Przywrócenie systemu do działania po nieudanej aktualizacji

awaria

Jeśli Twój system Ubuntu nie uruchamia się z powodu przerwanej aktualizacji – brak prądu, błędy pakietów – możesz wspomóc się wersją LiveCD Ubuntu i dokończyć cały proces.

 1. Utwórz płytę CD/DVD lub nośnik USB z Ubuntu, uruchom go i wybierz „Try Ubuntu without installing” (Wypróbuj Ubuntu bez instalacji).
 2. Kolejnym krokiem jest zlokalizowanie partycji, na której zainstalowany jest system. Jeśli korzystasz z jednego systemu, będzie to prawdopodobnie /dev/sda1. Jeśli na dysku twardym gości ich więcej, skorzystaj z polecenia:
  sudo fdisk -l

  Odszukaj oznaczenie partycji w formacie ext4 o rozmiarze, który podałeś podczas instalacji – na pewno o tym pamiętasz! Dla pewności możesz z poziomu menedżera plików zamontować partycję i sprawdzić, czy znajdują się na niej podstawowe katalogi systemowe np. sys, proc„, run oraz dev.

 3. Teraz kolej na zamontowanie partycji:
  sudo mount OZNACZENIE-PARTYCJI /mnt
  for i in /sys /proc /run /dev; do sudo mount --bind "$i" "/mnt$i"; done
  sudo chroot /mnt

Ubuntu na krążku tylko dla wydań LTS

Canonical podjęło decyzję, że standardowe wydania Ubuntu, włączając Ubuntu 13.04 Raring Ringtail, nie będą więcej dostępne w sprzedaży w formie płyt CD/DVD. Płyty nie będą też dystrybuowane wśród zespołów Ubuntu LoCo.

Firma dodała, że fizyczne kopie Ubuntu będą produkowane wyłącznie dla wydań o wydłużonym wsparciu technicznym (LTS ), zaczynając od Ubuntu 14.04, którego premiera będzie miała miejsce w przyszłym roku.

Ubuntu na krążku tylko dla wydań LTS

To pewne – koniec Ubuntu LiveCD!

To koniec Ubuntu LiveCD!

Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal nie jest i nie będzie przystosowane do nagrania na płytę CD. Obraz systemu został ostatecznie zwiększony z 700 do 800 megabajtów, co wymusza zmianę nośnika z CD na DVD (oczywiście w przypadku nośników USB zmiana ta niewiele wnosi). Od teraz należy przyzwyczajać się do sformułowania Ubuntu LiveDVD.

Warto dodać, że wersja Ubuntu Server nie zostaje objęta tą zmianą.

Dlaczego zwiększenie rozmiaru?

Powody są dwa:

 1. Rozmiary aplikacji, pakietów, zależności nie pozostają bez zmian, a tym bardziej nie zmniejszają się. Dodatkowe 100MB sprawia, że programiści nie muszą drastycznie ograniczać dostępnych pakietów w obrazie. Nie będzie (póki co) konieczności wyboru pakietów, które znajdą się, a których zabraknie w najbliższym wydaniu. Nie zapominajmy jednak, że dodatkowe 100MB na pewno nie sprawi, że WSZYSTKO to co deweloperzy chcieliby w systemie umieścić, się tam znajdzie.
 2. „Konsolidacja” obrazów. Przed wydaniem Ubuntu 12.10 obrazy w rozmiarze DVD były dostępne do pobrania razem z wersją CD. Programiści musieli dbać o „spójność” obu wersji, więc nakład pracy potrzebny na naprawę błędów i łatanie dziur był podwójny.