Ręczna konfiguracja wybranych klawiszy funkcyjnych

Wiele jest układów klawiatur, szczególnie laptopy posiadają pokaźny zbiór klawiszy funkcyjnych. Ubuntu z wydania na wydanie całkiem nieźle sobie raził z ich obsługą – do czasu wydania 13.10 Saucy Salamander. Wtedy to w moim Lenovo przestał działać skrót od wstrzymania komputera, więc postanowiłem sam go dorobić. Ubuntu posiada panel, który pozwala szybko i wygodnie dodać kolejne skróty oraz zmienić wiele systemowych – Ustawienia systemu → Klawiatura → Skróty
skroty IMG1

Dodanie skrótu polega na wybraniu nazwy, wpisaniu polecenia aktywowanego po wciśnięciu skrótu oraz wybranie samego skrótu.

skroty IMG2

Poniżej przedstawiłem listę przydatnych poleceń, których brak możemy odczuć jeżeli Ubuntu nie wspiera za dobrze naszej klawiatury. W nawiasach zamieściłem skrót, którego używam do danego polecenia.

  • monitor systemu [Ctrl + Shift + ESC]

[Ubuntu 13.10] Wybór akcji po zamknięciu pokrywy laptopa

W Ubuntu 13.10 Saucy Salamander okrojono liczbę akcji wykonywanych po zamknięciu pokrywy laptopa do dwóch, a właściwie jednej – Wstrzymaj – bo Nie robienie niczego, to żadna akcja… Opcje, o których mowa dostępne są w Ustawieniach zasilania.

Okrojony wybór akcji w Ubuntu 13.10 Saucy Salamander

Okrojony wybór akcji w Ubuntu 13.10 Saucy Salamander

Poznaj poziom żywotności baterii Twojego laptopa

k50ab

Każdy akumulator, nawet ten najlepszy, traci z czasem swoje właściwości do gromadzenia prądu. Skutkuje to tym, że urządzenie zasilane jedynie z akumulatora, z upływem czasu pracuje coraz krócej. Mogłem przekonać się o tym wczoraj, gdy chwilowy zanik prądu sprowokował mnie do kliknięcia w ikonę baterii, w celu sprawdzenia czasu pozostałego do rozładowania. Co zobaczyłem? Zaledwie 30 minut – akumulator w moim laptopie pełni już tylko funkcję UPSa :)

W celu określenia procentowej żywotności akumulatora – a raczej jej spadku na przestrzeni czasu, można skorzystać z systemowego narzędzia Statystyki zasilania. Uruchomisz je, klikając w ikonę baterii znajdującą się w panelu górnym, a następnie w Akumulator (naładowano / czas do rozładowania/naładowania). Interesujące wartości znajdują się w zakładce Akumulator laptopa.

Zamiana gniazda słuchawkowego z gniazdem mikrofonu (i na odwrót)

original_448471_N0r8yR0yMhEVitF_wXfrBPGae

W wielu laptopach, jakość dźwięku nagranego przez wbudowany mikrofon nie powala na kolana. Często jest to związane z jego ulokowaniem – znajduje się w zbyt dużej odległości od użytkownika lub bardzo blisko „wylotu” chłodzenia podzespołów komputera.

Wpis ten powstał z myślą o osobach, które nie są zadowolone z jakości dźwięku nagrywanego przez wbudowany mikrofon w laptopie, a jednocześnie ich urządzenia nie posiadają osobnego gniazda pozwalającego na podłączenie zewnętrznego rejestratora.

Zamiana gniazda słuchawkowego z gniazdem mikrofonu

Aplikacja, którą przedstawię poniżej została zaprojektowana na współpracy z układami dźwięku Intela, jednak nic nie zaszkodzi, aby spróbować zainstalować ją na innych urządzeniach.

Projekt jest rozwijany na Launchpadzie i nosi nazwę roboczą hda-jack-retask. Aby pobrać najnowszą wersję, odwiedź stronę – https://launchpad.net/~diwic/+archive/hda/+packages, a pobraną paczkę otwórz dwuklikiem – uruchomisz wówczas Centrum Oprogramowania Ubuntu.

Laptopy Della z Ubuntu dostępne w ponad 1000 sklepów… niestety w Chinach

Firma Canonical ogłosiła, że w ramach współpracy z producentem sprzętu komputerowego Dell, rozszerzono sieć chińskich sklepów, w których sprzedawane będą laptopy z zainstalowanym systemem Ubuntu. Do niedawna w Chinach znajdowało się około 400 takich miejsc, a teraz ich liczba zostanie zwiększona do ponad 1000 sklepów. Komputery zostaną wyposażone w chińską wersję językową Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin.

Laptop Dell z Ubuntu na chińskiej półce sklepowej

Laptop Dell z Ubuntu na chińskiej półce sklepowej