FF Multi Converter – konwersja audio/wideo i nie tylko

Dzisiaj chcę przedstawić Wam program, który zapewne wiele osób szukało. Jak wiadomo na Ubuntu bardzo ciężko znaleźć aplikację, która pozwoli na konwertowanie różnych formatów plików audio, czy wideo.

FF Multi Converter jest najlepszym konwerterem jaki udało mi się znaleźć na platformę Linux.

FF Multi Converter

PDF to TXT, JPG, PNG – prosta konwersja pliku

Plik PDF jest plikiem, który jest bardzo ciężko edytować, ale można spróbować zapisać go w innym formacie np. TXT, JPG, PNG. Pokaże co trzeba zrobić, aby zapisać taki plik.

Najpierw musimy zainstalować odpowiedni program. Idziemy do System → Administracja → Synaptic Package Manager i instalujemy poppler-utils.

Jeśli chcemy przerobić cały plik PDF na TXT musimy skopiować go do katalogu domowego (lub podać odpowiednią ścieżkę w konstrukcji polecenia). Oto kilka opcji konwersji:

  • Konwersja całego pliku na text:
  • pdftotxt nazwa_pliku.pdf nazwa_pliku.txt
  • Konwertowanie dwóch pierwszych stron pliku:

Szybka konwersja filmu na format mobilny

Masz telefon z Androidem, Symbianem, Badą, iOS czy innym zaawansowanym systemem operacyjnym? Pewnie już kilka razy spotkałeś się z sytuacją kiedy otrzymałeś film w formacie nieobsługiwanym przez twój telefon. Możemy sobie łatwo z tym poradzić w kilka chwil konwertując plik.
Instalujemy potrzebne oprogramowanie i kodeki na ubuntu:

sudo apt-get install ffmpeg libfaac0 libmpeg2-4

Następnie wpisujemy w terminalu:

ffmpeg -i 'PLIK_ŹRÓDŁOWY' -s ROZDZIELCZOŚĆ -vcodec mpeg4 -acodec libfaac -ac 1 -ar 16000 -r KLATKI_NA_SEKUNDĘ -ab 32000 -aspect PROPORCJE 'PLIK_DOCELOWY'
  • PLIK_ŹRÓDŁOWY zamieniamy na ścieżkę do oryginalnego pliku
  • ROZDZIELCZOŚĆ, jeżeli zależy nam na zachowaniu proporcji należy oryginalną wysokość i szerokość filmu podzielić przez tą samą liczbę, tak żeby większy wymiar zgadzał się z rozdzielczością naszego telefonu. Jeżeli nie zależy nam na proporcjach po prostu wpisujemy rozdzielczość naszego telefonu, w moim przypadku 480×320.
  • KLATKI_NA_SEKUNDĘ, tu wpisujemy liczbę klatek na sekundę, najlepiej aby zgadzała się z oryginalnym plikiem. W moim przypadku było to 29.97
  • PROPORCJE, tu wpisujemy proporcje naszego ekranu, w moim przypadku było to 3:2
  • PLIK_DOCELOWY, tu wpisujemy gdzie chcemy zapisać plik, ważne żeby na końcu wpisać rozszerzenie .mp4

Po pewnym czasie (zależy od długości i rozdzielczości filmu oraz szybkości naszego procesora) film zostanie przekonwertowany na format, który bez problemu odtworzy się w naszym telefonie.

Mój pulpit na YouTube – nagrywanie i konwertowanie

Wielu zastanawiało się jak pochwalić się swoim pulpitem na YouTube lub innych serwisach pozwalających na publikację filmów. Podboje tego świata mam w ostatnich dniach za sobą, znalezienie odpowiednich narzędzi nie było łatwe i od razu postanowiłem się tym podzielić.

Nagrywanie pulpitu po przez RecordMyDesktop wcale nie jest trudne i nie wymaga zbyt wielkiego nakładu pracy.

Mój pulpit na YouTube - nagrywanie i konwertowanie

RecordMyDesktop

A zatem jak to zrobić?
Zacznijmy od instalacji odpowiedniego oprogramowania.

sudo apt-get install recordmydesktop gtk-recordmydesktop

Następnie przechodzimy w Programy>Dzwięk i Wideo>gtk-RecordMyDesktop. Program się uruchomi i na pulpicie pojawi się jego okno konfiguracji. Musimy tak zmienić parę rzeczy, aby móc swobodnie korzystać z nagrywania. Przede wszystkim program korzysta z mocy obliczeniowej procesora, co sprawia ze komputery z mniej wydajnym prockiem nie będą mogły cieszyć się wydajnością tego programu.
Przedstawiam tabelkę, którą stworzyłem samemu, zawiera ona rozeznanie jakie ustawienia do jakich procesorów. Nie ma rozróżnienia co do procesorów dual-core. Program korzysta tylko z jednego procesora.