[Nautilus] Przywrócenie klawisza Backspace (powrót do katalogu nadrzędnego/poprzedniego katalogu)

Klawisz Backspace w Nautilusie służy(ł) do powrotu w oknie katalogu. W wersji 3.6 menedżera plików usunięto tą funkcję, jednak ma wrócić w Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr.

Foldery Ubuntu Trusty Tahr

Foldery Ubuntu Trusty Tahr

Aby przywrócić działanie klawisza Backspace w Nautilus 3.6, wydaj polecenie (wybierz jedną opcję – w zależności od upodobania):

 • przejście do katalogu nadrzędnego:
  echo '(gtk_accel_path "/ShellActions/Up" "BackSpace")' >> ~/.config/nautilus/accels
 • przejście do poprzedniego katalogu:

Ręczna konfiguracja wybranych klawiszy funkcyjnych

Wiele jest układów klawiatur, szczególnie laptopy posiadają pokaźny zbiór klawiszy funkcyjnych. Ubuntu z wydania na wydanie całkiem nieźle sobie raził z ich obsługą – do czasu wydania 13.10 Saucy Salamander. Wtedy to w moim Lenovo przestał działać skrót od wstrzymania komputera, więc postanowiłem sam go dorobić. Ubuntu posiada panel, który pozwala szybko i wygodnie dodać kolejne skróty oraz zmienić wiele systemowych – Ustawienia systemu → Klawiatura → Skróty
skroty IMG1

Dodanie skrótu polega na wybraniu nazwy, wpisaniu polecenia aktywowanego po wciśnięciu skrótu oraz wybranie samego skrótu.

skroty IMG2

Poniżej przedstawiłem listę przydatnych poleceń, których brak możemy odczuć jeżeli Ubuntu nie wspiera za dobrze naszej klawiatury. W nawiasach zamieściłem skrót, którego używam do danego polecenia.

 • monitor systemu [Ctrl + Shift + ESC]

Usunięcie apletu ustawień klawiatury z panelu górnego

Przełącznik ustawień klawiatury

Przełącznik ustawień klawiatury

Aplet ustawień klawiatury pojawił się w Ubuntu 13.10 Saucy Salamander. Pozwala on na szybkie przełączanie układu klawiatury, bez konieczności zagłębiania się w ustawienia systemowe.

Jednak wielu z nas nie potrzebuje na co dzień takiej funkcjonalności, stąd aplet staje się niepotrzebny. Dodatkowo, na dzień dzisiejszy, nie doczekał się on spolszczenia, przez co nieco odstaje od pozostałych elementów panelu górnego.

Włączenie NumLock podczas uruchamiania systemu

num_lock_keyboard-other

O sposobie na włączenie klawiatury numerycznej podczas startu systemu pisałem już wcześniej – NumLock podczas startu systemu.

Niestety rozwiązanie uległo dezaktualizacji w momencie zastąpienia GDM przez LightDM. Poniżej przedstawiam poprawione instrukcje, które będą działać w Ubuntu 11.10 oraz nowszych.

 1. Zainstaluj pakiet numlockx:
  sudo apt-get install numlockx
 2. Otwórz plik /etc/lightdm/lightdm.conf:

Zmiana mapowania klawiszy

Jest to poradnik nadesłany do nas przez jednego z Czytelników – nick jackson – dziękujemy!

Chciałbym się podzielić sposobem na modyfikację działania klawiszy klawiatury. Taka potrzeba zaistniała u mnie w momencie zakupu netbooka ACER Aspire One 722. Problem polegał na tym, że przy korzystaniu z klawisza prawego Alt, bardzo często naciskałem sąsiedni klawisz, odpowiedzialny za wywoływanie menu kontekstowego. Po wykonaniu poniższych działań klawisz ten działa identycznie jak prawy Alt, dzięki czemu pomyłka nie wywołuje menu kontekstowego i nie spowalnia pisania, co przy tak małej klawiaturze i tak jest utrudnione.
Poniższe informacje, to zbiór opisów, jakie wyszukałem w sieci i zebrałem do jednego artykułu.

Na początku musimy sprawdzić czy mamy zainstalowany pakiet x11-xserver-utils, z którego będziemy wykorzystywać program xmodmap, oraz x11-utils, niezbędny do posługiwania się programem xev.

sudo apt-get install x11-xserver-utils x11-utils
 1. Uruchamiamy w terminalu program xev:
  xev