Przywrócenie systemu do działania po nieudanej aktualizacji

awaria

Jeśli Twój system Ubuntu nie uruchamia się z powodu przerwanej aktualizacji – brak prądu, błędy pakietów – możesz wspomóc się wersją LiveCD Ubuntu i dokończyć cały proces.

 1. Utwórz płytę CD/DVD lub nośnik USB z Ubuntu, uruchom go i wybierz „Try Ubuntu without installing” (Wypróbuj Ubuntu bez instalacji).
 2. Kolejnym krokiem jest zlokalizowanie partycji, na której zainstalowany jest system. Jeśli korzystasz z jednego systemu, będzie to prawdopodobnie /dev/sda1. Jeśli na dysku twardym gości ich więcej, skorzystaj z polecenia:
  sudo fdisk -l

  Odszukaj oznaczenie partycji w formacie ext4 o rozmiarze, który podałeś podczas instalacji – na pewno o tym pamiętasz! Dla pewności możesz z poziomu menedżera plików zamontować partycję i sprawdzić, czy znajdują się na niej podstawowe katalogi systemowe np. sys, proc„, run oraz dev.

 3. Teraz kolej na zamontowanie partycji:
  sudo mount OZNACZENIE-PARTYCJI /mnt
  for i in /sys /proc /run /dev; do sudo mount --bind "$i" "/mnt$i"; done
  sudo chroot /mnt

LiveUSB Install – wielofunkcyjny kreator dysków startowych

Dziś pokażę pewien ciekawy kreator dysków startowych. Nazywa się LiveUSB Install, a jego możliwości, w porównaniu do domyślnego, dla Ubuntu, kreatora, są ogromne.

LiveUSB Install - wielofunkcyjny kreator dysków startowych

Okno główne programu

Jego instalacja jest prosta i ogranicza się do wydania poniższych poleceń:

wget http://download.learnfree.eu/ubuntu-packages/live-usb-install-2.3.2-all.deb
sudo dpkg -i live-usb-install-2.3.2-all.deb
rm -v live-usb-install-2.3.2-all.deb

Program umożliwia wrzucenie dystrybucji na dysk USB z wielu źródeł – wypalonego wcześniej CD, ściągniętego obrazu ISO, lub automatycznie pobranie obrazu dystrybucji z Internetu. Co do ostatniej opcji, to muszę zaznaczyć, że aplikacja daje nam do wyboru ogrom dystrybucji, nawet tych najmniej znanych.

Wrzucenie zwykłej dystrybucji na USB to nie jedyna funkcja tego programu. Posiada on 4 tryby pracy: