mkdir: cannot create directory `/dev/shm’: File exists

Terminal

Podczas próby przeinstalowania pakietu initscripts napotkałem na błąd:

mkdir: cannot create directory `/run/shm’: File exists

Menedżer pakietów próbuje utworzyć katalog /run/shm, a ponieważ istnieje w systemie – zwraca błąd. Po sprawdzeniu uprawnień do katalogu, okazuje się, że są identyczne jak u innych tego typu katalogów.

Rozwiązanie jest bardzo proste – wystarczy usunąć katalog i utworzyć go na nowo:

sudo rm /dev/shm
sudo mkdir /dev/shm

[Ubuntu 14.04] Zmiana metody wyszukiwania w Nautilusie

Nautilus 3.8, który znajdzie się w Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr został rozszerzony o dodatek pozwalający na wyszukiwanie plików i katalogów metodą type-ahead (dostępną np. w wersji 3.4) zamiast metody rekurencyjnej (wprowadzonej w wersji 3.6).

Na czym polega różnica?

W metodzie type-ahead (wpisywanie z wyprzedzeniem) brane są pod uwagę wyłącznie katalogi znajdujące się w miejscu, w którym rozpoczęto wyszukiwanie (innymi słowy – ignorowane są podkatalogi). Podczas wyszukiwania rekurencyjnego przeszukiwana jest bieżąca lokalizacja oraz wszystkie możliwe podkatalogi.

Oczywiście wyszukiwanie rekurencyjnie nie zniknie całkowicie – będzie dostępne po kliknięciu w lupę znajdującą się w górnej części okna.

Przesyłanie plików między komputerami za pomocą Samby

Prawdopodobnie każdy z nas dochodzi czasami do momentu, w którym musi wymienić sporo plików między komputerami, a nie chce bawić się nam w dyski twarde, pendrive czy wrzucanie wszystkiego do dysków chmurowych, aby następnie pobrać to – tracąc na tym masę czasu.

Aby transfer plików był możliwy, oba komputery muszą pracować w jednej sieci.

Przygotowania.

Przed przenoszeniem plików pomiędzy komputerami z systemem Ubuntu (jeżeli komputer nadawca posiada system Windows, lub OS X – nie musicie) należy zainstalować pakiet samba, który to pozwala na konfigurację i działanie wszelkich rodzajów sieci:

sudo apt-get install samba

Następnie, po poprawnej instalacji pakietu, należy wejść do katalogu domowego, za pomocą Nautilusa i aktywować udostępnianie plików zawartych w katalogu. Polecam do tego celu użyć katalogu Publiczny.

Zmiana uprawnień wszystkim podrzędnym plikom lub katalogom

Terminal

Wyobraźmy sobie sytuację, w której w katalogu /prywatny/dane znajdują się dziesiątki plików i katalogów. Chcemy ustawić oddzielne prawa dostępu dla plików (644) i katalogów (755) znajdujących się wewnątrz /prywatny/dan. Jak to łatwo zrobić?

Zmiana uprawnień dla plików

find /prywatny/dane -type f -exec chmod 644 {} \;

Zmiana uprawień dla katalogów

find /prywatny/dane -type d -exec chmod 755 {} \;