Logowanie do systemu przy pomocy pendrive’a

W tym poradniku przedstawię rozwiązanie, które pozwoli na logowanie do systemu przy pomocy urządzenia przenośnego jakim może być np. pendrive, karta pamięci czy nawet telefon. Aby osiągnąć zamierzony efekt, potrzebne będzie narzędzie PAMUSB (Pluggable Authentication Modules USB) oraz pamięć USB – w moim przypadku zwykły pendrive. Rozwiązanie jest kompatybilne z wieloma menedżerami logowania (LightDM, GDM, MDM i innymi).

Po przygotowaniu urządzenia, otrzymamy również możliwość uwierzytelnienia użytkownika, gdy przyjdzie konieczność skorzystania z praw roota.

Zmiany w ekranie logowania Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal

Jak donosi zespół OMG!Ubuntu, niedawna aktualizacja Ubuntu 12.10 przyniosła drobne zmiany wizualne w ekranie logowania.

Niestety w moim przypadku każda aktualizacja obecnej wersji Alpha 3 kończy się całkowitą klęską i nie mogę cieszyć się na bieżąco ze zmian wprowadzanych w Quantal Quetzal.

A jak u Was spisuje się Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal Alpha 3?

Jak wspomniałem wcześniej, zmiany są raczej kosmetyczne i ograniczają się do edycji paddingu, wyrównania itp. Pole logowania jest znacznie bardziej odsunięte od lewej krawędzi ekranu, zaokrąglono narożniki passwordbox’a oraz nadano mu pomarańczową obwódkę po zaznaczeniu. Ponadto zmniejszono rozmiar czcionki


fot. OMG!Ubuntu

Środowisko graficzne wybiera się teraz z listy będącej przyciskami (w stylu radiobox).

[Ubuntu 12.04] Aktywacja dźwięku logowania

Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin został domyślnie pozbawiony dźwięku podczas logowania do systemu. Aby go przywrócić, uruchom narzędzie służące do zarządzania programami startowymi – kliknij w ikonę koła zębatego znajdującą się w prawym górnym narożniku ekranu i wybierz Programy startowe….

[Ubuntu 12.04] Aktywacja dźwięku logowania

Programy startowe


Jeśli na liście aplikacji startowych znajduje się pozycja GNOME Login Sound, zaznacz ją i zaloguj się ponownie do systemu.
Jeśli lista jest pusta (lub nie ma na niej wymienionej wcześniej pozycji), należy utworzyć ręcznie dodatkowy program startowy. W tym celu kliknij w przycisk Dodaj:

  • Nazwa: Dźwięk logowania
  • Polecenie: /usr/bin/canberra-gtk-play --id=”desktop-login”

[Ubuntu 12.04] Aktywacja dźwięku logowania

Nowy program startowy


Na koniec kliknij przycisk Dodaj.
Zaloguj się ponownie do systemu, aby usłyszeć dźwięk logowania.

[Ubuntu 11.10] Wyłączenie dźwięku logowania

Aby wyłączyć dźwięk logowania do sytemu, otwórz wyszukiwarkę systemową i wpisz w niej Programy startowe. Na liście odszukaj pozycję GNOME Login Sound i ją usuń, bądź odznacz.

[Ubuntu 11.10] Wyłączenie dźwięku logowania

Preferencje programów startowych


Jednak może zdarzyć się tak, że opcja GNOME Login Sound nie będzie widoczna na liście. W tym wypadku otwórz terminal i wydaj polecenie:

sudo gedit /usr/share/gnome/autostart/libcanberra-login-sound.desktop

Odszukaj linię:

NoDisplay=true

I zmień ją na:

[LightDM] Usuwanie zbędnych pozycji z listy dostępnych środowisk graficznych

Klikając w ikonę trybika znajdującą się w głównym ekranie logowania LightDM istnieje możliwość wyboru sesji, z której chcemy skorzystać np. Gnome, Gnome Mate, KDE, Unity.

Każda pozycja na liście posiada odpowiedni plik *.desktop w katalogu /usr/share/xsessions/. Wystarczy przenieść/usunąć dany plik, aby pozbyć się wpisu na liście.

Otwórz terminal i przejdź do katalogu /usr/share/xsessions/:

cd /usr/share/xsessions/

Listę plików wyświetlisz poleceniem:

ls