Wydano Ubuntu 12.04.2 LTS

14 lutego zespół Ubuntu z radością oświadczył, iż Ubuntu 12.04.2 LTS jest gotowe do pobrania.

Podobnie jak jego poprzednik – 12.04.1 – jest do klasyczna wersja systemu Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin z zainstalowanymi wszelkimi aktualizacjami, które ukazały się między premierą 12.04 a 12.04.2.

Ale Ubuntu 12.04.2 to nie tylko aktualizacje pakietów – to również nowsze jądro 3.5.0-23.35.

Najnowszą wersję Ubuntu pobierzesz ze strony www.ubuntu.com/download.

Pobierz Ubuntu!

Instalacja finalnego KDE 4.10 Kubuntu 12.04 i 12.10

Doczekaliśmy się finalnego wydania środowiska KDE w werji 4.10. Jednak zanim oblikowałem ten wpis, chciałem potestować nowe KDE aby móc szybko odpowiedzieć na Wasze pytania ewentualne pytania. Najważniejsze zmiany jakie dostrzeżemy po instalacji nowego KDE to nowa tapeta oraz nowy i moim zdaniem ładniejszy motyw plasmy. Zmiany dotknęły również elementy na pasku zadań, które teraz są bardziej wyróżnione. Dodatkowe efekty KWin, można pobierać Internetu za pomocą Get New Effect. Jak na razie można pobrać tylko jeden efekt, lecz zapewne niedługo pojawią się nowe.

Instalacja finalnego KDE 4.10 Kubuntu 12.04 i 12.10

Instalacja nowych efektów KWin

Instalacja odtwarzacza Tomahawk Player 0.6.0

Ostatnio wpadł mi pod rękę dość ciekawy odtwarzacz o nazwie Tomahawk. Program został stworzony głównie z myślą o odtwarzaniu muzyki dostępnej online np. z Youtube, lecz można również odtwarzać muzykę, którą mamy na naszym twardym dysku. Obecnie dostępna stabilna wersja programu Tomahawk w wersji 0.6.0.

Aby zainstalować najnowszą wersję Tomahawk, należy wykonać poniższe kroki:

  1. Otworzyć terminal i dodać repozytorium:
    sudo add-apt-repository ppa:tomahawk/ppa

Instalacja Qtcreator 2.6.1 i najnowszych bibliotek 5.0

Ze strony QT-project można pobrać najnowsze biblioteki QT w wersji 5.0 wraz z najnowszą wersją QT creatora w wersji 2.6.1. Informacja może być przydatna dla wszystkich, którzy programują lub chcą zacząć programować w QT.

Aby zainstalować najnowszą wersję bibliotek QT i QT creator, należy wykonać poniższe kroki:

  1. Pobieramy plik .run stąd:
  2. Otwieramy terminal i uruchamiamy plik .run. W oknie które się pojawi klikamy Next:

[Kubuntu 12.10] Touchpad Synaptics – automatyczne blokowanie

Czasami podczas pisania różnych dokumentów zdarza się, że dotkniemy delikatnie touchpada i kursor znajduje się w innym miejscu dokumentu albo poza nim.
Z pomocą przychodzi aplikacja Synaptiks.

Instalacja:

sudo apt-get install kde-config-touchpad kcm-touchpad

Konfiguracja:

Po instalacji należy uruchomić program i zaznaczyć w nim opcje, które są na zrzucie ekranu. Pierwsza odpowiada za automatyczne wyłączenie touchpada, kiedy używamy innej myszki. Natomiast druga odpowiada za wyłączenie panelu, gdy piszemy coś na klawiaturze. Możemy sobie też ustawić czas po jakim myszka ma się uaktywnić.

Konfiguracja Synaptiks