądź też wyklikania w Centrum Oprogramowania. W poradniku wybiorę tę pierwszą metodę ze względu na to, że jest dużo szybsza.
Otwórz terminal i wpisz:

sudo apt-get install openbox

Poczekaj aż się ściągnie i tak, to już wszystko! Teraz „tylko” trzeba go skonfigurować.

Podstawowa konfiguracja

Aby skonfigurować OpenBoxa posłużymy się programem ObConf, w końcu nikt z Was pewnie nie chce bawić się plikami XML. Program jest łatwy w obsłudze i każdy się powinien w nim połapać, pod warunkiem podstawowej znajomości języka angielskiego.
Instalacja ObConf:

[Ubuntu 12.04] Unity – wyłączenie automatycznego ukrywania globalnego menu

Globalne menu w Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin (i wcześniejszych wersjach) pojawia się dopiero po skierowaniu myszki na górny panel – w miejsce, w którym znajduje się nazwa aplikacji itp.

[Ubuntu 12.04] Unity – wyłączenie automatycznego ukrywania globalnego menu

Globalne menu pojawia się po skierowaniu myszy w tytuł okna.

Funkcjonalność, o której mowa w tytule, będzie standardowo dostępna dopiero w Ubuntu 12.10, ale już teraz możesz dodać repozytorium, które zaktualizuje Unity i doda kilka brakujących rzeczy (np. minimalizacja aplikacji po kliknięciu w jej ikonę na panelu bocznym).

  1. Dodaj repozytorium ppa:ikarosdev/unity-revamped:
    sudo apt-add-repository ppa:ikarosdev/unity-revamped
  2. Zaktualizuj listę pakietów:

Brak paska menu w Audacity

Ostatnio spotkałem się z dość nietypowym problemem. Zainstalowałem Audacity żeby przetestować mikrofon i okazało się że nie ma paska menu.

Brak paska menu w Audacity

Audacity bez paska menu

Na szczęście znalazłem rozwiązanie na zagranicznym forum Ubuntu. Wykonaj następujące polecenia:

sudo mv /usr/bin/audacity /usr/bin/prog-audacity
sudo nano /usr/bin/audacity

Wklej następującą zawartość: