Przywrócenie systemu do działania po nieudanej aktualizacji

awaria

Jeśli Twój system Ubuntu nie uruchamia się z powodu przerwanej aktualizacji – brak prądu, błędy pakietów – możesz wspomóc się wersją LiveCD Ubuntu i dokończyć cały proces.

 1. Utwórz płytę CD/DVD lub nośnik USB z Ubuntu, uruchom go i wybierz „Try Ubuntu without installing” (Wypróbuj Ubuntu bez instalacji).
 2. Kolejnym krokiem jest zlokalizowanie partycji, na której zainstalowany jest system. Jeśli korzystasz z jednego systemu, będzie to prawdopodobnie /dev/sda1. Jeśli na dysku twardym gości ich więcej, skorzystaj z polecenia:
  sudo fdisk -l

  Odszukaj oznaczenie partycji w formacie ext4 o rozmiarze, który podałeś podczas instalacji – na pewno o tym pamiętasz! Dla pewności możesz z poziomu menedżera plików zamontować partycję i sprawdzić, czy znajdują się na niej podstawowe katalogi systemowe np. sys, proc„, run oraz dev.

 3. Teraz kolej na zamontowanie partycji:
  sudo mount OZNACZENIE-PARTYCJI /mnt
  for i in /sys /proc /run /dev; do sudo mount --bind "$i" "/mnt$i"; done
  sudo chroot /mnt

Ubuntu na krążku tylko dla wydań LTS

Canonical podjęło decyzję, że standardowe wydania Ubuntu, włączając Ubuntu 13.04 Raring Ringtail, nie będą więcej dostępne w sprzedaży w formie płyt CD/DVD. Płyty nie będą też dystrybuowane wśród zespołów Ubuntu LoCo.

Firma dodała, że fizyczne kopie Ubuntu będą produkowane wyłącznie dla wydań o wydłużonym wsparciu technicznym (LTS ), zaczynając od Ubuntu 14.04, którego premiera będzie miała miejsce w przyszłym roku.

Ubuntu na krążku tylko dla wydań LTS

To pewne – koniec Ubuntu LiveCD!

To koniec Ubuntu LiveCD!

Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal nie jest i nie będzie przystosowane do nagrania na płytę CD. Obraz systemu został ostatecznie zwiększony z 700 do 800 megabajtów, co wymusza zmianę nośnika z CD na DVD (oczywiście w przypadku nośników USB zmiana ta niewiele wnosi). Od teraz należy przyzwyczajać się do sformułowania Ubuntu LiveDVD.

Warto dodać, że wersja Ubuntu Server nie zostaje objęta tą zmianą.

Dlaczego zwiększenie rozmiaru?

Powody są dwa:

 1. Rozmiary aplikacji, pakietów, zależności nie pozostają bez zmian, a tym bardziej nie zmniejszają się. Dodatkowe 100MB sprawia, że programiści nie muszą drastycznie ograniczać dostępnych pakietów w obrazie. Nie będzie (póki co) konieczności wyboru pakietów, które znajdą się, a których zabraknie w najbliższym wydaniu. Nie zapominajmy jednak, że dodatkowe 100MB na pewno nie sprawi, że WSZYSTKO to co deweloperzy chcieliby w systemie umieścić, się tam znajdzie.
 2. „Konsolidacja” obrazów. Przed wydaniem Ubuntu 12.10 obrazy w rozmiarze DVD były dostępne do pobrania razem z wersją CD. Programiści musieli dbać o „spójność” obu wersji, więc nakład pracy potrzebny na naprawę błędów i łatanie dziur był podwójny.

Instalacja Ubuntu Studio 12.04 dla laptopów z zintegrowaną kartą bcm 43xx na przykładzie Acer Aspire 3690

Jest to artykuł konkursowy nadesłany do nas przez Czytelnika o pseudonimie OttON
Uwaga! Zastosowana metoda instalacji Ubuntu Studio 12.04 dla komputerów posiadających kartę WiFi bcm 43xx nie działa dla zwykłej wersji systemu ze środowiskiem Unity z powodu innego sposobu działania instalatora. Możliwe, że instalatory innych wersji Ubuntu (Xubuntu/Lubuntu/Kubuntu) zadziałają w podobny sposób.

Od pojawienia się Ubuntu w wersji 12.04 użytkownicy laptopów, które posiadają kartę 43xx byli niemile zaskoczeni, że z powodu braku sterownika na płycie nie mogli zainstalować lub włączyć LiveCD systemu. Mogli się wówczas spotkać z takim komunikatem:

[...]
*Starting configure network device   [OK]
[ 165.754115] b43-phy0 ERROR: Firmware file „b43/ucode5.fw“ not found
[ 165.756209] b43-phy0 ERROR: Firmware file „b43-open/ucode5.fw“ not found
[ 165.758113] b43-phy0 ERROR: You must go to http://wireless.kernel.org/en/users/Drivers/b43#devicefirmware and download the correct firmware for this driver version. Please cerefully read all instructions on this website.

Niestety zastosowanie się do instrukcji zainstalowania firmware b43 na dysku instalacyjnym lub uruchomienie LiveCD jest w tym przypadku niemożliwe. Nawet wyłączenie sprzętu w BIOSie niewiele daje. Instalator Ubuntu stara się znaleźć sterowniki do każdego niezbędnego dla niego sprzętu mimo jego wcześniejszego wyłączenia. Istnieje jednak mała luka w instalatorze Ubuntu Studio 12.04, która pozwala ominąć ten problem
W przypadku przykładowego laptopa posiadającego kartę bcm 43xx, jakim jest Acer Aspire 3690, na obudowie posiadamy przycisk karty sieci bezprzewodowej i diodę sygnalizującą jej stan gotowości. Uruchamiamy płytę LiveCD Ubuntu 12.04 i ładuje się ekran powitalny z ustawieniem parametrów instalatora (język, ekran, klawiatura itp.). Warto zauważyć, że wtedy nasza karta jest jeszcze nieaktywna, a jeśli jest, należy ją wyłączyć przyciskiem. Kiedy uruchomimy instalator, ten zacznie sprawdzać sprzęt. Spróbuje wówczas włączyć kartę b43, co zasygnalizuje włączeniem się karty. Wtedy należy ją natychmiastowo wyłączyć i śledzić komunikaty ładowania instalatora. Jeśli zostanie on załadowany bez zarzutu, możemy kontynuować instalację według pojawiających się instrukcji.
Po instalacji należy podczas ładowania systemu lub trybu ratunkowego powtórzyć wyłączenie karty sieciowej, jeśli ta zostanie przez system włączona. Wówczas Ubuntu Studio powinno się załadować bez zarzutu.
Po załadowaniu należy podłączyć laptopa do sieci (LAN/komórka). Kiedy to uczynimy, włączamy terminal i wprowadzamy komendę:

sudo apt-get install firmware-b43-installer

[Ubuntu 12.04] This kernel requires the following features not present on the CPU: pae Unable to boot – please use a kernel appropriate for your CPU.

Komunikat, który możesz ujrzeć podczas próby instalacji Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin:

This kernel requires the following features not present on the CPU:
pae
Unable to boot - please use a kernel appropriate for your CPU.

PAE jest rozszerzeniem umożliwiającym 32-bitowym procesorom dostęp do pamięci RAM o rozmiarze większym niż 4 gigabajty. Moduł ten jest domyślnie dostępny w jądrze Ubuntu 12.04 LTS – wcześniej tego nie było. Powyższy komunikat informuje o tym, że procesor Twojego komputera nie jest w stanie obsłużyć PAE i należy zdecydować się na inne jądro.

Rozwiązaniem (obejściem) tego problemu jest instalacja systemu z jądrem, w którym PAE nie ma. Obraz ISO możesz pobrać stąd http://people.canonical.com/~diwic/12.04-nonpae/.

Drugi sposób polega na ściągnięciu obrazu ISO Xubuntu bądź Lubuntu, których jądra nie posiadają domyślnie tego rozszerzenia, a następnie instalacja pakietu ubuntu-desktop, aby móc korzystać z Unity.